Bütçe görüşmeleri gergin başladı

banner32

Bütçe görüşmeleri gergin başladı
banner23

10 günlük bütçe maratonunun start aldığı Meclis Genel Kurulu’nun ilk toplantısı gergin başladı.

Bütçe görüşmelerinin, ana muhalefet milletvekillerine haber verilmeden başlaması tartışmalara yol açtı.

Oturum sırasında içeriye giren CTP Milletvekilleri, iktidara ve oturumu açan Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’ye tepki gösterdi.

Bunun üzerine Zorlu Töre, “Nisap yeter sayısı var, zili de çaldık” şeklinde yanıt verdi.

CTP’li vekiller de  “bu tam bir rezalettir”, “ayıp denen bir şey vardır” diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine yeniden konuşan Töre, “Meclis iç tüzüğüne uygun bir şekilde oturum açılmıştır” şeklinde konuştu.

Töre’nin, “Sayın Ana Muhalefet Başkanı söz isterse verilecek” dediği sırada, Meclis Başkanı Teberrüke Uluçay geldi ve Töre’yi kaldırarak oturumu yönetmeye başladı.

Töre ise koltuktan kalktıktan sonra “Birkaç dakikadan bir şey kaybettiğiniz yok arkadaşlar” dedi.

Töre’nin bu söylemi üzerine CTP Milletvekili Erkut Şahali,  “demokrasiden nasibinizi alamadığınızı bir kez daha ispat ettiniz” dedi.

Ardından UBP Milletvkeili Sunat Atun kürsüye çıkarak konuşmasına başladı. Atun’un konuşmaya başladığı süreçte tartışmanın alevi dinmedi.

Atun konuştuğu sırada Ana Muhalefet Lideri Erhürman yerinden mikrofona konuşarak, “10 gün boyunca buradayız, 10 günün başlangıcı bu olmamalı” dedi, Atun da konuşmasını keserek, sayın başkan ben böyle rapor okuyamam” dedi.

Bu sırada Tufan Erhürman yerinden kalktı ve tepki göstererek salonu terk etmeye karar verdi. Bu sırada Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ayağa kalkarak Erhürman’ı sakinleştirmek amacıyla yanına gitti.

Yaşananlar üzerine Meclis Başkanı Uluçay, Atun’un konuşmasını yarıda kesti ve Ana Muhalefet Lideri’ne söz hakkı verdi, Erhürman kürsüye çıktı.

ERHÜRMAN: “İKTİDARDAN ÖZÜR BEKLİYORUZ”

Tufan Erhürman, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sunat Bey’e teşekkür ederim… Anlamak mümkün değil. 10 günlük maratona daha başlarkenden, maratonun başında bunu yapan kimse, lütfen çıksın özür dilesin. 12’den önce bir günden bir güne bu Meclis açılmadı. Biz CTP vekilleri olarak aşağıda, iktidar partisinin vekilleri toplansın diye bunca zaman bekledik. Biz yine aşağıda beklerken, çağrı yapılmadan Meclis açılıyor. Söylense gelmeyecek miyiz? Neyin hesabıdır bu? Kimse bu hesabı yapan, buradan çıksın söylesin. Bu kadar saygısızlık görmedim. Ben iktidardan bir özür bekliyorum. Her kimin fikriyse bu dâhiyane fikir çıksın özür dilesin. Biz yapıcı muhalefet yapmak niyetiyle buradayız. Sabaha kadar meclis uzasın düşüncesiyle burada değiliz ama böyle yapılacaksa anlayalım sebebini. Sayın Başbakan ve yardımcısı bizim de haberimiz yok diyor. Gerekçe varsa gelinsin söylensin, yoksa özür dilensin.”

BEROVA ÖZÜR DİLEDİ

Erhürman’ın ardından kürsüye çıkan UBP Milletvekili Özdemir Berova, Erhürman’ın serzenişini haklı bulduğunu, ancak toplanma saatinin önceden bildirildiğini kaydederek, art niyet olmadığını tüm niyetlerinin bütçeyle ilgili 10 günlük sürece saatinde başlanarak verimli kılınması olduğunu kaydetti.

10 günlük süre içinde gecikmeden verimli, sabahlara kadar sürdürmeden bir süreç geçirmeyi amaçladıklarını kaydeden Berova, muhalefeti dışlama veya bundan bir kazanım elde etme durumu olamayacağını dile getirdi.

TÖRE: “ART NİYET YOK”

Meclis Başkan Yarımcısı Zorlu Töre de, UBP grup başkan temsilcisi tarafından kendisine Meclis çalışmalarının açılması yönünde talep geldiğini ve art niyet olmadığını kaydetti.

Anamuhalefet partisine karşı bir hamle yapılması yönünde bir hareket olmadığını söyleyen Töre, Meclis çalışmalarının saat 10.00’da açılacağının duyurulduğunu ve kendisinin de bu doğrultuda adım attığını Genel Kurul’un da kendisi tarafından açılmasında kötü niyet olmadığını söyledi.

Konuşmaların ardından Komite Başkanı Sunat Atun, 2020 Mali yılı Bütçe Yasa Tasarısına ilişkin komite raporunu okudu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18