Büke'nin Basında Çıkan Açıklamalarını Üzüntü İle Okudum

Büke'nin Basında Çıkan Açıklamalarını Üzüntü İle Okudum
banner23

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Asım İdris, YÖDAK Başkanı Prof Dr. Akile Büke’nin basında çıkan açıklamalarınıüzüntüyle okuduğunu sosyal medya hesabından açıkladı.


İdris’in paylaşımında,


“YÖDAK Baskanı Sayın Prof Dr. Akile Büke’nin basında cıkan açıklamalarını üzüntü ile okudum.
Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren gerek Akile Hanım’ın şahsına gerekse YÖDAK’a ciddi destek verdik. Bu desteği deverirken YÖDAK’in özerkliğine de cok dikkat ederek davrandık. Akile Hanım’ın açıklamalarında bakanlığın yetkilerini yanlaş kullandığını sürekli ifade etmesi doğru ve yakışık olmamıstır. Kaldı ki “Yüksek Öğrenim Çalıştayı” Bakanlığımız yardımları olmadan gerçekleşemeyecekti. Bunu da en iyi bilen sizsiniz. Ki bu açıklamayı yapmasanız bu konuyu dillendirmeyecektim. Süerkli yüksek ögrenimin geleceği üzerinden YÖDAK’in gücünun artırilmasını gündeme getiriyorsunuz. Bunu yaparken de bakanlığı kötülüyorsunuz ve yanlış bir algı olşmasına neden oluyorsunuz. Bu ülke yüksek öğrenimine yarar sağlamaz. Sizden bu tutumdan vazgeçmenizi rica ediyorum, ülkemiz adına. YÖDAK ile ülke geleceği icin uyumlu ve uzlaşı içinde calişmaya Bakanlık olarak hazırız. Bu güne kadar da bu tutumumuzu gosterdigimizi duşunuyorum. Sizden beklentim kisisel çıkışlar yerine bu uzlaşı ve işbirliği sergileminizdir. YÖDAK’ın yetkileri çok yeter ki kullanın. Her yerde ve her platforumda bunu tartışırım. Yani önce mevcut yetkilerinizi tam kullanın da sonra Eğitim Bakanlığının yetkilerini talep edin. Mesela siz evet demeden yeni üniversite açılamaz. Ama bakanlık evet desede yeterli değil. Kaldı ki artık yeni üniversite acma son onay yeri meclistir. YÖDAK yasa ve tüzüklere uymak koşulu ile üniversiteleri denetleme ve hatta kapatma yetkisine sahiptir


Yani YÖDAK’ın yetkisi çok. Yeter ki kullanmayı bilin. Bir de bu açiklamalarınıza tüm YÖDAK üyeleri katılıyor mu? Yoksa şahsi dusuncenizi mi kamuoyuna dayatıyorzunuz bunu da açıklayın.” dedi.


Kaynak:BRT

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18