'Bu geceden itibaren 10'ar kuruş benzine, 5 kuruş mazota, 10 kuruş da gazyağına zam geliyor!'

'Bu geceden itibaren 10'ar kuruş benzine, 5 kuruş mazota, 10 kuruş da gazyağına zam geliyor!'
banner23

Toplantıda, bu geceden itibaren akaryakıta zam geleceğini açıklayan Denktaş şunları kaydetti:


"Gece saat 12:00'de Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girer. Haksız kazancın önüne geçilmesi ve stoklamaya engel olmak için bu saatte yürürlüğe giriyordu. Son dönemde bir düşüş ihtimali yok. Döviz sürekli yükseliyor. Döviz ve borsa yükseldikçe sürekli bir artışla karşılaşıyoruz. Civarımızdaki 42 ülkede asgari ücret açısından 17. sıradayız.Akaryakıt fiyatı açısından 3'üncü sıradayız. 3-4 yıl önce akaryakıt ürünlerinden alınan FİF oranı %40-45'leri bulmaktaydı. Bugün çok daha aşağısındayız.


"10'AR KURUŞ BENZİNE, 5 KURUŞ MAZOTA, 10 KURUŞ DA GAZYAĞINA YİNE BİR FİYAT DÜZENLEMESİ YAPILMIŞ OLACAK"


Normal seviyesinde bıraksak, oluşan kaybı giderme yönünde adım atacak olsak bugün 80 kuruş... Perşembeden beri yine hesaplamalar devam ediyor. Buna göre normal akışında bıraksak geçen 21 günde 8 kuruş benzine, 8 kuruş gazyağına, 9 kuruş eurodizel'e zam yapmanız gerekirdi. Dizeldeki artışı benzine yedirmek suretiyle 10'ar kuruş benzine, 5 kuruş mazota, 10 kuruş da gazyağına yine bir fiyat düzenlemesi yapılmış olacak.Dövizde artış oldukça bu artış vatandaşa yansıyacak.

"DÖVİZDE BİR DÜŞÜŞ OLURSA FİYATLAR DA GERİYE DOĞRU GİDER. AMA ŞU AN MAALESEF ÖYLE BİR ÖNGÖRÜMÜZ YOK"


Borsa fiyatlarını etkileyemeyeceğimize göre bu artışın olması kaçınılmazdır. Artışı durdurun geri alın diye bağıranlar iktidara gelse de aynısı olmaya devam edecektir. %29.5 artış oldu dövizde. Vatandaşa verebildikçe en ucuzundan vermeye çalışıyoruz. Bunun üzerinden siyaset yapmak ucuzluktur.Yapmasak, fiyatı sıfırlasak bile 21 gün sonra bu 4.10, 4.15, dövize göre yukarı doğru çıkacak. Dövizde bir gelişme olursa Türkiye'nin alacağı önlemlerle dövizde bir düşüş olursa fiyatlar da geriye doğru gider. Ama şu an maalesef öyle bir öngörümüz yok.Hayat pahalılığı alım gücünü korumak için uygulanır. Bu nedenle de her yerde olduğu gibi bizde de oransal bir uygulama var. Daha yüksek maaş çeken daha yüksek artış aldı, alttakiler düşük artış aldı. Bu basında çok konuşuluyor. Muhalefet bunun üzerinde çok duruyor. Hükümetin içinde de bu çok tartışılıyor. En alt ve en üst barem arasındaki yelpaze bizim ülkemizdeki kadar dar değildir hiçbir yerde. Buna rağmen hükümetin içinde de bu konunda kamuoyu baskısı nedeniyle oluşan bir durum var. Ve şöyle bir karar aldık: Yarın itibariyle milletvekilleri ve bir bakan maaşlarını almayacak, Cumaya aktarılacak.

"MİLLETVEKİLLERİNE YANSITMAYACAĞIMIZ HAYAT PAHALILIĞINI DİĞER ÇALIŞANLARA PAYLAŞTIRACAĞIZ"


%11-12 Hayat Pahalılığı milletvekili maaşına yansıtılmayacak.%12.11'lik artış hepsine verildi, göç yasası mağdurlarına barem 11'e kadar ek 2.89 verildi, bunlara ek olarak milletvekillerine yansıtmayacağımız hayat pahalılığını diğer çalışanlara paylaştıracağız.


Ben bu defa alkış tutacaklarını bekliyorum. Göreceğiz... Direkt maaşlarına yansıyacak bir şey değil. Birilerinin hakkından kesiyoruz. Onun çalışması 3-4 günümüzü aldı.


Büyük ihtimalle KHK ile gerçekleşecek.


Geçen hayat pahalılığı yansıtmasından sonra farklı bir çalışma yapmak konusunda baskı vardı. Bunun skalayı yerinden sarsacağını söylemekteydim. Ocak'a yönelik yeni bir barem ayarlamasıyla ilgili bir çalışma yapıldı. Özelleştirme nedeniyle ekstradan verilen imkanlar aslında bütün skalayı darmadağın etmiş durumda. 7/79'dan devlete giren insanların önüne geçti şu anda ve bu büyük bir haksızlık. Daha düzenli bir hale getirebilir miyiz diye Ocak'a titiz bir çalışma hazırladık. Ama hayat pahalılığını açıkladıktan beri bir baskı vardı. Herkese eşit verilmesi istendi. Bütün yapı darmadağın oldu. Daha da bozarız dedik. Tersten azaltarak yapabilir miyiz diye baktık, yelpaze dar olduğu için o da sorunluydu. Biz yine aynı şeyi uygulayalım, barem düzenlemesi çalışması ile daha kolay aşabiliriz diye düşünmekteyken, kendi arkadaşlarımızdan da gelen bu baskıyla ormüle ettik. Zaten muhalefert de şikayet ediyordu. 56 TL kimin nesine yarar başka bir tartışma konusudur ama oradaki rakam buna tekabül ediyor.


“MEMLEKETİN GÜNAH KEÇİSİ MİLLETVEKİLLERİDİR”


Son müşavirlik yasası ile müdür bulmakta zorlanıyoruz. Adam müdür olarak atanacak, müdür muavini münhallerine müracaat edemeyecek, 2-3 yıl sonra görevden alınıp sonra idare ettiği kişilerin altında göreve başlayacak. Bu nedenle müdürlük görevini reddeden insanlar var.


Bir dairedeki barem 9-10 civarında bir maaş alan birinin ek mesai hariç çalışma saatleri ve aldığı maaşla bir müdüre oranla çok daha düşük kalıyor. Zaten sıkıntı çekerken biz kimseyi bulmayacağız. Bu ülkede milletvekillerinin aldığı bu bağışlama karar da yanlış aslında. Ama madem ki istiyorlar yapalım.


Bu üllkede milletvekillerinin aldığı bu bağışlama karar da yanlış aslında. Ama madem ki istiyorlar yapalım. 4 parti de uyacak bu aldığımız karara. Beklediğiniz kriz yok. Bunu da bir yeni uygulama olarak görelim. Bu yönde atılan taleplerin doğruluğuna inanmıyorum ama madem ki hem basından hem muhalefetten hem kendi çalışma arkadaşlarımızdan böyle bir talep var, o zaman bu talebin sonuçlarını görelim. İnşallah hayırlı olur.

"YIL SONU İTİBARİYLE 237 MİLYON TL AÇIK ÖNGÖRÜYORUZ"

Yıl zor geçecek. Ama vergi gelirlerimizde çok güzel artışlar var, FİF'te bilerek ortaya çıkardığımız kayıtlar var, döviz dalgalanması nedeniyle 237 milyon TL gibi bir açık öngörüyoruz yıl sonu itibariyle.Kurulu düzene, sisteme baktığımızda aldığımız bazı tedbirlerin alınması çok büyük travma olabilir. Düzene koymaya çalışıyoruz. Hükümete yönelik gereksiz saldırıların, yıpratma girişimlerinin de durdurulması faydalıdır. İstifa var mı, kriz var mı, hükümet gider mi tartışmaları sona erdirilsin. İstikrara ihtiyacımız var ve 4 başkan bunu sürdürmek niyetinde. Her seferinde hükümet değiştirerek sorunlar çözülecekse varılacak bir yer yok.


"SEKTÖREL BİR ASGARİ ÜCRET BELİRLENMESİNE GEÇMEMİZ LAZIM"


Çok doğaldır ki elektrik, tüpgaz fiyatlardan etkilenir. Yeni yapılan bir zamla önümüzdeki artış yeni bir zammı getirir mi onu bilemiyorum. Hesaplamalara bağlı. Maliye olarak bir dönem biz artışın sorumluluğunu üstlendik ama daha fazla üstlenmemiz mümkün değil.


Asgari ücrette bir düzenleme yapılacak ama orada da Bakanlar Kurulu'ndaki görüşüm şu: Sektörel bir asgari ücret belirlenmesine geçmemiz lazım. İlgili bakanlık bunun üzerinde çalışacak. Başladı mı başlamadı mı bilemiyorum. Ama bir düzenleme olacak.


“HER TALEP EDENE İZİN VEREREK, HER ÜRETİM YAPACAĞIM DİYENE ÜRETİCİLİĞE KABUL EDEREK İLERLEMENİZ MÜMKÜN DEĞİL”


Çalışma var ama bakın; ithalatı tamamen serbest bırakırsanız ucuzlama olur. Ama üreticinin ruh hali ne olur? Onların geçimi ne olur? Uzun vadeli bir plan program gerekli.


Her talep edene izin vererek, her üretim yapacağım diyene üreticiliğe kabul ederek ilerlemeniz mümkün değil. Sübvansiyonların kime verileceği bellidir. Herkese, her eve bir maaş giriyor. Bunları tekrar düzenlememiz lazım. Ama kamuoyu baskısı bir yandan, Sivil Toplum Örgütleri’nin tavırları çok önemli, gelecek düşünmeme alışkanlığımız, çok affedersiniz ama bencilliğimiz, toplumsal değil bencil bir gelecek, bugünü geçirelim de Allah kerim yaklaşımımız bir plan proje yapmamıza engel oluyor. Nasıl değiştireceğiz bunu?


Basın yardımcı olursa daha erken, olmazsa daha geç. Basın olarak sizden beklediğim, mevcut düzenin korunması değil değişmesi için vatandaşın beynindeki yapının değişmesidir. Başka çaremiz yok."

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18