Başbakan Dome Otel Konusunda Konuştu

banner32

Başbakan Erhürman, Dome Hotel konusunda açıklama yaptı.Başbakan Tufan Erhürman, Dome Hotel konusunda bir çok iddialar atıldığını ve iddialarla etki alanı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, ancak bu konunun hukuki tarafı olduğunu ve bunu objektif olarak bu akşam paylaşacağını ve herkesin ondan sonra karar vereceğini belirtti.

Başbakan Dome Otel Konusunda Konuştu
banner37
banner23

“Durumdan vazife çıkarılmaz biz yasalarımız ne derse onu yaparız” diyen Başbakan Erhürman, sayıştayın genel olarak görevinin rapor yazma olduğunu maliye dışında diğer konularda görüş verme hakkı olmadığını ve Başbakan’a görüş veremeyeceğini kaydetti.

Sayıştayın Dome Hotel konusunda görüş vermesinin doğru olmadığını anlatan Başbakan, bir görüş sorulacaksa Başsavcılığa gidildiğini anlattı.

Sayıştay raporlarının önce denetçiler tarafından hazırlandığına da dikkati çeken Başbakan Erhürman, Sayıştayın görüşünde son derece tartışma yaratacak bir takım maddeler yer aldığını belirtti.

“SAYIŞTAY KAMU İHALE YASASINDA ISRAR EDEREK YANLIŞ YAPTI”

Erhürman, Sayıştayın kamu ihale yasasında ısrar ederek yanlış yaptığını ifade ederek, Vakıflar İdaresi’nde mali rapor krizi yaşandığını kaydetti.

Sayıştayın hukuki olması nedeniyle görüş veremeyeceğini ancak verdiği görüşün de son derece tartışma yarattığını ifade eden Başbakan Erhürman, vakıflarda 2017-2018 döneminde 23 adet ihalesiz kiralama yapıldığını açıkladı.

Sözleşme süresi bitmeden bazı sözleşmelerin de uzatıldığını belirten Erhürman, tüm bunların var olduğunu ancak Sayıştayın sadece tek bir sözleşmeyi değerlendirerek, Vakıflar İdaresi’nde son bir yılda yapılanlara bakılmadan böyle bir görüş verdiğini ve tek bir sözleşme için ihale yapılması görüşünü verdiğini söyledi.

Neden Dome Hotel üzerinde tartışma yaşandığının sorulması üzerine Başbakan Erhürman, “Bu ülkede ihale açılması isteniyorsa o zaman tüm verilen ihalesiz sözleşmeleri ihaleye açacağız. Üniversite ve turistik yerleri de ihaleye çıkacağız. Varsa böyle bir dünya insanlar gelir yatırım yapar sonra da bunları kabul ederse evet yapalım ve ihaleleri açalım”dedi.

KAR PAYI

Dome Hotel’in kar ortaklığı üzerinden kiralandığını anlatan Başbakan Erhürman, “Dome Otel’de yüzde 30 yüzde 30 kar paylaşımı yapılıyordu yüzde 40 da yatırıma pay ayrılıyordu. Daha sonra yeni bir sözleşme ile biz yüzde 40 yüzde 40 kar paylaşımı, yüzde 20 ise yatırıma ayrılması kararı alındı. Böylelikle Dome Hotel’in zarar edilmesi önlenecek ve zarar etti denilmeyecek. Dome Hotel şu anda çalışıyor ve zarar etmiyor” dedi.

Dome Hotel’de hiçbir sorun olmadığını belirten Erhürman, Dome Hotel’de çalışanların otelin hissedarları olduğunu ve o bilinçle çalıştıklarını kaydederek, çalışanların hissedar olması nedeniyle Dome Hotel’in farklı biryere sahip olduğunu vurguladı.

Vakıflar İdaresi tarafında kiralanan casinoların kira sözleşmesi süresi bitmeden sözleşmelerini ihalesiz uzatan kişilerin şimdi Dome Hotel’in ihaleye çıkılmasını istediğine dikkati çeken Başbakan, Dome Hotel üzerinden siyasi rant etmek isteyen kişiler olduğunu ve bu modeli sevmeyenler olduğunu anlattı.

Dome Hotel konusunda Yönetim Kurulu’nda değerlendirilmesi için Başbakan olarak görüşlerini belirteceğini ifade eden Başbakan Erhürman, bu konudaki görüşlerini de madde madde açıkladı.

Başbakan, kendi görüşünün Dome Hotel’de ihaleye çıkılmaması ve mevcut olan sendika ile yeni bir sözleşme yapılarak, dışardan bağımsız bir denetçi atanmasını Vakıflar Yönetim Kurulu’na önereceğini açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
H r
H r - 3 yıl Önce

Böyle yama olmaz yanlışın üzerine yanlışla gidemezsiniz sayın başbakan

banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18