'Bu topraklarda kökleşmemiz lazım'

'Bu topraklarda kökleşmemiz lazım'
Meclis Başkan Yardımcısı ve UBP Milletvekili Zorlu Töre,  muhtarlara ve yerel yönetimlere daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Töre, ülkede doğan çocuklara vatandaşlık verilirken, 20-30 yıldır ülkede olan anne ve babalarının durumunun ne olacağını sorarak mevcut yasaya göre bunlara da vatandaşlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ekonominin gelişmesi için nüfusa ihtiyaç olduğunu söyleyen Töre, Güney Kıbrıs’ın nüfusu bir milyonu aşarken, KKTC’de 240 bin nüfusa sahip olmasına üzüldüğünü belirtti .

Töre, “Keşke, Avustralya, Kanada ve İngiltere’de yaşayan Türkler, Türkiye’ye göç eden Türkler geri gelseydi  Rumlar bize nüfusunuz az dayatması yapmazdı“ ifadelerini kullandı

9 yıldır vatandaşlık yasasının gündeme geldiğini ancak çıkarılamadığını söyleyen Töre, bu konunun geciktirilmemesi gerektiğini ifade etti.

Töre, gençlere ve eşdeğer hak sahiplerine haklarının verilmesinin geciktirilmemesi gerektiğine değinerek “ Bu topraklarda kökleşmemiz lazım” dedi.

Emirnamelerin çıkarılmasının belediyeleri olumsuz etkileyebileceği üzerinde durarak Yenierenköy’ü örnek gösteren Töre, emirnamelerin  olmadığı yerlerde belediyelerin mali yapısının  güçlendiğini söyledi.

Türkiye’nin KKTC halkına yaptığı yatırım ve katkılara değinen Töre, "Türkiye’ye ana vatan demekten utanmayalım şeref duyalım” dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18