'Belediye Başkanları yargılanmalı'

'Belediye Başkanları yargılanmalı'
Candan MERT

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Belediye Emekçileri Sendikası(BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, belediyelerin içerisinde bulunduğu mevcut durumu değerlendirirken, kapısına kilit vurulan ve batık hale gelmiş belediyeler çerçevesinde değerlendirmelerde bulundu.

“Ortada karamsar bir tablo var”

Belediye Emekçileri Sendikası(BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, belediyelerin içerisinde bulunduğu mevcut durumu değerlendirirken, Erenköy Belediyesi’nin kapısına kilit vurulduğunu ve bu bağlamda hükümetin beklendiğini ifade etti. Önceki sabah kendilerini İç işleri Bakanı’nın çağırdığını ve kağıtlarını ortaya koyduklarını kaydeden Başkan Yalınkaya, çözüm önerilerinin de ortaya koyulduğunu ve üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını söylediklerini belirtti.

Çalışanların 5 aydır maaş alamadıklarını ve işyerlerinin kapalı olmasından dolayı mağdur olduğunu dile getiren Mustafa Yalınkaya, iş hayatlarının kendilerine gelecek vaat etmemesinden ötürü ortada karamsar bir tablonun olduğunu ifade etti. Bu bağlamda yapılması gerekenlere değinen Başkan Yalınkaya, bu noktada Belediye Emekçileri Sendikası’ndan ziyade hükümetin üzerine düşen görevlerin bulunduğunu ve kendilerinin de bu bağlamda kurumlarına sahip çıkarak belediyeleri çalıştırması gerektiğini belirtti.

“Somut çözüm olmazsa görev iadesi yapılacak”

Başkan Mustafa Yalınkaya, Erenköy Belediyesi’nden gelen toplu istifaların belediyelerin kuruldukları tarihten bugüne belediyecilik tarihinde bir ilk olduğunu belirtirken, belediyenin başının tamamen boş bırakılmasının ilk kez yaşandığını ifade etti. Hükümetin de bu bağlamda tedirginlik yaşadığını kaydeden Mustafa Yalınkaya, Seçim Halkoylaması Yasası’na göre istifa edenlerin yerine son seçimde en çok oy alan ilgili partilerin meclis üyelerinin geldiğini dile getirirken, onların çağırıldığını ve toplantı yapıldığını söyledi.

Bazı meclis üyeleri ile kendilerinin fikirlerinin sorulduğunu ve kendi fikirleri ile üyelerin fikirlerinin uyuştuğunu belirten Yalınkaya, hükümetin bu bağlamda birkaç gün süre istediklerini ve en kısa sürede bir toplantı yapılacağını söylediklerini aktardı. Erenköy Belediyesi bağlamında gün içerisinde birkaç üye ile konuştuğunu ve üyelerin ortak fikrinin ‘en geç Pazartesi-Salı gününe kadar somut çözüm ortaya koyulmadığı takdirde görev iadesi yapacakları’ yönünde olduğunu belirtirken, bunun da başka bir ilk olarak tarihe geçeceğini gösterdiğini dile getirdi. Mali bir kaynağa ihtiyacın bulunduğunu kaydeden Mustafa Yalınkaya, mali kaynağın olmaması durumunda belediyenin açılıp ne yapılacağını sorgularken, çalışanların mağdur olduğunu ifade etti.

“Belediyeler kilitlenmiş vaziyette”

Daha önce kendilerinin de eylemler yaptığını, sokakta mücadele etmenin de bir çözüm olduğunu ancak her zaman mücadeleyi sokağa taşımanın çözümü getirmeyeceğini savunan Başkan Mustafa Yalınkaya, yapılan bütün eylemlerin, çabaların sonucunda da çözüm bulunamadığını kaydederken, “Bunun yegane sebebi Merkezi Hükümetlerdir” ifadelerini kullandı.

Lefkoşa Belediyesi’nde 2015 yılından bir Sayıştay raporunun bulunduğunu belirten Mustafa Yalınkaya, bu rapor çerçevesinde usulsüzlük ve yolsuzlukların olduğunu dile getirirken, diğer belediyelerde de usulsüzlüklerin yapıldığını, gelir ile giderin iyi ayarlanamadığı ve buna bağlı olarak personel yapısının şişirilmesi sonucunda olacak olanın personel ödeme sıkıntısı ve hizmetlerin aksaması olacağını ifade etti. İhtiyat sandığı, sigorta ve vergi yükü ciddi rakamlara ulaşan ve bütçelerinin boyunu aştığı 17 belediyenin bulunduğunu aktaran Yalınkaya, belediyelerin kilitlenmiş vaziyette olduğunu dile getirdi.

Belediyelerde suyun en büyük krizlerden olduğunu kaydeden Mustafa Yalınkaya, altyapıları eksik olan belediyelerin kayıp kaçağını, gücü olup da tamir edenlerin de, edemeyenlerin de olduğunu ifade ederken, kayıp kaçağı belediyenin hanesine yazıldığını ve vatandaşa satılamayarak yer altına gittiğini, bunun karşılığı olarak da belediyelerin devlete bedel ödediğini ancak toplayamadığını, dolayısıyla bunun da belediye bütçesinden gittiğini belirtti.

“Belediye sayısı azaltılmalı”

Son günlerde basında sürekli bazı belediyeleri işaret ettiğini dile getiren Başkan Mustafa Yalınkaya, bazı Belediye Başkanlarının da aynı konuda aksi görüşler ortaya koyduklarını ve bunun kendisini üzdüğünü belirtirken, 28 belediyenin bir çatı altında görüldüğünü ancak bir birliğin bulunmadığını kaydetti. Yalınkaya, bir reformun şart olduğunu ve 28 olan belediye sayısını ülke coğrafyasının kaldırmadığını kaydederken, “Belediye sayısının azaltılması lazım, belediyenin bütçeleri güçlendirilmeli, belediyelerin borç stokları bir havuzda toplanılıp devlet tarafından kaynak oluşturulmalı ve buna bağlı olarak lojistiklerin birleştirilmesi gereklidir” ifadelerini kullandı. Belediyelerin borç yükü içerisinde kıvrandığının altını çizen Yalınkaya, aylarca maaş alamayan bir çalışandan verim beklenilemeyeceğini kaydetti.

“Belediye hanesine yazılıyor”

İnsanların şebeke suyu almakta zorluk çektiklerini dile getiren Mustafa Yalınkaya, “Bizde belediyecilik nedir? Çöp toplayacağız, yamaları düzelteceğiz, çiçek ekeceğiz; hangi çevre ve şehirde olursa olsun, gözle görülür bir iyileşme var mıdır? Yoktur, çünkü bütçeler daralmış ve belediyeler borç yükü altında, personellerin ödemesi zaten sıkıntılı” dedi. Gelmiş geçmiş hükümetlerin bu konularda sınıfta kaldıklarını dile getiren Yalınkaya, bu hükümetin sınıfı geçebileceğini umut ettiğini ifade etti. Belediyenin kapatılması ile halkın da mağduriyetine değinen Başkan Mustafa Yalınkaya, insanların kontörlü sayaçlara yükledikleri kontörlerin bitmesi ile mağduriyetlerinin arttığını ifade etti. Önceki gün meclis üyelerinden birinin kendisini arayarak ‘İç işleri Bakanı’na ulaşamadığını ve bin ton patlağın oluştuğunu ve her gün bin ton suyun gittiğini’ söylediğini kaydeden Yalınkaya, Erenköy’de ciddi bir patlağın oluştuğunu ve bunların da belediye hanesine yazılacağını dile getirdi.

“İta amiri yok diye işbaşı yapılamıyor”

Erenköy Belediyesi’nde ita amirinin bulunmamasından dolayı çalışanların işbaşı yapamadığına vurgu yapan Belediye Emekçileri Sendikası(BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, belediyeyi yönetenin ita amiri olduğunu ve çalışanların yalnızca orada bir birey olduğunu söyledi. Aksi bir olay olması halinde çalışanın belediye malına zarar vermiş olacağını aktaran Mustafa Yalınkaya, böyle bir durumda kimin hesap vereceğini sorgularken, kendilerinin bu sorumluluğu alamayacaklarını vurguladı. Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser’in iyi işler yapan bir başkan olduğunu ifade eden Yalınkaya, farklı pencereden bakıldığında, “Ya Fırat başkan kötü niyetli bir başkan olarak, belediyenin kaynaklarını pervasızca harcasaydı, usulsüz ihaleler yapsaydı da çalışanları maaş alamasaydı; yargılanma olacak mıydı?” ifadelerini kullandı.

“Belediye Başkanları yargılanmalı”

Başkan Mustafa Yalınkaya, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın, göreve geldikten sonra, maaşlarını ödeyemez, esnaftan herhangi bir hizmet alamayacağı ve kapısına kilit vurulacak bir noktadayken, gelen kaynakların tüketilmiş ve tüketilmeye devam edilen bir süreçteyken mali bir düzenleme yaparak belediyeye Sayıştayları davet ettiğini kaydetti.

Bunun sonucunda  X bir müteahhite yapılmamış iş karşılığı 4 buçuk milyon TL’nin üzerinde kesilmiş çeklerin bulunduğunu aktaran Yalınkaya, konunun yargıya taşındığını ve belediyenin mahkemeyi kazandığını dile getirirken, çeklerin işlerin yapılmamasından dolayı geri iadesinin yapıldığını ifade etti. Bu belediyeleri bu hale getiren gelmiş geçmiş belediye başkanlarının yargılanması gerektiğinin altını çizen Mustafa Yalınkaya, “Çalışanın, vergisini ödeyen vatandaşın ne günahı var?” ifadeleri ile belediyeyi bu şekilde zor durumda bırakan sorumluların teker teker sorgulanması gerektiğini vurguladı. Bu gibi insanların tatil köylerinde tatillerinin keyfini çıkardıklarını söyleyen Mustafa Yalınkaya, “Bir de utanmadan gelir ve akıl verirler; ‘Belediyeyi nasıl kurtaracağız?’ diye. E sen batırdın ya!” dedi.

“LTB’nin 200 milyon borcu var”

Lefkoşa Belediyesi’nde 500 sayfalık Sayıştay raporunun olduğunu ve raporun çıktığı gün hukukçular, sendikalar iş birliğinde incelendiğini kaydeden Mustafa Yalınkaya, “Ölü doğmuş bir bebek gibi oldu. 500 sayfa, trilyonlarca lira nerede? Kayıp! Bugün LTB’nin ihtiyat sandığı, sigorta, vergi borcu gibi borçları borç hanesinde yazıyor ve ödeyecek bu belediye bu borçları, 200 milyon TL’nin üzerindedir toplam tutar. Harmancı göreve geldiğinde 30 milyon TL banka borcu, müteahhit ve esnaf borcu vardı. Haziran’da sadece banka borçları bitiyor. Halkın ödediği vergilerdir bunlar.” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18