“ Bedelli askerlik gündeme geldiğinde neden sustunuz? “

banner32

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak vicdani ret konusunda açıklamalarda bulundu.

“ Bedelli askerlik gündeme geldiğinde neden sustunuz? “
banner37
banner23

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Genç TV’de yayınlanan Didem Gürses’in sunduğu Sözün Özü Programına katılarak vicdani ret konusunda açıklamalarda bulundu.

 “Muhalefet partisi tarafından nifak tohumu sokma girişimleri var”

Vicdani ret konusuna değinen Bakan Denktaş, özellikle muhalefet partisi tarafından bu konuda da yine nifak tohumu sokma girişimleri yapıldığına işaret etti.

Bu hükümeti oluşturan 4 partinin 4’nün de seçim bildirgesinde bu konu yer aldı diyen Denktaş, bu hükümet programında da yer almış durumda. Bu konu bahsedildiği gibi her isteyenin ben vicdani retçiyim diyerek askerlikten muaf tutulacağı bir durum değildir. Bedelli askerlikle zaten bu muaflık sağlanabiliyor ifadesinde bulundu.

“Vicdani Ret yasası, askerlikten muaf tutma yasası değildir”

“Bu askerlikten muaf tutma yasası değildir. Bu ben silah kullanmak, tutmak istemiyorum diyenlere müracaat hakkı vermektir. Çağdaş her ülkede olan bir müracaat hakkının KKTC vatandaşlarının tarafından da kullanılmasını sağlayacak komitenin inceleme yapacağı ve netice vereceği, gerçekten tüm koşulları ile uygunumdur ona göre karar verileceği bir durumdur.

Rum ile çözüm olmaz diyen milliyetçi arkadaşlar ( ki bu söylemlerine katılıyorum ) bu ülkede olağan üstü durum olduğunu ilan ediyorsunuz. Bırakın normal bir ülke olduğumuzu, dünyaya ispat edercesine, vatandaşa kendince hak gördüğü her türlü hakkını arama fırsatı verecek, vatandaşın devletine daha güven duyduğu, bu sebeplerden tartışma yaratacak her şeyi geride bırakarak, tüm dünyaya insan hakları diye öngörülen bu adımın olduğunu gösterebilelim.

“ Bedelli askerlik gündeme geldiğinde neden sustunuz? “

Bu ülkede artık ateşkesteyiz, olağanüstü durum var söylemlerini kaldırmalıyız. Mecliste sıra bekleyen birçok önemli yasa var bu yasa da sıraya girecek ve bekleyecek. Her şeyin önüne bunu aldık denmesi yanlıştır. Bu yasa meclisin gündemine geldiğinde hangi koşullarda olacağı, anayasal durumu tartışılacak değerlendirilecek. Bugün geçirilecek gibi prim yapmaya çalışan bir muhalefet var. Buradan sormak istiyorum bedelli askerlik gündeme geldiğinde parası olanın faydalanacağı parası olmayanın faydalanmayacağı bu duruma neden ses çıkarmadılar?

“Açıkça filanca partiyi istiyoruz o yüzden bu konuyu istismar ediyoruz desinler”

Kimse parmağının arkasına saklanmasın, sizi istemiyoruz filanca partiyi istiyoruz o yüzden bu konuyu istismar ediyoruz desinler benimde saygım devam etsin”.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18