Cumhurbaşkanı Akıncı'nın çağrısıyla süreç canlandı.

banner32

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın çağrısıyla süreç canlandı.
banner23
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Rum Lider Anastasiadis’e Guterres Belgesi’ni sulandırmadan kabul ederek takvimli müzakere çağrısı yapması, siyasetle birlikte halkın da ilgisini çekti

OLUMLU KARŞILANDI:  Cumhurbaşkanı Akıncı’nın çağrısıyla süreç canlandı. Masaya dönülmesini önemseyen bazı vatandaşlar çağrıyı olumlu karşıladı, Rum tarafının çağrıya uyarak masaya döneceği günü bekliyor

BİLGİYE İHTİYAÇ VAR: Yurttaşların bir kısmı çağrının neyi içerdiğinin iyi anlaşılması için halkın Guterres Belgesi konusunda bilinçlendirilmesini istedi. Bazı vatandaşlar ise siyasi partilerin süreç dışında bırakıldığını belirterek bu durumu eleştirdi

 

Eniz ORAKCIOĞLU / Hasan DÜZGÜN

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 30 Nisan’da yaptığı açıklamayla Rum Lider Nikos Anastasiadis’e Guterres Belgesi’ni kabul ederek takvimli müzakere önermesi, Kıbrıs sorununu siyasilerin yanı sıra vatandaşın da gündemi ne taşıdı. Vatandaşların bir kısmı Cumhurbaşkanı Akıncı’nın çağrısının Rum tarafını masaya döndürmeye yetmeyeceği görüşünde. Bazı vatandaşlar ise Cumhurbaşkanı’nın çağrısına uygun şekilde Crans Montana’da taraflara sunulan Guterres Belgesi’nin “stratejik paket” olarak kabul edilmesi durumunda müzakerelere yeniden başlayabileceği görüşünü savunurken, bazıları tamamen umutsuz. Kıbrıs sorununu cumhurbaşkanlarını yiyen bir mekanizmaya benzetenler de var. Ancak kesin olan durum, önerinin uzun süredir ülke gündeminden düşen Kıbrıs sorununu yine ana gündeme taşımayı başarmış olması.

 

Vatandaş ne dedi?


Mehmet Kanal: Masaya yeniden dönülmesi zor


“Bana göre Kıbrıs Sorununda tekrardan masaya dönülmesi bu saatten sonra zor. Çünkü herkes başka telden çalıyor.  Cumhurbaşkanı Akıncı başka bir şey söylüyor, Rum Lideri Anastasiades başka bu nedenle bu konuda ilerleme kaydedeceğimizi zannetmiyorum. Güney Kıbrıs Kıbrıs Sorununda çok da uzlaşıcı değil, Sayın Akıncı şartlarını kabul etse bile başka bir konu ile karşımıza gelecekler ve başka şartlar sunacaklar.”

 

Emrah Kanal: Yeniden başlayabilir


“Bu adımlarla bir şeylerin yeniden başlayabileceği konusunda umutluyum ama sonuca varılır mı bilemiyorum. Bunun yanında gazın da Kıbrıs konusuna yeni bir hareket katacağını ve müzakerelerin yeniden başlayacağını da düşünüyorum.”

 

Ersin Kanal: Kıbrıs sorunu bütün cumhurbaşkanlarını yedi


“50 sene var aynı hamam aynı tas. Aynı durum sürer gider bu nedenle masaya dönüleceğine de inanmıyorum. Zaten anlaşma olsun da istemiyorum. Bu Kıbrıs sorunu Denktaşı’da, Eroğlu’nuda, Talat’ı da yedi, sıra Akıncı’ya geldi bence onu da en kısa zamanda yiyecek ki işaretler o yönde”

 

Celal Kale: Parti liderleri ile konuşulmalıydı


“Bana göre Akıncı’nın attığın adım doğru değildi. Nasıl ki birçok konuda parti liderlerini toplayarak fikir alışverişinde bulunur, bu konuda da liderleri toplayıp konuyu masaya yatırmalıydı. Bunun yanında Guterres çerçevesi tam olarak neleri kapsıyor, içinde neler var bu detayların Kıbrıs Türk halkına da açıklanması gerekiyor. Masaya dönülme noktasında ise bana göre birincisi Rumların Garantileri ve bir miktar askerin adada kalmasını kabul etmesi şarttır, bir diğeri ise yine Rumların aynı şekilde, aynı şartlara sahip olduğumuzu kabul etmesi gerekir. Ancak bu şekilde masaya dönülür ve ancak bu şekilde bir çözüm olabiliri. Ama bence Güney Kıbrıs bu ince noktaları kabul etmeyecektir.”

 

Erdem Sofuoğlu: Guterres Çerçevesi halka anlatılmalı


“Guterres çerçevesi kapsamında yeniden müzakerelere dönülmesi çağrısı yapan Akıncı’nın bana göre bu kararını meclis ve parti liderleri ile de paylaşması ve bu konuyu masaya yattırdıktan sonra böyle bir açıklama yapması gerekliydi. Üstelik Guterres çerçevesinin neyi kapsadı da halk ile tam anlamı ile paylaşılmamıştır. Herkes bu konuda başka bir şeyler söylüyor, bu nedenle Guterres metninin neleri içerdiği halk ile paylaşılmalıdır. Garantiler, asker ve eşitlik konuları bizler için önemli detaylardır. Masaya dönülecekse Güney Kıbrıs’ın bu şartları kabul etmesi önemlidir.”

 

Necdet Havuzsalim: Masaya dönülmesi gerekli


“Masaya biran önce dönülmesi gerektiğini ve artık bu anlamda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Ama bu biraz zor gibi görünüyor, çünkü Anastasiadis Guterres çerçevesini kabul etmiyor. Öte yandan Türkiye’nin garantilerde ısrarcı olması doğru ama Rum lideri bunu da kabul etmemekte.”

 

Veli Keskiner: Güney Kıbrıs masaya dönmek istemiyor


“Cumhurbaşkanı Akıncı’nın attığı adımın ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama masaya dönülmesi ve biran önce müzakerelere başlanması gerektiği ortada. Kaldı ki bizi bu saatten sonra bir anlaşma kurtarır. Öte yandan bu konuda bazı pürüzler var ki bana göre bunların em büyüğü Güney Kıbrıs’ın müzakere masasına yeniden dönmek istememesidir.”
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18