Bener Hakkı Hakeri Büstünün Bakımı Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tarafından Yapıldı

Bener Hakkı Hakeri Büstünün Bakımı Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tarafından Yapıldı

Lefkoşa Yiğitler Burcu Parkı Zahra Sokak’ta yeralan Bener Hakkı Hakeri büstü KAÜ Güzel Sanatlar Fakültesi  tarafından bakıma alındı.

Kıbrıs’ın değeli gazateci, araştırmacı, tarihçi, şair ve yazarı olan Bener Hakkı Hakeri’nin  heykeli 13 Ekim 2014 tarihinde  Lefkoşa  Yiğitler Burcu’na yerleştirilmiş ve bir yıl sonra uğradığı saldırıda kırılıp parçalanmıştı. Sanatçı Sevcan Çerkez’in yeniden yaptığı heykel aynı yere yerleştirilmişti. Heykel uzun yıllardır  sorunsuz bir şekilde yerinde duruyor.

Ancak dış etkenlerden kaynaklanan dokusal tahribatların Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından tesbit edilmesinin ardından gerekli yerlerle  bağlantıya geçilerek restorasyon için izin alındığı bildirildi.

Heykelin bakım ve restorasyonunu KAÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Şenol Özdevrim  üstlendi.

Özdevrim’in önderliğindeki ekip tarafından restorasyonu 15 gün süren çalışma süreci, temizlik, üç aşamalı boyama işlemiyle birlikte heykelin güvenli bir şekilde tekrardan yerine monte edilmesiyle birlikte  son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18