Başbakan CAS çalışanlarına umut ışığı

banner32

Başbakan Tufan Erhürman, CAS çalışanlarının 20 Aralık’ta başlattıkları eylemini de değerlendirdi.Başbakanlık’ta CAS çalışanları ile konuştukları konuları burada kamuoyu ile paylaşacağını anlatan Başbakan Erhürman, bu konuda da kamuoyunun aydınlanmaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Başbakan CAS çalışanlarına umut ışığı
banner37
banner23

Yaklaşık 9 aydır görevde olduklarını ve 7 aydır CAS çalışanlarının sorunları gündeme geldiğini anlatan başbakan Erhürman, “Bizim göreve geldikten 15 gün sonra ilk sorun gündeme geldi. Arkasına da diğer sorunlar yaşandı. Biz sürekli bu arkadaşlarla iletişimde olduk” dedi.

CAS çalışanları ile her görüşmede bu kişilerin taleplerini aldıklarını belirten Erhürman, Başbakanlık Denetleme Kurulu raporunun çıktığını ve bunu şimdi BRT ekranlarından ilk kez duyuracağını açıkladı.

CAS KONUSUNDA YAŞANANLAR

Tasfiyenin gerçekleştiği gün bu eylemlerin yeniden başladığını anlatan Başbakan Erhürman, kamuoyunun, CAS meselesinde bugüne kadar ne yaşandığını anlatmak istediğini belirtti.

3 Temmuz 2010’da KTHY Yönetiminin CAS hisselerinin Cemaat Meclisi İnkişaf Sandığına 3 buçuk milyon devrettiğini ve Bakanlar Kurulu’nun 5 Temmuz 2010’da hisse alımı olarak 3 buçuk milyon TL’yi ödeme yaptığını ancak hisseleri devralmadığını belirterek, “Bunu yapanlar şimdi CAS çalışanlarının eylemine destek verenlerdir” dedi.

Devletin tasviye masasından 3 buçuk milyon TL alacağı olduğunu belirten Başbakan Erhürman, “Biz bu parayı istiyoruz veya bize hisselerin devretmesini istiyoruz. Ama bize verilmedi” dedi.

Atlas şirketine hizmet verebilmek için Başbakan’ın talimatı doğrultusunda 50 kişinin CAS şirketine istihdam edilmesi kararının ek külfet getireceğini, fakat gelir gider dengesinde bir sorun olmayacağını belirtilen ve bu kararının 2016 yılında alındığını anlatan Başabakan Erhürman, 2016 yılında CAS şirketinin giderlerini artıracak bir takım kararlar alındığını anlattı.

2017 yılından da 8 kişinin CAS şirketine istihdam edildiğini açıklayan Başbakan Erhürman, 2017 yılında CAS şirketinin başta maaş ödemelerinde sıkıntı yaşayacağı belirtilerek Başbakanlıktan 400 bin TL ek yardım talebinde bulunduğunu ifade etti. .

“Hisselerin inkişaf sandığına devredilmesini talep ettik ve bu reddedildi. 17 Aralık 2018 tarihinde mahkeme CAS’ın tasfiyesine karar verdi” diyen Başbakan, “Bana ‘biran önce bu tasfiye işi bitsin bize de ne olacaksa olsun tazminatlarımızı alalım’ dediler” ifadelerini kullandı.

“5 MİLYON TL’DEN FAZLA KAYNAK KAYIP”

Başbakan Erhürman, CAS şirketinin 5 milyon TL’den dan fazla bir parasının ortada olmadığını belirterek, bu konuda gerekli mercilere başvurduklarını anlattı.

“Hangi özel şirkete devlet borcunu ödesin diye parar verir. Demek ki devletin de müdahil olduğu bir şirket var ortada” diyen Başbakan Erhürman, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın CAS çalışanlarının tazminatların ödenmesi için gerekli bütçeyi bulacağını söylediğini anımsattı.

Başbakan Tufan Erhürman, 2019 yılında ihtiyaç duyulan işçi ve sözleşmeli personelin CAS çalışanlarından alınabileceğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 12:24
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18