Çavuşoğlu: "Başbakan, GKK'dan da polisten de sorumludur. Etkisi yoksa derhal istifa etmeli"

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Çiğdem Aydın’ın Diyalog TV’de hazırlayıp sunduğu Güne Merhaba programına katılarak gündemi yorumladı.

Çavuşoğlu: "Başbakan, GKK'dan da polisten de sorumludur. Etkisi yoksa derhal istifa etmeli"
banner23

GEÇİCİ 10’UNCU MADDE KONUSU…

“BAŞBAKAN’IN POLİS ÜZERİNDE HİÇBİR ETKİSİ YOKSA DERHAL İSTİFA ETMELİ” 

“Eylemleri hep birlikte yaşadık, üzüldük. Benimsemediğimiz bazı taşkınlıklar da oldu ama asıl benimsemediğimiz; eylemcilerin maruz kaldıkları muameledir. Hiçbir şekilde bu seviyeye getirilmemesi gerekiyordu.

Kendi insanınıza biber gazı sıkıp ameliyat edilecek hale gelene kadar coplamamanız gerekiyor. Emri kimin verdiği konusunda da kimse sahiplenmedi. Neredeyse oradaki polis kendi başına bir şey yapmış gibi bir tavır sergilendi.

Garip bir şey. Erhürman, ‘Sorumluluğum varsa yetkim de var’ demişti. Bunu benimsiyorum. KKTC’nin Başbakanı her şeyden sorumludur. Güvenlik Kuvvetleri’nden de sorumludur, polisten de sorumludur, memurdan da vekilden de sorumludur. Ancak akşam Tarım Bakanı’nı izlediğimde; “Biz de polisin muamelesini benimsemiyoruz ama anayasanın geçici 10’uncu maddesi gereği polis, GKK’ya; GKK, Barış Kuvvetleri’ne” safsatası üretiyor ve polisin Başbakanla olan ilişkisi askıya alınmıştır diyor…

Böyle düşünüyorsa derhal istifa etmesi gerekli. Eğer Sn. Başbakan’ın polis üzerinde hiçbir etkisi yoksa, derhal istifa etmesi gerekiyor. Daha önce meclis konuşmalarında eğer sorumluluğum varsa yetkim de var demiştir.

Ya Erhürman ya da Şahali yalan söylüyor. Geçici 10’uncu maddenin de farkında olarak konuşuyorum; polisin üzerinde Başbakan’ın yetkisi-etkisi yoktur gibi bir söylem, KKTC’ye inanan hiçbir insana yakışmaz.

BAŞBAKAN EYLEMCİLERE KEBAP GÖTÜRMEYE Mİ KARAKOLA GİTTİ?

Biz CTP veya dörtlü uyduruk hükümet olarak polis üzerinde etkimiz yok, talimat vermedik demeye getiriyor. GKK talimat verdi demek istiyor.

GKK, Başbakanlığa bağlı bir kuruluş. Tabii Barış Kuvvetleri’yle de bağlantısı var. O zaman çağırıp izahat istemesi gerekiyor.

Şov yapmak için polis memurlarını ziyaret edip tutuklanan veya ifadesi alınan insanların durumu ne olacak demek yerine, madem ki etkisi ve yetkisi yok, eylemcilere kebap mı götürmeye gitti?

Böyle ciddiyetsizlik olmaz.

4 BAKANLIK YAPTIM, DÖRDÜNDE DE BANA EYLEM YAPILDI…

Ben 4 bakanlık yaptım, dördünde de bütün STÖ’ler eylem yaptı. Eylemler demokratik bir haktır ve bu ülkede de en bol şekilde kullanılmaktadır.

Ancak yönetici kişi, bu eylemlerin dozajını bir şekilde balanslamak zorundadır. En son bana yapılan eylemlerde ben de süte, arpaya zam yaptım; belki de en büyük araçlı eylemlerden biri bana yapıldı, toplanıp bakanlığımın önüne geldiğinde, ‘aşağıya inme, çok gerginler’ dediler.

Biz her gün bu insanlarla birlikteyiz, bugün eylem yaptıkları için odamda mı oturacağım? Aşağıya indim, polis belli bir mesafede tutuyordu eylemcileri.

Oraya gelmelerini değil, ben onların içine gittim. Tabii ki tepki var ama zaman içinde oluşturulan ilişkiler, ‘konuşmak istiyorsanız konuşalım, bağıracaksanız gideyim’ dedim ve sorunumuzu çözdük. Herkes memnun oldu.

“TARIM BAKANLIĞI 2019 YILINA 116 MİLYON TL AÇIKLA GİRECEK…”

Uzlaşma yapıldı. Bu uzlaşmanın hesabı kitabı nerede? Uzlaşma mı öteleme mi yapıldı? Hesaplarıma göre öteleme yapıldı ve ilerleyen dönemde Tarım Bakanlığı’nı iş yapamaz duruma getirecek bir öteleme yapıldı.

64 milyonla devraldığımız bakanlığı, 43 milyon açıkla Şahali’ye devrettik. Şu anda bütçesi 195 milyon olan Tarım Bakanlığı’nın 130 milyonluk bir parası harcanmıştır. Geriye 65 milyon kaldı.

Yılbaşına kadar tüm sektörlere ödemekle yükümlü olduğu miktar 180 milyondur. ‘Biz doğrudan gelir desteklerini halka günü gününe ödeyeceğiz’ demişlerdi. Bu görüşlerinden vazeçtiler. 180 milyon ödeme yükümlülüğü olan bir bakanlığın 65 milyon bütçesi var. Eksik paranın nereden geleceği hiç belli değil. Sn. Şahali’yi çok acımasızca eleştirmemek lazım, 43 milyonu bizden kalandır. Tekrar Şahali’nin bu dönemde eğer bir tadil bütçe yapılamayacaksa; 2019 yılına 43 milyonla aldığı bakanlık bütçe açığını 116 milyonla sokacak. Böyle bir bakanlık ne hizmet yapacak?

“YÜZDE 170’LİK BÜTÇE AÇIĞI VAR”

Bunlar şu an çok ciddi bir sıkışma yaşadı. Biz bugünü kurtaralım diye düşündüler. Hükümeti bozup giderlerse bundan sonrası tufan olacak.

Beceriksiz, tedbirsiz, hükmü karakuşi bir uzlaşıdır. Arpa hibesinin bakanlığa karşılığı 36 milyon TL’dir. Subvansiye 40 milyondur. Maliye bu parayı aktarmazsa Toprak Ürünleri Kurumu hareket edemez hale gelecek. %170’lik bir bütçe açığı söz konusu…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18