Çocuk suçlu sayısında ürküten artış

Çocuk suçlu sayısında ürküten artış
banner23

  KKTC’de son 14 yılda 16 yaşından küçük bin 512 çocuk, cinayet dahil çeşitli suçlardan mahkum oldu. Ülkemizde artan suç oranlarının yükselişi engellenemezken, 16 yaşından küçük, çocuk suçlulardaki rakamın yüksek oluşu, çocukların neden suç işlediğinin sorgulanması gerektiğini ortaya koyuyor.

   Çocuk suçluların en fazla “hırsızlık” olaylarına karıştıkları dikkat çekiyor.

   Yüksek Mahkeme’nin faaliyet raporuna göre, 2005 yılından 2018’e kadar olan sürede, bin 386’sı erkek, 126’sı kız olmak üzere toplam bin 512 çocuk suçlu, “Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz”, “Silah ve patlayıcı madde taşıma, bulundurma ve kullanma”, “Soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf”, “Hintkeneviri tasarrufu”, “Trafik ve diğer suçlar”, “Kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar”, “Uygunsuz hareket” ve “Sahtekarlıkla para temini” gibi suçlardan mahkum edildi.

   Suç çeşitleri incelendiğinde ise, son 14 yılda “Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama darp, tecavüz” suçundan 266 dava; “Silah ve patlayıcı madde taşıma, bulundurma ve kullanma” suçundan 94 dava; “Soygun yapmak, ev dükkân açmak, sirkat, tasarruf” suçundan 730 dava, “Hintkeneviri tasarrufu” suçundan 8 dava; “Trafik ve diğer suçlar”dan 284 dava; “Kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar” suçundan 76 dava; “Uygunsuz hareket” suçundan 44 dava, “Sahtekarlıkla para temini” suçundan 21 dava, “Cinsi münasebette bulunmaya teşebbüs” suçundan 1 dava karara bağlandı.

   2017 ve 2018 faaliyet raporlarında “Cinsi münasebette bulunmaya teşebbüs” suçu yer almadı.

   Buna göre, 16 yaşından küçük çocuk suçluların en fazla “hırsızlık” suçu işlediği dikkat çekerken, bunu “trafik” ve “adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz” suçları takip ediyor.

kaynak:kıbrıs gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18