banner38

CTP, Dome Otel’i peşkeş mi çekiyor?

banner32

​Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ait taşınmazların adada siyaseten güçlü kişiler tarafından bedava denecek rakamlarla yandaşlara peşkeş çekildiği iddiası ortalığı karıştırdı.

CTP, Dome Otel’i peşkeş mi çekiyor?
banner37
banner23

​Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ait taşınmazların adada siyaseten güçlü kişiler tarafından bedava denecek rakamlarla yandaşlara peşkeş çekildiği iddiası ortalığı karıştırdı.

​Girne’de yer alan ve Vakıflar idaresine ait Dome Otel isimli konaklama tesisi son 10 yıldır ‘’kar ortaklığı’’ modeli baz alınarak iktidar partisi CTP’ye yakın bir sendika ve ‘’Dayanışma Turizm Limited Şirketi’’ tarafından yönetiliyor. Garip olan ise Sendika ve Şirketin başındaki kişinin ‘’Bayram KARAMAN’’ isimli aynı şahıs tarafından yönetilmesi. Kış sezonunda günlük oda fiyatı 80 Euro (480 Türk Lirası) olan otelin Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne günlük sadece 280 Türk Lirası kar payi vererek 10 yıldır idare edildiği bildirildi. Giderleri yüksek göstererek kar miktarını düşük gösteren Karaman, KVİ’nin talep ettigi gider bilgilerini vermemekte diretiyor.

​Gazetemizin edindiği bilgilere göre kar ortaklığı oranlarında normalde KVİ’nin %30 ilgili şirketin %30 olmak üzere toplam %60 lık bir paydanın bölüşülüp geriye kalan %40 lık kısmın otele yatırım amaçlı harcanması gerekirken, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin mevcut yönetiminin yaptırdığı teftiş sonucu binanin yapısında çok ciddi problemler olduğu ve milyonlar değerinde yatırımın acilen yapılması gerektiği öğrenildi.

İŞÇİLERE ON YILDA SADECE 1500 TL

​İşçilerin çalıştırıldığı bir otel oldugu için “ÖRNEK” bir işletme olarak topluma lanse edilmek istenen yapı Bayram Karaman’ın verdigi yıllık bilançolara göre sendika üyesi işçilere 10 yılda toplam sadece 1500 Türk Lirası kar payı verildigi Bayram Karaman’ın sundugu bilançolarda tespit edildi. Sendika ve Şirketin başındaki kişinin ‘’Bayram Karaman’ olmasından dolayı oteli bir diktatör gibi idare ettiğini çalışanlar korkarak gizlice söylüyor.

SOLCU İKTİDAR PARTİSİNİN  YÖNETİCİLERİ SEFA SÜRÜYOR

Öte yandan  iddialara göre bazı CTP’li siyasiler otelde yakınlarını evlendiriyorlar ve lüks restoranda hesap ödemiyorlar.

ŞİRKET GELİRLERİ DOĞRU GÖSTERMEYEREK VERGİ KAÇIRIYOR

Yine iddialara göre ​KKTC Vergi Dairesi yaptığı denetimde milyonlarca Türk Lirasınin gelir olarak gösterilmeyerek vergisi ödenmeden sendikaya aktartıldığını tespit etti.

“YOLSUZLUĞUN 10 MİLYON EURO’YU AŞTIĞI İDDİA SÖYLEDİYOR”

​Siyasi iktidarın hem sendikaya (işçilerin haklarını şirkete karşı koruması için kurulmuş) hem şirkete atadığı Bayram Karaman’ın paranın belli bir bölümünü sendika üzerinden siyasilere aktararak ilgili sistemi muhafaza ettiği ve ilgili yolsuzluğun 10 yılda 10 Milyon Euro’yu aştığı iddia ediliyor. Bu konuda  hassasiyeti olan Başbakan Tufan Erhürman’nın  ise sendikaların baskısı ve vicdanı arasında kaldığı belirtiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KEMAL
KEMAL - 3 yıl Önce

ne ctp sinde ne ubp sinde ne dp sinde ne hp sinde hiç birinizde hayır yok ..soymak için bu ülkey kuzey kıbrısı bir devlet kurdunuz o kadar. ..'ALLAH YARINA BIRAKIR AMA, YANINIZA BIRAKMAZ' HARAMİLER !

ibrahim  ünal
ibrahim ünal - 3 yıl Önce

Başbakımız sendikaların baskısına boyun egmiyecek kadar cesurdur

banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18