'Bir gece kulübüne para cezası'

'Bir gece kulübüne para cezası'

“Trafik kazasıyla ilgili tahkikat sürüyor.. Yasal mevzuat uyarınca gereken yaptırımlar uygulanacak"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı son günlerde yaşanan iki  iş  kazası  ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada 28 Şubat’ta meydana gelen iş kazası ile ilgili İmparator Gece Kulübü’ne iki asgari ücret idari para  cezası uygulandığı, 5 Mart tarihinde Alayköy- Türkeli anayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasıyla ilgili tahkikatın sürdüğü kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlığımız, son günlerde art arda yaşanan üzücü  iki iş kazasıyla ilgili  izlenen yasal prosedür ve uygulanan yaptırımlar hakkında kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirme ihtiyacı duymuştur” denildi.

Açıklamada 28 Şubat tarihinde, Alayköy’de faaliyet gösteren bir gece kulübünde mermer  işinde çalışırken iş kazası geçiren ve parmağı  yaralanan 17 yaşındaki Mustafa Barış Polat ve kendisine iş veren Deniz Arslandoğan’ın çalışma izinsiz olarak çalıştıklarının Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından tespit edildiği, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası uyarınca,  işveren olan İmparator Gece Kulübü’ne iki asgari ücret idari para cezası uygulandığı ifade edildi.

Kayıt dışı çalışırken yakalanan her iki kişi için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerekli yasal prosedür izlenerek, İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesi’ne gereğinin yapılması için bildirimin yapıldığı belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklamasında, 5 Mart tarihinde Alayköy- Türkeli anayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında ML 944 Z plakalı aracı süren Yıldıray Ünsal  ve araçta yolcu olarak bulunan  Katip Gürbüz ile Bedri Sönmez’in iş dönüşü kaza geçirdiğinin Çalışma Dairesi tarafından tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“35/2008 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre iş kazası: ‘Bir  işyerinde veya iş gereği olarak işyeri dışında veya işyerine gidiş gelişlerde meydana gelen ve bağımsız olarak veya bir işverene bağlı olarak çalışan şahısları hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan beklenmedik, planlanmamış ve istenmeyen bir olay’ olarak tanımlanmaktadır. Meydana gelen trafik kazası, iş dönüşü olduğu için daire tarafından iş kazası tahkikatına  başlanmıştır.   Kaza yapan araçta bulunan yolcuların birinin seramikçi, ikisinin boyacı olduğu;  Alayköy’de faaliyet gösteren  Sexy  Lady isimli gece kulübünde iş yaptıkları,  birinin çalışma izinli olduğu ancak çalışma izninin başka bir işveren adına olduğu diğer iki çalışanın  ise kayıt dışı olduğu Çalışma Dairesi tarafından tespit edilmiştir.  Çalışma Dairesi ile Polis Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili tahkikatı devam etmektedir.Tahkikatın tamamlanmasıyla daire tarafından ilgili yasal mevzuat uyarınca gereken yaptırımlar uygulanacaktır”
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18