'Başkanlığı alamayacakları biliniyordu'

'Başkanlığı alamayacakları biliniyordu'
İdris: Konu mutlaka ele alınacak

Yücelen: TDP’nin Başkanlığı alamayacağı biliniyordu

Candan MERT

7 Ocak seçimlerinden sonra oluşan aritmetikte Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) 3 milletvekili ile meclise girerken 4’lü koalisyon çalışmaları başladı ve ardından koalisyon protokolle kuruldu. Meclis Başkanı TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli olacak diye lanse edilirken, hukukçular bunun imkansız olduğunu ve grubu olmayan parti vekilinin Meclis Başkanı olamayacağını ifade ederek, Meclis tüzüğünde bunun açık olduğu görüşünü savundu.

Tüm bunların ardından Başsavcılığa yönlendirilen bu konu hakkında Savcılık’tan da olumsuz yanıt gelmesinin üzerine konu hakkında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) Genel Sekreteri Asım İdris, Başbakan Tufan Erhürman’ın kendilerine vermiş olduğu Meclis Başkanlığı sözünü ve bu bağlamda ne şekilde hareket edecekleri hususunda gazetemize açıklamalarda bulundu.

Avukat Hasan Yücelen, Başsavcılığın TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli için vermiş olduğu ‘Meclis Başkanı olamaz’ kararını gazetemize değerlendirirken, Meclis Başkanlığı’nın TDP’de olmayacağının açıklanması ile birlikte ortaklar arasında yapılan protokolün an itibari ile sakatlandığını kaydederken, oy oranına göre TDP’nin DP’den daha fazla oy alması çerçevesinde daha güçlü Bakanlıkları alması gerekirken, mevcut konumda Meclis Başkanlığı da elinden giden TDP’nin kendisinden daha az oy alan DP’nin altına düşerek koalisyon ortaklığı bağlamında 4’üncü sırada seyrettiğini dile getirdi.

İdris: Başsavcılık tarafından farklı yorumlanmış olabilir

Başbakan Tufan Erhürman’ın ‘Grubu olmayan Meclis Başkanı olamaz’ şeklinde bir belge yayınlamasının ardından hükümet kurulurken hükümet ortaklığında olacak TDP’ye Meclis Başkanı sözü vermesi ve bu bağlamda ne şekilde hareket edecekleri hususunda açıklamalarda bulunan TDP Genel Sekreteri Asım İdris, yapılanın bilerek yapılan bir hamle olduğunu düşünmediğini belirtirken, konunun görüşüldüğü birkaç toplantıda kendisinin de bulunduğunu ifade etti.

Konu bağlamında anayasaya herhangi bir aykırılığın söz konusu olmadığını dile getiren Asım İdris, İç Tüzük ile ilgili yoruma açık olan bazı durumların bulunduğunu aktarırken, bu durumun Başsavcılık tarafından farklı yorumlanmış olabileceğini belirtti. Konu çerçevesinde 2 türlü yorumlanabilecek durumun olduğunu ve Başsavcılığın konu hakkında olumsuz kanıya vardığını kaydeden TDP Genel Sekreteri Asım İdris, konunun Başkanlar düzeyinde tekrardan görüşüleceğini ve çözüme kavuşturulacağını dile getirdi.

“Konu mutlaka ele alınacak”

Konunun çok taze olduğunu ve henüz konu bağlamında istişare içerisinde bulunulmadığını belirten Asım İdris, Meclis Başkanlığı sözü yerine ne talepte bulunacakları hususu hakkında da başka bir açıklama yapmanın doğru olmayacağını ifade etti. Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin Başkan olamamasından dolayı hükümet ortaklığı çerçevesinde herhangi bir sıkıntının yaşanacağını düşünmediğini söyleyen TDP Genel Sekreteri İdris, “Böyle bir konudan dolayı hükümette kriz çıkacağını düşünmüyorum ama mutlaka bu konuyu ele alacağız.” ifadelerini kullandı.

Yücelen: TDP, DP’nin altına düştü

Avukat Hasan Yücelen, Başsavcılığın TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli için vermiş olduğu ‘Meclis Başkanı olamaz’ kararını gazetemize değerlendirirken, yapılan koalisyon pazarlıklarında devleti temsil olarak Cumhurbaşkanlığı’na vekalet eden Meclis Başkanlığı’nın 8.4 oy oranı bulunan TDP’ye verildiğini ifade ederken, Demokrat Parti’nin 7.4 oy aldığını, dolayısıyla TDP’nin hükümet paylaşımlarında Meclis Başkanlığı ile birlikte 3 makam aldığını ve 3’üncü koalisyon ortağı statüsünü koruduğunu dile getirdi.

Ancak Meclis Başkanlığı’nın TDP’de olmayacağının açıklanması ile birlikte ortaklar arasında yapılan protokolün an itibari ile sakatlandığını kaydeden Avukat Hasan Yücelen, oy oranına göre TDP’nin DP’den daha fazla oy alması çerçevesinde daha güçlü Bakanlıkları alması gerekirken, mevcut konumda Meclis Başkanlığı da elinden giden TDP’nin kendisinden daha az oy alan DP’nin altına düşerek koalisyon ortaklığı bağlamında 4’üncü sırada seyrettiğini dile getirdi.

“Temsil oranının yüzde 50’si CTP’de”

Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP)’nin oy oranına göre paylaşımda daha fazla hak sahibi olması ve daha güçlü Bakanlıkları alması gerektiğini belirten Avukat Hasan Yücelen, şu anda daha az yoğunluğu ve gücü olan, altında hiçbir dairenin bulunmadığı, olsa da çok dar dairelerin bulunduğu ve sorunlu sendikalar ile karşı karşıya gelebilecek en önemli 2 Bakanlığı aldığını, dolayısıyla Meclis Başkanlığı’nı kaybeden TDP’nin bu durum karşısında DP’nin altına düştüğünü söyledi.

Meclis Başkanlığı ile 3 makamın TDP’ye verilecek şeklinde anlaşıldığını ve diğer 2 makamın çok güçlü olmayan ve işlevsel olarak ileride gösterilmeyecek Bakanlıklar olduğunu belirten Hasan Yücelen, Meclis Başkanlığı’nın kaybedildiğini ve kuvvetle muhtemel olarak bu görevin CTP’ye verileceğini dile getirirken, bu bağlamda koalisyon bölümünün hükümette temsil oranı ve organlarının yüzde 50’sinin CTP’de, geriye kalan yüzde 50’yi de diğer 3 partinin paylaşacağını söyledi. Buna göre yüzde 20 oranını Halkın Partisi(HP)’nin, Maliye Bakanlığı’nı aldığı için yüzde 20’lik oranın DP’de olacağını kaydeden Avukat Hasan Yücelen, geriye kalan yüzde 10’luk kısmın ise TDP’ye kalacağını aktardı.

“Erhürman, TDP’nin Başkanlığı alamayacağını biliyordu”

Mevcut konumda TDP’nin elinden Meclis Başkanlığı’nın gitmesinden dolayı yeniden koalisyon pazarlığının yapılması gerektiğini düşündüğünü belirten Avukat Hasan Yücelen, Başbakan Tufan Erhürman’ın da Meclis Başkanlığı’nın HP ile TDP’ye gitmeyeceğini bilmemesinin imkanı olmayacağını dile getirirken, Erhürman’ı bir hukukçu olarak 2015 yılında meclis tutanaklarında bu yönde beyanat ve görüşlerinin olduğunu ve bu konunun üzerinden de çok zaman geçmediğini belirtti. Şahsi fikrine göre, Erhürman’ın TDP’ye Meclis Başkanlığı’nın onlara kalmayacağını bilerek verdiğini kaydeden Hasan Yücelen, “Aslında mevcut konumda Teberrüken Uluçay Meclis Başkanlığı’na hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18