Canlarını verip Atak Tepe ve Doğruyol'u vermeyen kahramanların hikayesi (video)

banner23

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın en kritik günüydü. Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nda görevli Mu. Astsb. Kd. Bçvş. Bayram Gümüş ve Mu.Çvş. Zeki Alpsoley ile Mu. Onb. Ülkü Akbulut, aynı gün Beşparmak Dağları’nın Atak Tepe olarak adlandırılan mevkiine görevli olarak gittiler. Buradaki görevleri ANTRAK telsiz çevirim istasyonunu faaliyete geçirerek adaya inen ve çıkan askeri birliklerin komuta heyetini Türkiye’de bulunan harekat merkezi ile irtibatını sağlamaktı.

Kutsal ülküler uğruna savaşan ve Atak Timi olarak adlandırılan ekip bir üsteğmen, iki astsubay, bir çavuş, bir onbaşı ve bir erden oluşuyordu. Sabahın dördünde sıkı bir disiplin ve inançla çıktıkları yolda Beşparmak dağlarının zirvesinde olan Atak Tepe’ye ulaştılar.Görevlerini başarıyla yerine getirerek antenlerin kurulumunu gerçekleştirdiler. Görev tamamlandıktan sonra ekipten üç kişi başka bir görev için Ortaköy’de bulunan alaya geri dönüş yaptılar. Kahraman üç asker ise Atak Tepe’de konuşlanarak istasyonun doğru bir şekilde çalışmasını sağladılar.Aynı gece saat 23:30 sularında Rum Milli Muhafız(RMM) ordusunun, 31. Komando Taburu batıdan, 33. Komando Taburu ise doğudan, mücahitlerin kontrolünde bulunan üçgen bölgenin tepelerine sızarak stratejik bölgeleri ele geçirdiler. 31. Rum Komando Taburu üç bölük halinde, gece karanlığında batıdan Keskinsırt, ve Yanıkçamlık bölgesinden gizlice yürüyerek bölgede çatışmalardan dolayı oluşan yangından da istifade ederek Türklerin kontrolünde olan vadilere kadar indiler ve Doğruyol sırtlarının kuzey yamaçlarından tırmanarak ilk önce Atak Tepe’ye bir baskın gerçekleştirdiler. Atak Timinde görevli olan askerlerimiz bölgeyi Rumların bastığını anladılar ve üstlerine telsiz irtibatı ile durumu bildirdiler. Üstleri onlara “bölgeyi terk edin” talimatı verdi. Ancak bir tabur düşman askerine karşı ne yazık ki yapabilecekleri fazla bir şey yoktu. Kahramanca çatışmaya girdiler ve kanlarının son damlasına kadar mücadele ettiler. Sadece üç kişiydiler Astsb. Kd. Bçvş. Bayram Gümüş düşmanın kullanmasını engellemek için An/trc cihazının önemli parçalarını söküp sağa sola atarken diğer taraftan da elinde bulunan Thomson silahı ile ateş edip zaman kazanıyordu.
+
Muhabere Çvş. Zeki Alpsoley ve Onbaşı Ülkü Akbulut kahramanca çarpıştıkları baskında şehitlik mertebesine ulaşmışlardı. Bayram Başçavuş ise yaralıydı ve Rum askerlerine esir düşmüştü. Tüm bunlar yaşanırken Rum Taburunun diğer bölükleri Doğruyol Bölüğü’ne baskın düzenlemişler ve vatanı için savaşan 16 mücahidi şehit etmişlerdi. Rumlar o gece esir aldıkları Bayram Başçavuş ile mücahitlerin bir kısmına işkence ettikten sonra kayalardan aşağıya atarak şehit ettiler.

Harekat tüm şiddeti ile devam ediyordu. Doğruyol Bölüğü’nün ileri hatlarında bulunan mücahitler bölüğün ve kritik tepelerin Rumlar tarafından ele geçirildiğini fark ederek hızlıca St.Hilarion bölgesinde atış poligonunda bulunan 1. Komando Tabur Komutanı Yarbay Cemal Eruç’a durumu bildirdiler. Gece 00:00’da Keskinsırt ve Yanıkçamlık bölgesine taarruz hazırlığı yapmakta olan 1. Komando tabur komutanı Yarbay Cemal Eruç, Rumlar tarafından çepeçevre sarıldıklarını anlar. Önce üstlerine ulaşmak ister fakat ulaşamayınca kendisine verilen ilk emri uygulamaz ve insiyatif kullanarak bölük komutanlarına verdiği tarihi emirde şöyle der:“Arkadaşlar ! bütün çabalarıma rağmen tugay komutanımız ve hatta kolordu komutanımızla irtibat kuramadım. Bütün irtibatlar kesilmiş durumda. Bu emri tamamen kendi insiyatifimle veriyorum. Vereceğim emrin
sevabı sizin günahı benimdir, fazla zamanımız yok. Doğruyol ve Atak tepe ne pahasına olursa olsun ele geçirilecektir. Bunun için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz’ der ve ikinci bölük komutanı Haluk Üstügen’e ”Haluk sen sağdan taarruzla Doğru Yol istikametine 3.bölük komutanı üsteğmen Oğuz Yener’e “Oğuz sen soldan taarruzla Atak Tepe mevkini ele geçireceksiniz”.

Böylece tarihe bitmeyen en uzun gece diye geçen gecenin mücadelesi başlamış olur. O gece Türk askeri Beşparmak Dağları’nda sonuna kadar ölüm kalım mücadelesi vermiştir. Şehitler verme pahasına Rum komandoları geri püskürtülür ve Kıbrıs Barış Harekatının kaderi o gece çizilir. Kaybedilen tepeler geri alınır.Gece sonunda, 1. Komando taburu doğruyol muharebelerinde 3. Bölük komutanı Üstteğmen Oğuz Yener, takım komutanı Astteğmen Sıtkı Toksoy, Astsubay Cemal Yurdum Güzel, 4 erbaş ve er olmak üzere 7 şehit 20 yaralı vermiştir. Harekatın bundan sonraki aşamalarında Rum Komando taburları bir daha boy gösterememiş ve Akdeniz’in karanlık sularına gömülmüştür.

Gece boyunca yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda tepe geri alınmıştır. 21 Temmuz sabahı Atak Tepe’ye Türkiye ile irtibatı kurmak için çıkan yeni muhabere timi Türkiye ile irtibatı kurmayı başararak Atak Tepe’de şehit olan arkadaşlarının anısına hemen orada kendi imkanlarıyla bir anıt inşa edip üzerlerine kahraman arkadaşlarının isimlerini yazarak anıtlaştırırlar. Atak Tepe’nin ismini ise Gümüştepe olarak yazarlar. Sonraki yıllarda Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca yenilenen anıt bugünkü halini alarak canları pahasına kendilerine verilen görevi yerine getiren askerlerimizin anısını sonsuza dek yaşatmaktadır.

Başçavuş Bayram Gümüş 10 mayıs 1944’te Ordu iline bağlı Saraycık Köyünde dünyaya gelmişti.Daha çocuk yaşlarda Asker olmayı hayal ediyor, bu düşler ile yatıp kalkıyordu. Bir gün babasından habersiz askeri Astsubay okul sınavlarına girdi ve kazandı. Babası Ali Gümüşten de izin alarak çocuk yaşta Astsubay hazırlama okuluna gitti. 30Ağustos 1963’te Astsubay çavuş olarak astsubay okulundan mezun oldu.

12ekim 1967 yılında aynı köyden Muteber Hanım ile evlendi. 30Ağustos 1971’de kıdemli başçavuş rütbesine yükseldi. 15 kolordu muhabere taburu köseköy İzmit’te görevliyken kıbrıs’ta görev yapmak için gönüllü olarak dilekçe verdi.

25 Eylül 1973 yılında da 26. Dönem Kıbrıs Türk kuvvetleri alayına katıldı. iki çocuk sahibi olan Bayram Gümüş’ün Ali isminde bir oğlu, Serpil isminde bir kızı vardı. Cansız bedeni dağın eteklerinde bulunduğu zaman cebinden kızı ve oğluna ait bir kısmı yanmış bir fotoğraf bulundu. Babaları ile gurur duyan çocuklar, adeta ona duydukları özlem, sevgi ve bağlılıklarının bir göstergesi gibi oğlu Ali astsubay olurken kızı Serpil ise bir astsubay ile evlendi. Atak timinde görev alan Zeki Çavuş 30 mart 1953 yılında Bursa’nın Çırpan Mahallesinde Alpsoley ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Bursa Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunuydu. 53’e1 tertip olarak vatani görevini yapmak için Ankara Mamak muharebe okulu teknisyen çavuş talimgah bölüğüne 3 mart 1973’te teslim oldu. O da Bayram başçavuş gibi Kıbrıs Türk kuvvetleri alayına gönüllü olarak katıldı. Şehit olduğunda Bekardı.

Ülkü Onbaşı 1953 yılında Giresun’un Bulancak ilçesinde Akbulut ailesinin 5. Çocuğu olarak dünyaya geldi. 1973/1 tertip olarak vatani görevini yapmak üzere o da Mamak muhabere okuluna mart 1973’te teslim oldu. Ülkü Onbaşı da diğer şehitler gibi kıbrısa gönüllü olarak gidenlerdendi. Şehit olduğunda o da bekardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 23:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18