CHP adayının iddia ettiği 'Sayıştay raporu' sahte çıktı!

Ekrem İmamoğlu, 2018 Sayıştay raporu olduğunu iddia ettiği bazı belgeler göstermişti. Bu belgelere dayanarak İBB'nin zarar ettirildiğini dile getirmişti. Sayıştay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2018 raporunun henüz tamamlanmadığını belirtti.

CHP adayının iddia ettiği 'Sayıştay raporu' sahte çıktı!
banner23

İmamoğlu, 2018 Sayıştay raporu olduğunu iddia ettiği bazı belgeler göstermişti. Bu belgelere dayanarak İBB'nin zarar ettirildiğini dile getirmişti ancak Sayıştay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2018 raporunun henüz tamamlanmadığını belirtti.

OLMAYAN RAPORU NEREDEN BULDUNUZ?

CHP adayı canlı yayın sırasında İBB'nin zarar ettiğini, elinde tuttuğu "sözde Sayıştay raporuyla" tescillemek istedi ancak Sayıştay'ın yapmış olduğu açıklamada bahsedilen dönemlere ait raporların henüz tamamlanmadığı açıklandı.

Sayıştay yaptığı açıklamada iddiayı dile getiren CHP adayına şu iki soruyu sordu:

1) 2019 raporuna daha başlamadık olmayan raporu nerden buldunuz?

2) 2018 yılına ait rapor daha bitmedi bitmeyen raporu nerden buldunuz?

"ÖYLE BİR ŞEY YOK"

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile ortak yayında soruları yanıtlayan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "(İBB ile ilgili Sayıştay raporu iddiası) Öyle bir şey yok kısacası yalan" şeklinde konuştu.

"DEFALARCA YALANLANDI"

Binali Yıldırım, "İsmail Küçükkaya'ya siz raporları gördünümüz mü?" diye sorduktan sonra "Öyle bir rapor yok sade küçük bir usulsüz işlemde bahsediliyor. Bu defalarca yalanlandı." diye konuştu.

İŞTE SAYIŞTAY'IN AÇIKLAMASI

TC. SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

23.05.2019 - 2019/2

Bazı basın yayın organlarında, Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş olup, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

Her şeyden önce haberlerde yer alan açıklama ve yorumlarda 2019 yılı ile karşılaştırma yapılmaktadır. Oysa 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır.

Diğer taraftan geçmiş yıllara ilişkin denetim raporları ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmakta olup, Sayıştay raporlarında, haberlerde yer aldığı şekliyle bir tespit veya değerlendirme bulunmamaktadır.

Söz konusu haberlerde yer alan açıklama ve değerlendirmelerin kaynağı tarafımızca bilinmemekte olup, Sayıştay raporlarından alınmış gibi gösterilmesi belli maksatla yapılmış olup, gerçekle bağdaşmamaktadır.

Sayıştay raporlarında yer almayan bilgilerin Kurumumuzun adı kullanılarak basın yayın organlarında yer alması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açtığı gibi Sayıştay'ın saygınlığını da zedelemektedir.

Yayıncılık etiği ile bağdaşmayan, kamuoyunu yanıltıcı bu tür haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İMAMOĞLU DÖNEMİNDEKİ BEYLİKDÜZÜ SAYIŞTAY RAPORU

Beylikdüzü’nde Ekrem İmamoğlu'nun yönetiminde olduğu dönemindeki yapılanlar Sayıştay raporlarında yer aldı

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18