Cinayet zanlıları tutuklandı

Cinayet zanlıları tutuklandı
banner23
Nijerya Uyruklu Taomwabwa’nın ölümünün darbelere bağlı beyin kanaması olduğu açıklandı. Cinayetle ilgili biri 16 yaşında 3 kişi tutuklandı, 4 kişi aranıyor

 

Gazimağusa’da Çanakkale Gölet’inde dün ölü olarak bulunan Nijerya uyruklu 28 yaşındaki Kennedy Taomwabwa’nın ölüm nedeninin “darbelere bağlı beyin kanaması” olduğu açıklandı.

Polisten yapılan açıklamada, ölüm nedeninin otopsiyle belirlendiği kaydedildi.

Cinayetle ilgili olarak 16 yaşında genç kız B.Ç, 18 yaşındaki O.K. ile 22 yaşındaki  Z.K’nin mahkemeye çıkarılarak tutuklandığı, 4 kişinin de arandığı açıklanmıştı.

Bu arada, cinayeti protesto eden bir grup Afrika kökenli öğrenci dün öğle saatlerinde DAÜ’de eylem yaptı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde öğrencilerin okul idaresinden, cinayet zanlılarının deşifre edilmesini talep ettiği öğrenildi.    

DAÜ’den açıklama

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü, 29 Ocak’ta bir DAÜ’lü öğrencinin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Rektörlükten yapılan açıklamada, üniversitenin büyük bir üzüntü duyduğu, öldürülen öğrencinin faillerinin bir kısmının yakalandığı, bir kısmının da yakalanması için geniş güvenlik tedbirleri alındığı belirtildi.

Rektörlük açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Öğrencilerimizle yapılan görüşmelerde özellikle Nijeryalı öğrencilerin basın ve yayın sitelerinde hedef olarak gösterilmesi, her Afrika kökenliye suçlu gözü ile bakılması konusundaki yönlendirmelerden duydukları sıkıntı ile endişeyi vurgulamışlardır.

Yine Afrika kökenli öğrencilerimizin sağlık, barınma ve güvenlik ile ilgili karşı karşıya kaldıkları sorunlar dile getirilmiştir.

Değerli kamuoyu, biz DAÜ olarak her öğrencimizin hak ve hukukuna kökensel kimliğine bakmaksızın sahip çıktığımızı, öğrencilerimizin hiçbir şekilde haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğimizin altını çizmek isteriz.

Basının yayınladığı ve yayınlayacağı haberlerde tarafsız olması ve yönlendirici olmaması gerektiğine olan inancımızı vurgular, tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

 
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18