'Çocuklarımızın psikolojileri bozuldu'

banner32

'Çocuklarımızın psikolojileri bozuldu'
banner23

Rabia  ÇAKMAK


Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil,  Alasya İlkokulu, Güvercinlik İlkokulu ve Dörtyol İlkokulu’nda bazı veli ve okul aile birliği yöneticilerinin, okulların yönetimleri ile öğretmenlerine yönelik karalama kampanyası başlattığını ve bunların arkasında siyasi nedenlerin olduğunu söylemesinin ardından konu ile alakalı konuşan Dörtyol ilkokulu Okul Aile Birliği bu ithamın yanlış olduğunu, açılan soruşturmanın ve şikayetlerin altında birçok sebep olmakla birlikte asıl şikayet sebeplerinin okul müdürü tarafından öğrencilere şiddet uygulanmasının olduğunu ifade etti.


“Hiçbir kuruluşu veya kişiyi karalamadık”


Konu ile alakalı Haberal Kıbrıslı gazetesine özel açıklamada bulunan Dörtyol İlkokul Okul Aile Birliği, karalama kampanyasında bulunmadıklarını, tamamıyla haklı davalarını savunduklarını ve orta yolu bulmak istediklerini belirtirken  soruşturmanın olumlu bir yere bağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Yapmış oldukları soruşturmanın sadece şiddet olayı çerçevesinde olduğunu ve  bunun dışında hiçbir kuruluş ve kişiyi karalama gibi bir ithamlarının olmadığını belirten Okul Aile Birliği, yazılan dilekçelerinin hepsinin altında göz ardı edilemeyecek konuların olduğunu belirtti.


“Çocuklarımızın psikolojileri bozuldu”


“Çocuklarımıza tehdit söz konusu”


Şiddet olayı ile alakalı kamera görüntülerine ulaşamamaların sebebinin okul tarafından bekletilmesine bağlayan Okul Aile Birliği, polis tarafından şikayette bulunan velilerin bastırıldığını ve konunun üstünün kapatılmak istendiğini ifade etti. Şiddete maruz kalan çocukların ciddi şekilde psikolojilerinin bozulduğunu ve soruşturma sürecinde veri olarak çocukların konuşturulması için talep de bulunduklarını fakat hiçbir cevap alamadıklarını aktaran Dörtyol İlkokulu Okul Aile Birliği, bu olaydan iki gün sonra müdürün çocuklardan özür dilediğini ve tehdit içerikli “gülme komşuna gelir başına” diyerek alay ettiğini aktardı.


“Bu konunun üstünü kapatamayacaklar”


Dörtyol İlkokulu Okul Aile Birliği, konunun ardından müdürün kendilerinden üstü kapalı bir şekilde bir şans daha istediğini fakat kendilerinin “suç suçtur” diyerek bu konuyu kapatmayacaklarını ifade etti. Soruşturma için caydırıcı hareketlerin yaşandığını belirten Dörtyol İlkokulu Okul Aile Birliği, “söz konusu bizim neslimiz ve tek amacımız geleceğe sağlıklı bireyler bırakmak” demesinin ardından, “bu konunun üstünü kapatmalarına asla izin vermeyeceğiz” dedi.


“Siyasi bir rant mı söz konusu?”


“YDP’yi  neden bu konu ile ilgilendiriyor?”


Konu ile ilgili Haberal Kıbrıslı gazetesine özel açıklamada bulunan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖSGenel Sekreteri Şener Elcil, Dörtyol İlkokulu, Güvercin İlkokulu ve  Mağusa Alasya İlkokulunda birtakım olaylar yaşandığını, Alasya  ilkokulundaki okul aile birliğinin öğretmenlere haksız yere ithamda bulunan bir bildiri yayınladığını aktarırken, aynı şekilde bahsedilen diğer okullarda da buna benzer karalama politikası yapıldığını ve işin ilginç tarafı Yeniden Doğuş Partisi(YDP)  Erhan Arıklı’nın , mecliste Eğitim Bakanı’na konu ile alakalı  özel soru sorduğunu ve bu konunun Erhan Arıklı’yı  neden ilgilendirdiğini merak ettiğini açıkladı. “Bu söylenenlerin arkasında siyasi bir etkimi var” diyen Elcil, “birtakım yalan ithamlarla okul aile birlikleri kullanmaya mı çalışıyor” diyerek merakını dile getirdi.


“Şiddete sahip çıkma gibi bir anlayışımız yok”


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, buna tepki göstermelerinin ardından Dörtyol İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanın kendisini aradığını ve ortada bir şiddet olayının olduğunu aktarmasının ardından “şiddet kullanan öğretmen kim olursa olsun sahip çıkma gibi bir anlayışımız yok” dedi. Burada temel görev Eğitim Bakanına düşüyor diyen Elcil, bu konu ile alakalı konunun araştırılıp sonuca varılması gerektiğine ve bu konunun saklanabilecek veya göz ardı edilemeyecek bir konunun olduğunu vurguladı. Yaptıkları açıklamada genel olarak Alasya İlkokulunda gerçekleşen bildiri olayını daha çok ele aldıklarını açıklamasının ardından, Dörtyol ilkokulu Okul Aile Birliği tarafından senenin başından itibaren bir saldırının olduğunu, sadece okul aile birliği değil velilerin de olduğu şikayetler ve ithamlarda genel olarak haksız yere öğretmenlerin suçlandığını bildiren Elcil, bahsettiği suçlamaların içinde yaşanan şiddet olayının olmadığını aktardı. Yaşanan şiddet olayının asla savunulamayacak bir konu olduğunu ve konu ile alakalı okul aile birliğinden veri beklediklerini, gelmesi dahilin de eğitim bakanlığına aktarıp gerekli soruşturmayı yapacaklarını kendilerine ilettiğini kayıt etti.


“Okul aile birlikleri görevlerinin dışına çıkıyor”


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Dörtyol ilkokulunda imza toplayarak okul müdürünün verdiği kararı engellemeye çalıştıklarını belirtirken, öğretmenler hakkında daha önce bir soruşturma açılmadığının altını çizerken öğretmenler hakkında soruşturma açılması dahilinde KTÖS ile görüşüldüğünü fakat şuana kadar bir görüşme söz konusunun olmadığını belirtti. Bazı okul aile birliklerinin görevlerinin dışına çıktığına değinen Elci, okul aile birliklerinin tüzüğe göre işlerini yapmaları gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18