'Basiretsizler'

'Basiretsizler'
banner23

Ülkenin hemen hemen tüm üretici kesimlerinden aynı feryat yükselmeye başladı. Artan maliyetler ve ekonomik durgunluğa, bir de günü birlik politikalar eklenince üretim hayvancılar için çok zor bir durum aldı. Keçi sütünü hükümetin 1.80 liraya alması, küçükbaş hayvan üreticilerini büyük sıkıntıya soktu. Tarım Bakanı Erkut Şahali ile görüşmesine rağmen Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier sorunlarına bir türlü çözüm bulamadı.


Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Güvenlier, “Üreticiye ödenmesi gereken fiyat bir litre keçi sütü için 3.80 lira olması gerekirken, bize halen 1.80 lira gibi çok komik bir rakam uygun görülüyor” dedi.


“Sütün fiyatı 3.80 lira olmalı”


Tarım Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede keçi ve koyun sütünün istediğimiz rakamlara çıkarılacağı bizlere söylendi. Ancak 1.70’den, 1.80 liraya çıkarıldı. 10 kuruşluk çok cüzi bir miktar ile halen üretim yapıyoruz. Artan maliyetlerin içerisinden çıkamıyoruz ve sırf bu nedenle birçok üreticimiz bu işi bırakmak üzere.


“Yemin torbası 85 lira”


Bir torba yemin maliyeti hayvancılara 85 lira civarında, ayrıca buna bir de kaba yem ekliyoruz. Hal böyle olunca bir hayvandan kaliteli ürün alabilmemiz için yaptığımızın yem maliyeti toplamda günlük 1.90 lirayı buluyor. Buna bir de işçi ve diğer giderleri ekleyince üretici kara kara düşünüyor.


“Süt tanklarını aldırdılar sütü toplamıyorlar”


Bakanlık bize teşvik ile süt tankı almamız yönünde çağrı yapmıştı. Bizde onlara güvenerek aldık, ancak şimdi sütü toplamaya bile çoğu zaman gelmiyorlar. Tam bir basiretsizlik hakim, sırf bu yüzden bir çok üreticinin sütü tanklarda ekşiyor ve çöpe gidiyor. Bir de süt tankı aldıktan sonra elektrikte düzenleme yapacaktılar onu da yapmadılar. Derdimizi kime anlatalım.


“Tarım bakanı hayal dünyasında yaşıyor”


Tarım Bakanı televizyonlara çıkıp Avrupa’ya hellim ihraç edeceğiz diyor. Sayın Bakan bugünkü şekliyle hayal görmektedir, bu tutum değişmediği müddetçe Şahali’nin söyledikleri şovdan öteye gitmez. Avrupa’ya hellim satabilmemiz için Kıbrıs coğrafi hayvan yapısına uygun elde edilmiş sütlerden %51 oranında bu ürüne katmak zorundayız. Şu an için hükümetin bu tutumu ile bazı şeylerin değişmesi imkansız. Bu sorunun tek çözümü tarım ve hayvancılık alanında yapılacakların devlet politikası haline getirilmesidir.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18