Boş Yere Fazla İlaç Parası Ödemeyin

Kamu ve özel sektör çalışanı hastalar, ilaçlarını sigorta reçetelerine yazdırdığı takdirde % 80 muafiyet var!

Boş Yere  Fazla  İlaç  Parası  Ödemeyin
banner23

Özelde muayene olan kamu ve özel sektör çalışanı hastaların, ilaçlarını sigorta reçetelerine yazdırdığı takdirde % 80 olan muafiyetten yararlandığı belirtildi.Ancak şu anki ödenen listenin içerisinde güncel ilaçlar olup olmadığı merak konusu. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Genel Sekreteri Devrim Barçın, “özel doktora gittiğinizde doktorunuzun size yazacağı ilaçları mutlaka ama mutlaka sigorta reçetesine yazmasını isteyin; merak etmeyin her özel doktorda bu reçete vardır. Sonra reçeteyi özeldeki herhangi bir eczaneye ilaçlarınızı almak üzere kimlik kartınız ile veriniz. Eğer o ilaçlar SSD’nin belirlediği 442 ilaçtan birisi ise o ilaç ücretinin sadece %20’sini ödersiniz ve ilaçlarınızı hemen alırsınız” dedi. Barçın’ı doğrulayan Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu da, “Özel doktorlar tabi ki yazabilir. Önemli olan sigortanın kapsadığı ilaçların ne zaman güncellendiğidir. Bizim sigorta reçetesinde yazdığımız ilaçların % 20’sini insanlarımız ödemek zorundadır. Ancak şu anki ödenen listenin içerisinde güncel ilaçlar yoktur” ifadelerini kullandı.

“Her Doktor da O Reçete Bulunur”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Genel Sekreteri Devrim Barçın, “ sigorta yatırımları düzenli olan özel ve kamu çalışanları ile sigorta emeklisi kişiler özel doktora gittiğinizde doktorunuzun size yazacağı ilaçları mutlaka ama mutlaka sigorta reçetesine yazmasını isteyin; merak etmeyin her özel doktorda bu reçete vardır. Sonra reçeteyi özeldeki herhangi bir eczaneye ilaçlarınızı almak üzere kimlik kartınız ile veriniz.

Eğer o ilaçlar SSD’nin belirlediği 442 ilaçtan birisi ise o ilaç ücretinin sadece %20’sini ödersiniz ve ilaçlarınızı hemen alırsınız” dedi. 

“Boş Yere Fazla İlaç Parası Ödemeyin”

Barçın, “tüm eczanelerde sizin ibraz edeceğiniz reçete ve kimlik kartınız ile SSD sistemine girip kontrol yapacağı sistem mevcuttur. O yüzden mutlaka reçetenin Sigorta reçetesine yazılması ve kimlik kartınızın mutlaka yanınızda olması gerekmektedir. Tüm bu anlattıklarım Devlet Hastanesi’nden alacağınız reçeteler için de geçerlidir. Bu uygulama ayrıca sigortalı kişinin geçindirmekle yükümlü olan sigortasız eşi ve çocuklarına yazılacak reçeteleri de kapsamaktadır. Madem primini ödüyorsunuz hakkınızı bilin, boş yere fazla ilaç parası ödemeyin” şeklinde konuştu.

“İlaçları Branş Hekimleri Yazmalı”

Barçın, “Sosyal Sigorta Kapsamındaki ilaç listelerine prim ödeyen hak sahibi sigortalılar tüm dünyada internetten ulaşabilirken KKTC’de maalesef bu mümkün değil.Tüm doktor ve eczanelerde var olan bu listenin “ Yayınlarsak Suistimale Açık Olur “ gibi 80 öncesinden kalma bir zihniyete ait düşünce yapısı sonucu yayınlanmama kararı umarım değişir. Örnek Türkiye’de branş hekimin yazdığı ilaç branşında ise o ilaç hastaya veriliyor. Bizde de her doktorun kendi branşında yazdığı ilaçların verilmesi gerekir. Diğer bir eksiklikte tüm dünyada sigorta kapsamında olan ilaçlar internet ortamında yayınlanıyor. Türkiye, Almanya, Rum tarafı gibi yerlere bakın hangi ilaçların sigorta kapsamında olduğunu devletin internet sayfasından görebilirsiniz. Bizde de bu eksikliğin giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu kapsamda ilaç listelerinin güncellenmesi, % 80’lik muafiyetin ilgili branş hekiminin yazdığı reçeteleri kapsaması ve son olarak da şeffaf bir şekilde ilaç listelerinin kamuoyuna açılması gerekir” diye konuştu.

“Hiç Yazılmayan İlaçlar Kapsamda”

 Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu “özel doktorlar tabi ki yazabilir. Önemli olan sigortanın kapsadığı ilaçların ne zaman güncellendiğidir. Bizim sigorta reçetesinde yazdığımız ilaçların % 20’sini insanlarımız ödemek zorundadır. Ancak şu anki ödenen listenin içerisinde güncel ilaçlar yoktur. Günlerdir gündem de olan ilaç sarfiyatının nedeni de budur. Hiç yazılmayan ilaçlar kapsam içerisinde bulunmaktadır ve bunu yazan hiçbir doktor da bulunmamaktadır. Eski ilaçlardır ve listeler yenilenmediği için de böyle bir sorun vardır” şeklinde konuştu.

“Acilen 3 Başlıkta Önlem Alınmalı”

 Gardiyanoğlu, “ilaç israfının önüne geçilebilmesi ve sigortalıların ödedikleri primlerin karşılığını alabilmesi için yapılması gereken ilk olarak sigortalı hastaların özel hekimlerde muayenesinin önünün açılması gerekmektedir. Bu sigortalı hastaların reçetelerini yazabilen 400 hekim var ancak hiç birinin muayene etme yetkisi yok. Sigortalar bu doktorlara siz reçetelerini yazın neyse ben öderim. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır ve ilaç sarfiyatının önünü açıyor. Yıllardır aynı ilaçları gittiği özel hekime reçeteleyen hastalar vardır. Bunun yanında sigortaların otomasyona da geçmesi gerekmektedir. Bir hasta farklı günlerde gidip birden fazla doktora reçete yazdırabilir. Çünkü otomasyon yoktur. Bu konuyu 3 başlıkta toparlayacak olursak. Birincisi ilaç listeleri güncellenmeli, ikincisi hastalara özelde muayene olmanın önü açılmalı, son olarak da ilaçların uzmanlık alanlarında ki doktorlar tarafından yazılması sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18