Başçeri 15 Temmuz dolayısıyla basın toplantısı düzenledi

Başçeri 15 Temmuz dolayısıyla basın toplantısı düzenledi
banner23

​TC Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri, 15 Temmuz darbe girişimi dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, KKTC’de de kutlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, gün dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Başçeri, konuşmada, 20’ye yakın ülkeden, 110 “örgüt mensubu”nun Türkiye’ye iade edildiğini söyledi. Başçeri, “Bunların çoğu kendilerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kendilerini gizleyen kişilerdi” dedi. Büyükelçi Başçeri, bu kişilerin KKTC yurttaşı olmadığını da belirtti.

“Fetullahçı Terör Örgütü” olarak tanımladığı yapının yurt dışında ayakta durmaya çalıştığını belirten Büyükelçi Başçeri, belirlenen “ele başları”nın Türkiye’ye iadesinin istendiğini söyledi.

“251 vatandaşımızı tek gecede kaybetmenin hüznünü, direnişin gururunu yaşıyoruz” diyen Başçeri, “FETÖ”nün toplumsal ya da hayır amaçlı bir yapı değil, “siyasi ve sinsi emellere sahip terör örgütü” olduğu görüşünü ortaya koydu.

Büyükelçi Başçeri, KKTC polisi içerisinde bir birimin de görev yaptığını belirterek, “Simsiyah bir odada, gecenin karanlığında, siyah bir canlıyı arıyoruz” benzetmesini yaptı.

Büyükelçi Başçeri, bir soru üzerine, Türkiye Cumhuriyeti devlet ve hükümet yetkilileri ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18