Cezaevinde darp iddiası!

Cezaevinde darp iddiası!
Abla B.T: Kardeşim ve babamın hayati tehlikesi var!

“Kardeşimin ölümünü mü bekleyeyim?”

 Müdür Çebiç: Soruşturma sonrası açıklama yapılacak

Türkmen: Darp edilen bizim görevlimizdir

Candan MERT

Gazetemize ulaşan mağdur vatandaş B.T(K-25) gazetemize yaptığı özel açıklamasında kardeşi E.T(E-24) ile babası H.T(E-50)’nin aynı koğuşta hapiste olduğunu ve önceki gün kardeşinin gardiyan tarafından tehdit ve darp edildiğini iddia ederek, kardeşinin hastaneye götürülmesini istediğini ancak kendisine gösterilmediği ve hastaneye götürülmediğini ileri sürerken, yakınlarının hayati tehlikesinin olduğu gerekçesi ile yetkililerden gerekeni yapmaları hususunda yardım istedi.

Konu hakkında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Cezaevi Müdürü Derviş Çebiç, konunun soruşturma aşamasında olmasından dolayı yorum yapmanın doğru olmayacağını dile getirirken, bir açıklama yapılması için soruşturma sonucunun beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Konu bağlamında vardiyada görevli yetkili bir gardiyanın koğuşta sıkıntı olduğunu öğrenmesi üzerine mahkumun yanına gittiğini aktaran Eşit Hak ve Adalet Sendikası(HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, mahkum E.T.’nin görevli gardiyanın boğazını sıktığını ve olay üzerine polisin çağırılarak olayın polise intikal ettirildiğini kaydederken, “Durum söylenen ve iddia edilenin tam tersidir;

Abla B.T: Kardeşim arkadaş kurbanı oldu

Kardeşinin arkadaş tuzağı ile hapse düştüğünü dile getiren abla B.T., E.T’nin arkadaşı işinden ayrılınca vereceği olmasından dolayı işyerinden mal çaldığını ve kardeşine yalan söyleyerek malları başka yere götürttüğünü, bunun ardından da kardeşinin hiçbir şeyden haberi olmayarak tutuklandığını dile getirdi. Aleyhinde 6 ay tutukluluk emri verilen E.T’nin cezasının hapiste yattığından dolayı 3 aya düşürüldüğünü belirten abla B.T., babası H.T’nin hayvan sirkatından dolayı 1 ay önce hapse girdiğini ve kefil bulunmasından sonra tutuksuz yargılanacağını anlattı.

“Babam gardiyan tarafından tehdit edildi”

Önceki gün kardeşinin kendisini arayarak, babasının bir gardiyan tarafından tehdit edildiğini ve polise şikayette bulunmasını istediğini söyleyen abla B.T., polise giderek ifade verdiğini ve polisin gerekeni yapacağını söylediğini kaydetti. Gardiyanların babasının ifadesini almak üzere koğuşa gittiği sırada kardeş E.T’nin babasının götürülmesine izin vermediğini ifade eden abla B.T., bu noktadan sonra polisin babasının ifadesini alarak baba H.T.’yi haklı bulduğunu ve bir şey olması halinde polisin ilgileneceğini söylediğini belirtti.

“Kardeşimi gece yarısı darp ettiler!”

Ertesi sabah babasının kendilerini aradığını söyleyen B.T., kardeşinin gece bir gardiyan tarafından darp edildiğini ve hastaneye gitmesinin gerektiğini söylediğini aktardı. Cezaevi Müdürü ile görüşmek üzere Müdürlüğe giden B.T., müdürle konuştuğunu ve kardeşinin durumunu öğrenmek istediğini söylediğini ancak müdür tarafından olumsuz yanıt aldığını belirten B.T., müdürün kardeş E.T.’yi gördüğünü ve darp edilmediğini, bunun aksine gardiyanı darp ettiğini söylediğini ifade etti. Abla B.T., olayın görgü tanıklarının olduğunu ve E.T.’nin sadece gardiyanın boğazını sıktığını, darp olayının olmadığını savundu. Kardeşinin sağlık durumundan endişe ettiğini belirten abla B.T., bugün(Salı) görüş günü olduğunu ve kardeşinin kendisiyle görüştürülmeyeceğinin söylendiğini kaydetti.

“Hayati tehlikeleri var!”

Kardeşinin ve babasının hayatlarından endişe duyduklarını ve Cezaevi Müdürünün konuşmalarının inandırıcı gelmediğini söyleyen abla B.T., Cezaevi Müdürünün ‘Burada benden başka babayiğit var mı ki tokat atsın’ ifadelerini kullandığını dile getirdi. Abla B.T, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İç işleri Bakanlığına gittim, devlet kurulmadı diye yardımcı olmadılar. Polise gittim, beklemem gerektiği söylendi. Ben kardeşimin ölümünü mü bekleyeceğim? Savcılığa gidiyorum, bir şey yok; Cezaevi müdürü ‘keyfime göre iş yaparım’ derdinde. İnsan gibi konuşmaya çalışıyorum, kardeşimi bari uzaktan göstersinler iyi olduğunu göreyim. Kardeşimin hastaneye gitmesini istiyorum.”

Çebiç: Soruşturma tamamlandığında açıklama yapılacak

Konu hakkında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Cezaevi Müdürü Derviş Çebiç, konunun soruşturma aşamasında olmasından dolayı yorum yapmanın doğru olmayacağını dile getirirken, bir açıklama yapılması için soruşturma sonucunun beklenmesi gerektiğini ifade etti. Müdür Çebiç, soruşturma tamamlandığında İç işleri Bakanlığı tarafından ilgili birim ve basın-yayın organlarına gerekli açıklamaların yapılacağını kaydetti.

Türkmen: Gardiyanların asli görevi mahkumu korumak

Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Eşit Hak ve Adalet Sendikası(HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, iddiaların komik olduğunu belirtirken, Merkezi Cezaevi Gardiyanlarının asli görevinin ‘suçu ne olursa olsun mahkumun can güvenliğini sağlamak’ olduğunu dile getirdi. Gardiyanların maaşlarını bunun için aldığını belirten HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, gardiyanlar tarafından mahkumun hayatına kast edilmesi veya şiddet uygulanmasının mümkün olmadığını ifade etti.

“Darp edilen bizim görevlimizdir”

Konu bağlamında vardiyada görevli yetkili bir gardiyanın koğuşta sıkıntı olduğunu öğrenmesi üzerine mahkumun yanına gittiğini aktaran İzzet Türkmen, mahkum E.T.’nin görevli gardiyanın boğazını sıktığını ve olay üzerine polisin çağırılarak olayın polise intikal ettirildiğini kaydederken, “Durum söylenen ve iddia edilenin tam tersidir; mahkum E.T. bizim yetkili çalışanımızı boğazını sıkmak suretiyle darp etti, araya gardiyanlar girerek aldı. Merkezi Cezaevinde 130’dan fazla kamera var ve kimsenin kimseyi göremeyip darp edeceği bir ortamın olmasının imkanı yok. Keza Cezaevi görevlisinin asli görevi mahkumun suçuna bakılmaksızın can güvenliğini sağlamaktır.” ifadelerini kullanırken, her yaptıkları açıklama, eylem ve grevlerinde mahkum sayısının fazla olmasından dolayı kendilerinden kaynaklanan can güvenliği konusuna vurgu yaptıklarını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18