banner38

Bilet fiyatları ucuzlayacak

banner32

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak soruları yanıtladı. Nisan ayı başında Anadolu jet ile Adana, Antalya, İzmir ve Antep’e başlayacak uçuşlar neticesinde bilet fiyatlarında düşüş yaşanması beklediklerini belirten Ataoğlu, Bafra da turistlerin şehre inmesini kolaylaştırmak için Bafra- Mağusa arası deniz ulaşımı sağlanması konusunda düğmeye bastıklarını söyledi. 

Bilet fiyatları ucuzlayacak
banner37
banner23

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak soruları yanıtladı. Nisan ayı başında Anadolu jet ile Adana, Antalya, İzmir ve Antep’e başlayacak uçuşlar neticesinde bilet fiyatlarında düşüş yaşanması beklediklerini belirten Ataoğlu, Bafra da turistlerin şehre inmesini kolaylaştırmak için Bafra- Mağusa arası deniz ulaşımı sağlanması konusunda düğmeye bastıklarını söyledi. 

“Anadolu Jet seferleri ile bilet fiyatları ucuzlayacak” 

Uçak bileti fiyatlarının pahalılığı konusunda açıklamalar yapan Bakan Ataoğlu, Nisan ayı başında Anadolu jet ile Adana’ya her gün, Antalya ya haftanın dört günü, İzmir’e her gün ve Antep’e haftanın belirli günlerinde uçuş programlandığını, Anadolu Jet uçuşlara başladığı zaman bilet fiyatlarına direk yansıyacağını açıkladı. 

Ataoğlu, bir uçağın KKTC’de konuşlanması demek, diğer hava yolları ile rekabete girmesi demek olacak ve bugün uçtuğumuz rakamlarda değil daha ucuza bilet imkanı sağlanacak.

İngiltere Fuarı’nda da Türkiye Turizm Bakanı ile İngiltere pazarının nasıl hareketleneceğine dair görüşmeler yaptık. Şubat ayında Türk Hava Yolları ile görüşme planımız var. THY’nin günde bir sefer İngiltere Kıbrıs bacağında uçmasını sağlamayı planlıyoruz dedi. 

“Turizme ayrılan bütçe yeterli değil “ 

Ataoğlu, 2019 yılı bütçesinde Turizme ayrılan bütçede istediğimiz rakamı alamadık. 124 Milyon TL kadar bir miktar turizme ayrıldı. Ancak bu miktar tanıtım ve pazarlama için yeterli değil. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşmeler yaptık. Türkiye Cumhuriyeti’nin katılacağı fuarlarda yanlarında yerimizi alacağız ve daha uygun fiyatlarla, yerin kirasından muaf olarak, sadece ekibimizin harcamalarını karşılayarak, Türkiye Cumhuriyeti standı içinde tanıtımlarda yer alacağız ve çok daha stantta KKTC’yi tanıtma fırsatımız olacak dedi. 

“Üreticiler ve turizmciler arasındaki toplantı ülkemizde ilk kez yapıldı”

Üreticiler ve turizmciler arasındaki toplantı ülkemizde ilk kez yapıldı diyen Ataoğlu,  üretilen ürünlerin otellerimizde yeteri kadar tüketilmediği ve istihdamlar konusunda bazı beklentiler olduğunu açıkladı. 

“Bu toplantıda otelciler ve üreticiler sorunlarını aktardı. Önümüzdeki günlerde farklı komitelerde sorulan sorulara cevap aranacak, ayda bir kez bu geniş katılımlı toplantıların devamı gelecek. 

Hedefimiz, kısa sürede sorunları çözmek. Aynı zamanda Turizmde yerli iş gücü istihdamını arttırmak için Çalışma Bakanlığı ile bir anlaşma yaptık. Bu sayede “Maaş Desteği” ile 2 yıl süreyle yerli iş gücüne turizmde ek maaş desteği sağlanacak”. 

“Hedefimiz 2023 civarındaki yatak sayısını 40 bin civarına çıkarmaktır”

Hedefimiz 2023 civarındaki yatak sayısını 40 bin civarına çıkarmaktır. Bu da iş gücüne ihtiyacımız artacak demektir. 

“Kimsenin elinden arazisini alma sevdalısı değiliz”

Bafra Bölgesi’nde 4. Otelin açıldığını belirten Bakan Ataoğlu, Bafra’da geçmiş dönemde verilen arazilere inşaatların başlaması gerektiğini aktardık. Yapamayacak olan varsa bu arazileri alıp, tekrar uluslararası ihaleye çıkacağımızı açıkladık. Biz kimsenin elinden arazisini alma sevdalısı değiliz. Bizim amacımız otellerin bir an önce bitmesi ve yatak sayısının artmasıdır. 

“Bafra -Mağusa arası deniz ulaşımı sağlanması konusunda düğmeye bastık”

Ataoğlu, Bafra da spor turizminin hareketlenmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Bölgeyi daha fazla hareketlendirecek Aqua park çalışması ve eğlence merkezi oluşması hedefimiz var. Bunlar arasında en önemlisi Bafra’nın şehirden uzakta olmasından dolayı konaklayan turistlerin şehre gitmesi kolay olmuyor. 

Onların şehre inmesini kolaylaştırmak için Bafra- Mağusa arası deniz ulaşımı sağlanması konusunda düğmeye bastık. İki şekilde deniz üzerinden ulaşım planlıyoruz. Hızlı bir şekilde şehre inmek isteyenler ile gelen turiste üstü açık gezi turu yapılabilecek 2. Bir alternatifimiz olacak. 

“Naylon poşet uygulaması ile % 70 bir azalma olduğunu görüyoruz” 

Çevre Yasası altında uygulanan naylon poşet uygulamasına değinen Bakan Ataoğlu,25 kuruşluk marketlerde satılan poşetlerden elde edilen ücretin maliye ye gelmesi ile ilgili, yasal olarak maliyeden çevreye aktarılması ile ilgili çalışma devam ediyor. Ancak biz yasa çalışmasını beklemedik. Yasal düzenlemeyi beklemeden Maliye ile görüşmelerimiz neticesinde maliyeye poşetlerden giden ücretin maliyenin yapacağı bir projeye paranın aktarılacağına dair görüşmelerimizi yaptık. 

1 Aralık itibari ile deveye soktuğumuz bu uygulama ile % 70 bir azalma olduğunu görüyoruz. Uygulama sayesinde, ülkedeki plastik kullanımı açısından ciddi bir tasarrufun olmasını bekliyoruz. 

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18