Başbakan Erhürman: "Kolordu Komutanı'na benim bir talimat verme yetkim yoktur"

banner32

Başbakan Tufan Erhürman, sivil halkın kullanımına kapatılan askeri kantinle ilgili konuşarak, GKK Komutanı ile daha önce bu konuda bazı görüşmeler gerçekleştirdiği fakat bahsi geçen kantinin Kolordu Komutanlığı’na bağlı olduğunu, kendisinin Kolordu Komutanı’na talimat verme yetkisi olmadığını söyledi.

Başbakan Erhürman: "Kolordu Komutanı'na benim bir talimat verme yetkim yoktur"
banner23

Başbakan Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği haftalık toplantı sonrası basının karşısına geçerek, askeri kantinlerin sivil halka kapatılması konusunda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erhürman, GKK Komutanı ile gerçekleştirdiği dünkü görüşmesinde, güncel konuları değerlendirdiklerini ama kesinlikle askeri kantin konusunu gündeme getirmediklerini ifade etti.

Sosyal medyada “Başbakan, GKK Komutanı’na talimat verdi, askeri kantinler sivil halk kapatıldı” şeklindeki ifadelerin gerçek dışı olduğunu savunan Erhürman, “Daha önceki toplantılarda, Marketçiler Birliği’nin aktardığı şikayetleri, GKK Komutanıyla paylaşmıştım. Fakat dün sosyal medyada yayılan fotoğraf, Kolordu Komutanlığı’na bağlı bir kantinin önüne asılmış. Benim Kolordu Komuta ile herhangi bir görüşmem olmadı” dedi.

GKK Komutanı ile dünkü toplantıda böyle bir konunun konuşulmadığını yineleyen Başbakan, “Ama dün değil, daha önceki görüşmelerimizde bu konu gündeme gelmişti” dedi. “Bu, talimat falan değildir” diyen Erhürman, askeri kantinlerin zaten bir mevzuat içinde çalıştığını ve mevzuat dahilinde yapılması gerekenlerin de belli olduğunu belirten Erhürman, “Yasayı uygulama konusunda zaten Kolordu Komutanı’na benim bir talimat verme yetkim yoktur” dedi.

Sosyal medyada dün paylaşılan görüntüde, askeri kantinin 12 Eylül itibariyle, TSK Personeli, Güvenlik Kuvvetleri Personeli, TC Elçiliği Personeli ve TMT Personeli’nin, kimlik beyan etmesi halinde girebileceğine yönelik bir liste yer almıştı.

Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salıh Zeki
Salıh Zeki - 3 yıl Önce

Marketler halkı soyuyor. Hükümet müdahele etmeli. Markette bir paket yufkaya 11 TL dediler. Kantinden 380 kuruşa almıştık. Marketçiler haksız kazanç için hükümeti devreye koymuş.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18