Bu ne yaman çelişki!

Hükümetin, dövizin sürekli artışından dolayı marketlerde gerçekleşen fahiş fiyat artışlarına önlem olarak Ticaret Dairesi’yle başlattığı denetimler yalan çıktı! Vatandaşlar Başbakan denetim olacak dedi, Ticaret Dairesi “Yetkimiz yok” diyor. Bu ne yaman çelişki diyerek tepki gösterdi. 

Bu ne yaman çelişki!
banner23

Haberal Kıbrıslı Özel Haber

Hükümetin, dövizin sürekli artışından dolayı marketlerde gerçekleşen fahiş fiyat artışlarına önlem olarak Ticaret Dairesi’yle başlattığı denetimler yalan çıktı! Vatandaşlar Başbakan denetim olacak dedi, Ticaret Dairesi “Yetkimiz yok” diyor. Bu ne yaman çelişki diyerek tepki gösterdi. 

Ülkemizde döviz artışından dolayı yaşanan ekonomik krize her gün yeni bir önlem paketi açıklayan hükümet yetkilileri sınıfta kaldı. Döviz artışından dolayı marketleri denetleme kararı alan ve bunu da açıklayan Başbakan Tufan Erhürman’ın “Denetim yapılacak, şikayetlerinizi iletin” açıklamaları havada kaldı. Vatandaşlar marketlerdeki fahiş fiyat farklarını bildirmek için aradıkları Alo 171 şikayet hattından “Yasal olarak müdahale etme şansımız yok, sadece etiketle kasa arasındaki fiyat farklarına cezai işlem uygulayabiliyoruz” cevabını alıyorlar. 

“Fırsatçılığa göz yummayacağım” denilmişti

Başbakan Tufan Erhürman’ın, KKTC Başbakanlık Sosyal Medya hesabında 22 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklamayla çelişmesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Başbakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklama aynen şu şekildeydi: “Bugün fırsat bulduk ve Lefkoşa’da üç büyük marketi dolaşarak fiyat farklarını kendi gözlerimizle gördük. Örnek olarak colgate pro-çözüm bir markette 42,30 iken, bir diğerinde 59.90 TL. Dardanel zeytinyağlı ton balığı (ikili) bir markette 14,90 iken, bir diğerinde 25,99 TL. İkili Dardanel ton balığı bir markette hediyeli biçimiyle 14,99 iken, diğerinde hediyesiz 18,90 TL. Örnekler çoğaltılabilir. Ekonomi Bakanlığımız denetimlere devam ediyor ama ben de kendi gözlerimle görmek istedim. Serbest piyasada elbette fiyat farkı olabilir ama böyle bir dönemde fırsatçılığa asla göz yummayacağımızı bir kez daha altını çizerek belirtmek isterim…”

23 Ağustos’ta farklı bir açıklama

Başbakanlık resmi sosyal medya hesabından 22 Ağustos’ta yapılan açıklamanın bir gün sonrasında ise tamamen farklı bir açıklama gelmesi bu tepkileri daha da arttırdı. Bir gün önce denetim yapılacak, fahiş fiyatlara müsaade edilmeyecek denilen açıklamanın ardından bir  gün sonra “Etiket fiyatı ile  kasa fiyatları arasındaki fark için ceza uygulanacağı açıklaması kafaları karıştırdı. İşte o açıklama “Dün yaptığım paylaşımdan sonra gelen pek çok yorumda bazı marketlerde etiket fiyatları ile kasa fiyatları arasında farklar olduğu söylendi. Tüketicileri Koruma Yasası’nın 30. maddesine göre, “Satışa arz edilen malların kolaylıkla görülebilecek herhangi bir yerinde fiyatı, üretim yeri ve malın özelliklerini içeren bir etiketin olmaması halinde veya fiyat ve tarifeleri gösteren listelerin tüketici tarafından kolayca görülebilecek bir yere asılmaması veya etiket fiyatı ile kasa fiyatının farklı olması ve etiket fiyatının üzerinde ödeme talep edilmesi halinde” fiyat ve kalite denetim memurları ceza kesme yetkisine sahiptir. Memurlar denetimlerini yoğunlaştırmış durumda. Ancak tüketiciler de ALO 171 şikayet hattından şikayetlerini bildirirlerse şikayetler MUTLAKA değerlendirilecektir.”

Televizyon programında da söylemişti

Bu açıklamaların dışında Başbakan Erhürman, bayram öncesi katıldığı bir televizyon programında da aynı yönde açıklamalarda bulunmuştu. İşte o açıklamalar:“İthal ürünlerde antrepoya giriş tarihindeki döviz kurunu sabitleyerek piyasayı ucuzlatma girişiminde bulunduklarını ancak bunun başarıya ulaşması için firmaların da düşüşü tüketiciye yansıtması gerektiğini anlatan Başbakan Erhürman, bunu yapmayanlara karşı hükümetin müsamahası olmayacağı uyarısında bulundu. Erhürman, bazı malların denetimli mal statüsüne geçirilmesinde Bakanlar Kurulu’nun yetkili olduğunu hatırlattı.”Hiç kimse toplumsal seferberlik duygusu içinde olmamız el ele vermemiz gereken bir dönemde, kişisel çıkarları için fırsata çevirmeye kalkmasın” diyen Erhürman, son altı ayda dahi dövizin yüzde yüz artmadığını ancak bazı ürünlerin fiyatlarının yüzde yüz artırıldığını kaydetti. 

“İhbar edin”

Bu konuda denetim de başlattıklarını açıklayan Erhürman, yüzde yüz fiyat artışı yapılan ürünlerin alınmaması ve ihbar edilmesi çağrısı yaptı; “bu krizi kişisel çıkar için fırsata çevirmeye çalışanlara fırsat vermeyelim” dedi.

“Neden uygulanmıyor?”

Bu açıklamanın ardından rahatlayan vatandaşlar, uygulamanın yapılmadığını öğrenince “Madem böyle bir uygulama yapılmayacak, neden açıklamalar yapılıp şov yapılıyor?” tepkisini gösterdi. 

“Etiket- Kasa fiyat farkına ceza kesebiliriz”

Alo 171 şikayet hattını arayan vatandaşlar, görevlilerden “Biz sadece etiket ve kasa arasındaki fiyat farklılıklarını kontrol edip cezai işlem yapabiliyoruz. Bunun dışında marketlerin fiyatlarına müdahale etme şansımız yok. Serbest piyasa ekonomisi var” cevabını alıyorlar. Vatandaşların “Peki o zaman Başbakanımız ve hükümet yetkilileri neden böyle bir açıklama yapıp halkı yanıltıyor?” sorusuna ise yetkililerin cevap vermemesi büyük tepkilere neden oldu. 

“Sadece göz boyuyorlar”

Gelişen bu olayların sonucunda tepki gösteren vatandaşlar, “Hükümet sadece şov yapıyor. Yaptıkları açıklamalarla uygulamaları birbirini tutmuyor. Bu ne yaman çelişki? Madem böyle bir uygulama yapmaya yasal olarak hakları yok, bu tarz açıklamalar yapıp vatandaşları umutlandırmasınlar. Sadece göz boyuyorlar” diyerek tepki gösterdiler.

Öte yandan Haberal Kıbrıslı Gazetesi olarak görüşlerini almak üzere ulaşmaya çalıştığımız Ticaret Dairesi Müdürü ise gazetemize geri dönüş yapmadı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18