Çiftlik Bank'ın kasası KKTC'de çıktı

Çiftlik Bank'ın kasası KKTC'de çıktı
Türkiye sanal dolandırıcılıkta tarihin en büyük vurgunlarından biriyle karşı karşıya kaldı.

Bursa’da bulaşıkçılık yaparken bir anda talihi değişen Mehmet Aydın kurduğu Çiftlik Bank sistemi ile piyasayı tam 511 milyon lira dolandırdı. Paranın büyük bir kısmının ise KKTC’de kurulan bir şirket üzerinden transfer edildiği ortaya çıktı.

Peki KKTC'de şirket nasıl kurulur?

KKTC de iş yapmak isteyen yabancıların kurabileceği tek şirket türü Limited Şirket olmakla beraber bununda ağır yükümlülükleri vardır. Belli bir avukat gurubu ile çalışıldıktan sonra hazırlanan sözleşme ve tüzük şirket kuruluşu için şarttır. Limited şirket kuruluşlarında kuruluş sermayesi yabancılar için 100.000 $ karşılığı Türk Lirası’dır. Yaklaşık 400.000 bin lira gibi bir rakamın gerektiği ilk etapta Aydın şirketi kurarken adada mutlaka bir ekipten yardım almıştır.

Parayı KKTC’ye nasıl aktardı?

Aydın ilk etapta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Fame Game Limited şirketini kurarak adanın kuzeyine tam 233,4 milyon lira para aktardı. Paranın 113.4 milyon liralık kısmını kendi kurduğu Papara sistemi ile KKTC’de faaliyet gösteren şirketinin çalıştığı bankalardaki hesaplarına yolladı. 120 milyon liralık dilimi ise G-pay ve Epin gibi yollarla transfer edildi. Şirketin CEO’su Mehmet Aydın’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tercih etmesine neden olarak da daha esnek olan vergi sistemi ve Türkiye’de olan çeşitli kalem vergilerden muaf olmak istemesi olarak belirlendi.

SPK devreye girdi

Serbest Piyasa Kurulu, Çiftlik Bank’ın ve şirketlerinin faaliyetlerini inceleyerek bir rapor hazırladı. Bu sistemin gelecekte tıkanacağını belirleyen SPK raporu gerekli birimlere göndererek önlem alınmasını istedi. Rapora göre, Çiftlik Bank ödeme sistemi Papara kanalıyla 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı.

Karısının hesabına aktardı

Papara hesaplarını inceleyen SPK, piyasadan toplanan paranın 86.6 milyon TL'sinin Fame Game'in KKTC'deki hesabına aktarıldığını daha sonra bu paranın 42.3 milyon TL'sinin Çiftlik Bank'ın sahibi Mehmet Aydın'ın şahsi hesaplarına transfer edildiğini saptadı. Şahsi hesap hareketlerini de inceleyen SPK, paranın 1.7 milyon lirasının Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın'ın hesabına aktarıldığını tespit etti.

Şirketle ilişkisi olmayan şahıs kim?

Aydın’ın KKTC’ye transfer ettiği paralardan 6 milyon TL'nin de şirketle ilişkisi tespit edilemeyen bir şahsa verildiğini tespit etti. SPK'nın raporunda, "Mehmet Aydın'ın kişisel hesaplarında 22.6 milyon TL var. Toplanan tutarların tamamı ticari faaliyetlere aktarılmadı. Bir kısmı kişisel amaçlar için kullanılmış" denildi.

KKTC Merkez Bankası ne yaptı?

Çok yüksek paralar transfer edilirken KKTC Merkez Bankası’nın bu konuyla ilgili geçmişte nasıl bir çalışma izlediği kamuoyunun gündemine gelmişti. Ülkeden çıkışlarda belli bir miktar parayı dahi yanınızda taşımazken bu kadar uçuk rakamların havaleleri yapılırken Merkez Bankası bu konuda ne yapmıştır? Hali hazırda bulunan para ve kambiyo yasasına göre; “gerçek ve tüzel kişilerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden ülke haricine ve ülke haricinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine bankaları aracı olarak kullanmak kaydıyla, yapacakları havaleler ve para hareketleri, gönderen ve alıcıya ilişkin isim ve adreslerin kaydedilmesi kaydıyla, döviz dahil, serbesttir. Gelen ve giden havalelerin toplam tutarları Merkez Bankasına bildirilir. Bu bildirime ilişkin usul ve esaslar; gönderen ve alanın isim ve adresleri dahil olmak üzere, Merkez Bankasınca tespit edilir ve Resmi Gazete’de yayımlanacak bir tebliğle Döviz Hareketleri düzenlenir. Ancak, gerçek ve tüzel kişilerin bir suç işleyerek maddi değer elde etmesi ve adli makamlarca takibata uğraması veya söz konusu suçtan dolayı mahkum olması durumunda, elde edilen söz konusu maddi değerler bu madde kuralları kapsamı dışındadır” denilmiştir. Şu anda adli bir suç olduğuna göre Merkez Bankası, Türkiye ile koordineli bir şekilde nasıl bir yol haritası belirleyeceği de merak konusudur.

Mehmet Aydın KKTC vatandaşı mı oldu?

Filmleri aratmayan bir kurguda devam vurgunun diğer penceresinde ise Mehmet Aydın’ın KKTC vatandaşı olup olmadığı konuşulmaya başlandı. 100 Bin dolara yakın bir parayı şirket kurulumu için KKTC’de bırakan Mehmet Aydın’ın bu konuda geçmişte her hangi bir talebi olup olmadığı bilinmemekte. Ancak KKTC vatandaşı olmadığı ortaya çıktı.

Mehmet Aydın nerede?

Şu anda Uruguay’da olduğu düşünülen Mehmet Aydın’ın yayınladığı son videoda büyük tepki çekti. Bir mağdurun Aydın’a "Paraları eziyor musun?" sorusuna desteler halindeki banknotların görüldüğü bir video ile cevap verdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18