'Bana katil dedi'

'Bana katil dedi'
“Gerginliği TC’ye laf söyleyenler çıkardı”

“Derya, zil-zurna sarhoştu!”

“İmamın ordusu ifadesiyle kast edilen TC’dir”

Candan MERT

Önceki gün Cumhuriyet Meclisi’nde bütçe görüşmeleri yapılırken Meclis kürsüsünde konuşan TDP Genel Başkanı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in “Bu halk 1963’ten 1974’e Papazın Ordusu’na teslim olmadı, bugün de İmamın Ordusu’na teslim olmayacak” ifadelerinin üzerine Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Özyiğit’e cevap verme amacıyla kürsüye çıktı.

Zorlu Töre, Meclis kürsüsünde konuşurken “Türkiye ve Türk ordusuna bu meclis içerisinde faşistlik basılıyor, katillerden hesap sorulacak diye laf ediliyor, böyle bir şey olamaz.” ifadelerini kullanmasının üzerine Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Doğuş Derya’nın ‘gerizekalı, pis faşistler!’ şeklinde hakaret etmesinin ardından konu hakkında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Derya’nın mecliste akşama kadar alkol alıp ‘zil zurna’ sarhoş olduğunu ve Başbakan Erhürman’ın Derya’yı susturması gerekirken, savunduğu iddialarında bulundu.

“Derya, zil-zurna sarhoştu!”

Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, gazetemize yaptığı özel açıklamasında, kürsüde konuşma yaparken CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın kendisine ‘Katilsin, utanmaz adam, pis faşist, kardeşinin katilisin sen!’ gibi ifadeler ile saldırıda bulunduğunu dile getirirken, bütün gece mecliste birkaç milletvekili ile birlikte içki içip ‘zil zurna’ sarhoş olduğu iddiasında bulundu. Kürsüde konuşurken de, meclis içerisinde de sarhoş olan milletvekillerinin bulunduğunu ileri süren Zorlu Töre, bu durumun üzücü bir durum olduğunu ifade ettti.

“İmamın ordusu ifadesiyle kast edilen TC’dir”

Toplumcu Demokrası Partisi(TDP) Genel Başkanı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in hükümet programına yapılan eleştirilere cevap verme amacıyla kürsüye çıktığını ve “Papazın askerlerine direndik, yenilmedik; İmamın Ordusu’na da yenilmeyeceğiz” ifadelerini kullanmasının üzerine, ‘İmamın Ordusu’ ifadesi çerçevesinde kast edilen ‘İmam’ın TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ordusu’nun ise Türk Ordusu ve inançlı insanların olduğunu belirten Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, kendisi kürsüde konuşma yaparken bu gibi ifadelerin doğru olmadığını aktardığını söyledi. Türk Ordusu’nu KKTC’nin kurtarıcısı ve ‘bedendeki can’ olarak tanımlayan Töre, daha önce de kürsüden ‘Faşizme karşı omuz omuza’ şeklinde laflar atıldığını ve bu ifadenin de Türk Ordusu, Türkiye ve KKTC’ye karşı, geriye dönük olarak da mücahitlere ve Türk Mukavemet Teşkilatı(TMT)’na söylendiğini dile getirdi.

“Her şey kayıtlarda vardır”

Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde önceki gün bu gibi konular hakkında açıklama yaptığını kaydeden Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Başbakan Tufan Erhürman’ın kendi milletvekillerini yatıştırması gerekirken, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın söylemlerini kayırdıklarını ifade etti. Kendi parti milletvekillerinden bazılarının bu olay üzerine Derya’ya ‘Sus, konuşma’ ifadelerinde bulunduğunu dile getiren Töre, Derya’nın kendi partisine karşı da aşırı saldırı içerisinde bulunduğunu ileri sürdü. Netice itibariyle hem Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP)’nin Cemal Özyiğit’in ifadelerini savunduğunu belirten Zorlu Töre, bunun yanında CTP’nin de Doğuş Derya’yı savunduğunu, dolayısıyla kötü olarak kendisinin gösterildiğini ifade ederken, olayların halkın ve Meclis TV’nin gözü önünde olduğunu ve her şeyin kayıt altında bulunduğunu vurguladı.

“Gerginliği TC’ye laf söyleyenler çıkardı”

Mecliste gerginlik oluşturanın kendisi gibi gösterildiğini ancak asıl gerginlik çıkaranın TC ve ordusuna dolaylı biçimde laf söylemeye çalışanlar olduğunu aktaran Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Doğuş Derya’nın söylemlerine kendi üslubunun gereğince sustuğunu dile getirirken, “Benim onun seviyesine düşecek bir karakterim yoktur” dedi. Zorlu Töre, kendi milli davasını ve Türk milletine olan sevdasını savunduğunu ifade ederken, “Önemli olan halkın takdiridir ve halk bunları görecektir” ifadelerini kullandı.

 

 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18