Çiftçiler Birliği beklentilerini dile getirdi

Çiftçiler Birliği beklentilerini dile getirdi

Şahali "Destekler kimi zaman yetmediği kimi zaman da uygun noktalara yönlendirilmediği için arzu ettiğimiz sonuçlara gelinemedi"


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, hükümetin kurulmasının ardından Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı ve yetkilileriyle ilk görüşmesini yaptı.

Erkut Şahali, Birliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, çiftçiliğin devlet ile işbirliği içerisinde yürütülmesi gereken bir faaliyet olduğunu, kaynakların nasıl kullanılacağının da ciddi sorunların çözümünde önemli rol oynadığını ifade etti.

Şahali, “Destekler kimi zaman yetmediği kimi zaman da uygun noktalara yönlendirilmediği için aslında üretimin gerçek anlamda arttırılması ve üretici refahı geliştirilmesi hususunda arzu ettiğimiz sonuçlara gelinemedi” dedi.

Tarımsal faaliyete elverişli alanların korunması son derece önemli"

Bir önceki Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı görevinde atılan adımların reform niteliğinde olduğunu ancak atılan adımların ileriye taşınamadığını ifade eden Şahali, yapılması gereken çok işin bulunduğunu, tarımsal faaliyete elverişli alanların korunmasının son derece önemli olduğunu buna hükümet programında da yer verildiğini belirtti.

Desteklerin hangi zamanda ödeneceği bildiriminin yapılması son derece önemli"

Desteklerin çiftçilere yılın hangi döneminde ödeneceğinin açıklanması konusunun son derece önemli olduğunu belirten Şahali, konunun “öncelikli görevlerinden bir tanesi” olacağını söyledi.

Su kaynaklarının kullanımı

Su kaynaklarının kullanımının da son derece önem arz ettiğini kaydeden Şahali, Türkiye’den gelen suyun hangi tarımsal alanlarda kullanılacağının net olmadığını, bunun da ertelenemez bir konu olduğunu ifade etti.

Akaryakıt konusunun yasa ile çözülmesi

Çiftçilere yönelik akaryakıt konusunun da öncelikli konular arasında bulunduğunu kaydeden Şahali, konunun yasal düzenleme ile çözülmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Şahali, 2018’nin de kurak geçebileceğinden gelecek üretim dönemi için tohum alınması için çalışmaların süratle başlatılacağını kaydetti.

Kelle

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle de, Şahali’nin tarımla ilgili düşünce ve fikirlerini daha önce birlikte çalıma fırsatı bulduklarından dolayı iyi bildiklerini söyledi.

Tarım alanında biraz iyileştirme yapılsa da sıkıntılı bir alan olduğunu kaydeden Kelle, Hükümet Programı’nın tarımla ilgili bölümünün, Avrupa Birliği müktesebatına uyumlu tarım politikası izleneceği ifadeleri yer almasından dolayı sevindirici bulduklarını söyledi.

Destek programları sürdürülebilir yapıya kavuşturulması

Destek programlarının sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ve desteklerin takvime bağlanmasının acil beklentileri arasında olduğunu kaydeden Kelle, Tarım Sigorta Fonu’nun da sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması, verimli arazilerin koruma altına alınmasını öngören yasanın geçirilmesi gerektiği kaydetti.

Toprak Ürünleri Kurumu’nda da serbest piyasa kuralları yerine, daha rekabetçi bir ortam getirilmesi gerektiğini kaydeden Kelle, Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanılması konusunda ise, bu konuda hazırlanmış olan tarım master ve strateji planının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Kelle ayrıca, gıda güvenliği açısından sertifikalı üretime geçilmesi ve çiftçiler için renkli akaryakıt uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirtti.

Kelle, “Siz ve ekibinizden, hızlı ve çözüm odaklı politikalar bekliyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18