Çalışma Bakanlığı'ndan Bir İlk

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teşhir ve Utandırma ("Name and Shame") uygulaması çerçevesinde her hafta Çalışma Dairesi tarafından ülke genelinde yapılan denetimleri kamuoyu ile paylaşacak.

Çalışma Bakanlığı'ndan Bir İlk
banner23

Bakanlık,  Çalışma Dairesi müfettişleri tarafından  ülke genelinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği denetimlerini, kayıt dışı işçi denetimleri ve Pazar günleri çalışma yasağına uymayan  inşaatların isimlerini  teşhir ederken, yasal yükümlülüklerini yerine getiren örnek işverenlerin de ismini açıklayacak.

21 Eylül 2018 Cuma günü   Çalışma Dairesi müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde, Yunus Alaçam İnşaat’a ait bir  inşaatın faaliyeti;   iş sağlığı  ve güvenliği  açısından gerekli koşulları yerine getirmediği gerekçesi ile durduruldu. Öte yandan  geçtiğimiz günlerde  faaliyetleri  durdurulan İrfan Göçen İnşaat ve Emlak Şirketi  Ltd,  Osmanoğlu İnşaat Ltd , Alpdağ İnşaat Şirketi Ltd  ve İshakoğlu İnşaat Müteahhitlik Ltd,  gereken yükümlülüklerini yerine getirerek yeniden faaliyetlerine başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

23 Eylül Pazar günü, 19  inşaat ve 13 işyeri denetlendi.

23 Eylül 2018  Pazar günü,  Çalışma Dairesi tarafından inşaatlara yönelik  yapılan denetimlerde;

Ali Altınöz

Nazlı Kardeşler

İdal Yapı Danış. Şti. Ltd

Hüseyin Karademir

Capiton Construction LTD

İsmail Zeynel Abidin

Videra İnşaat Şti. Ltd ( Küçük Kaymaklı)

Videra İnşaat ( Metehan)

Erdal Arabacıoğlu Const.

isimli  İnşaatların Pazar günü inşaat faaliyetinde bulunma yasağına uymadığı tespit edilmiş ve söz konusu işverenlere;  İş Yasası’nın 35. Maddesine atfen;  İş Yasası’nın  72. Maddesinin 2(b) fıkrası kapsamında gereken yapılacaktır.

Pazar günü inşaat faaliyetinde bulunma yasağına uyan örnek inşaatlar ise :

Mar Construction

Sezar İnşaat’a Ait Caska Otel İnşaat

Os-ha Construction

Faryap Yapı

Baştaşlar İnşaat

Yapım İnşaat Şti. Ltd

Kurucuğlu İnşaat

Akfen İnşaat

Vedat Ertüngü İnşaat

J&J Construction

olarak tespit edilmiştir.

Yine 23 Eylül 2018 Pazar günü , Gaziköy-Ağıllar bölgesinde Çalışma Dairesi tarafından  yapılan kayıt dışı  işçi denetimlerinde ise, 13 küçük ve büyük baş hayvancılık faaliyeti gösteren işyeri teftiş edilmiş; Akın Bekar’a ait işyerinde 2,  Hamide Bekar’a ait işyerinde de 2 olmak üzere 4 kaçak işçi tespit edilerek toplam 10 480 TL ( 4 asgari ücret)  tutarında idari para cezası kesilmiştir.

Denetimler Her Alanda Sıklaşacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından yapılan iş sağlığı ve güvenliği, kayıt dışı işçi ve çalışma saatleri denetimleri  her  sektörde  artarak kararlılıkla  devam edecek.

Yanında kayıt dışı işçi çalıştıran, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayan ve Pazar günü inşaat faaliyetinde bulunma yasağını ihlal eden işyerlerine; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan yeni kurallar gereği; en az 3 ay süre ile ön izin ve çalışma izni işlemi yapılmayacaktır.

Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası kapsamında , yanında kayıt dışı  işçi çalıştırdığı tespit edilen işyerlerine her kayıt dışı çalışan için bir asgari ücret (2620 TL),  iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayan işverenlere  İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü kapsamında ; yazılı uyarı ve faaliyeti durdurma yaptırımı;  Pazar günü  inşaat faaliyetinde  bulunma yasağını ihlal işverenlere ise İş Yasası’nın 72. Maddesi kapsamında yarım asgari ücret tutarında idari para cezası  uygulanacaktır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18