Çeler hızlı başladı

Çeler hızlı başladı
banner23

Çeler, koltuğu devralır devralmaz ilk görüşmesini İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarıyla yaptı


Çeler "Bakanlığımız bünyesinde yürütülen çalışmalar ve yasal prosedür neyse  bunun ağırlığını her kesim üzerinde hissedecek"


Baykent "Çeler'in ilk önce bizimle görüşmesi, iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin işareti"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini devralan Zeki Çeler,  dün ilk görüşmesini İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) ile yaparak iş sağlığı ve güvenliği konusundaki hassasiyetlerine dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Çeler bugün öğleden sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Çeler "Özel sektörden gelen biri olarak işçilerin nasıl sıkıntılar yaşadığını çok iyi gözlemledim"

Zeki Çeler, kabuldeki konuşmasında, özel sektörden gelen biri olarak işçinin ve emekçinin hangi şartlarda çalıştığını, nasıl sıkıntılar yaşadığı çok iyi gözlemlediğini belirtti.

İş kazalarını, “iş cinayeti” olarak niteleyen Çeler, bunların önüne geçilememesinin, tüzüklerin uygulamasında devamlılık olmamasının yürek yaktığını, toplumda endişe yarattığını kaydetti.

Çeler, şöyle devem etti:

“Dili, dini, ırkı ne olursa olsun insan insandır. Bir işçinin dünyanın neresinden geldiğinin önemi yoktur. Önlemler alınmıyor ve bu insanlar ölüyorsa, kimsenin kılı kıpırdamayacak diye bir şey yoktur.
Ülkeye geldiği andan itibaren her işçi devletin sorumluluğundadır. İş güvenliğini uygulayanları tenzih ederek söylüyorum, uygulamayanların yarattıkları sorunlar ve açtıkları yaralar kapanamıyor. Bugünden itibaren bakanlığımız bünyesinde yürütülen çalışmalar ve yasal prosedür neyse bunun ağırlığını her kesim üzerinde hissedecek.”

Çeler, birlik üyelerinden bilgi de alacağını kaydederek, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yürütülecek çalışmalarda bakanlığın ve İSG-BİR’in birlikte hareket edeceğini kaydetti.

“4 Şubat pazar günü için talep edilen inşaat faaliyetleri izinleri geri çevrildi"

Bakan Çeler, işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan dilekçeyle talep ettiği Pazar günleri inşaat faaliyetinde bulunma izinlerinin göreve yeni gelmesinden dolayı değerlendirilemediğini ancak 4 Şubat Pazar günü için talep edilen izinlerin geri çevrildiğini söyledi.

Zeki Çeler, 5 Şubat Pazartesi gününden itibaren Dev-İş, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve ilgili diğer sivil toplum örgütleriyle de görüşeceğini belirtti.

Baykent "Çeler'in ilk önce bizimle görüşmesi, iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin işareti"

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent ise kabuldeki konuşmasında, bu görevin sosyal konulara duyarlı kişiliğiyle bilinen Zeki Çeler tarafından yürütülecek olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İlk olarak kendileriyle görüşmesinin Çeler’in iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin işareti olduğunu kaydeden Baykent, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’e görevinde başarı diledi.

“İinsan hayatının sıfırla çarpıldığı bir çalışma hayatının karşısındayız"

Ülkede 2 gün önce biri ölümlü olmak üzere iki iş kazası yaşandığını hatırlatan Baykent, birlik olarak yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duyduklarını söyledi ve “İnsan hayatının sıfırla çarpıldığı bir çalışma hayatının her zaman karşısında olacağız” dedi.

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tek sivil toplum örgütü olduklarını anımsatan Baykent, bu konudaki tüzük hazırlıklarında sürecin dışında bırakıldıklarını savundu ve Çeler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Öte yandan, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Çeler ile görüşmeleriyle ilgili yazılı bir açıklamada da yaparak, Çeler’in bugün kendileriyle görüşmesinden duydukları memnuniyeti ve işbirliği yapmaya hazır olduklarını yineledi.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18