"Balıkçılığı bitirmek istiyorlar"

Balıkçılar çok dertli!

"Balıkçılığı bitirmek istiyorlar"

Dört tarafı denizlerle çevrili olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde halen daha balıkçılıkta istenilen seviyeye ulaşamadı. KKTC kara sularında bulunan Binde 38 tuz oranı balıkların bölge ülkelerine göre daha lezzetli olmasına olanak sağlıyor. Oluşturabilecek sağlıklı bir yapı ile ada etrafından çıkarılacak olan balıkların pazarlanması ülkeye döviz girdisi açısından büyük bir katkı getirebilir. Ancak böyle bir elverişli ortam olmasına rağmen balıkçılar bir türlü seslerini hükümete duyuramıyor. Geçtiğimiz Ocak ayında Tarım Bakanı Erkut Şahali ile yapılması planlanan toplantı iptal edilmiş ve o günden sonrada balıkçılar bir türlü Bakanlıktan randevu alamamış. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, hükümet balıkçılığı bitirmek istiyorsa bize söylesin ifadelerini kullandı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı Tarım Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Veçhi Cezaroğlu ise bu hafta içerisinde Bakanlık ve Balıkçılar Birliği arasındaki görüşmelerin gerçekleşeceğini söyledi.

“Randevuyu İptal Ederler”

Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, halen daha devletimiz bize zaman ayıramadı, beklemeye devam ediyoruz. Acı bir gerçek 2019 Şubat ayını da bitirmeye başladık. Randevu istedik, Bakanlıktan bize 17 Ocak tarihine gün verdiler ancak o gün geldiğinde iptal ettiler. Bizi hep haftaya, haftaya diyerek oyalıyorlar diye konuştu. 

“Balıkçılığı Bitireceklerse Söylesinler”

Atakan, hükümetin niyeti balıkçılığı bitirmekse bize söylesin. Şu anda biz kendi imkanlarımız ile ayaklarımız üstünde duruyoruz. Teşvik, gelir desteği ve mazotun yanında, kemirgen balon balıklarının toplatılması için bir bedel istedik ama onunla ilgili de anlaşamadık. Şu ana kadar hiçbir sorunumuza çare bulamadık ilgisizlikleri için kendilerine teşekkür ederiz ifadelerini kullandı.

“Kaçak Avlanma Sorunu Devam Ediyor”

Birlik Başkanı Atakan, kaçak avlanma dediğimiz  adamızda bulunan amatörlerdir. Bunları bile denetleyemiyoruz. Avlanmalarından ziyade birde bunlar tuttukları balıkların ticaretini yapıyor. Yasal ve etik değil. Öte yandan son birkaç yıldır modern ekipmanlar sayesinde adamız etrafında kaçak avlanma yapılamıyor. Bu konuda ben ve üyelerim adına Sahil Güvenlik Komutanlığı’mıza teşekkür ederiz. Şikayetlerimizi anında değerlendirip gerekli önlemleri alarak müdahale ediyorlar şeklinde konuştu.

“Barınaklar Ayrı Bir Kaos”

Birlik Başkanı Atakan, balıkçı barınakları ayrı bir kaostur. Barınakların tadilata değil büyütülmeye ihtiyacı vardır. Şu anda Gazimağusa ve Gemikonağı limanlarının acil iyileştirmeye ihtiyacı vardır. Belirli bir aşamaya gelmiştir. Ama istediğimiz neticeyi göremedik dedi.

“İthal Balıkta Kontrol Yok”

Şubat ayı İzmarit balığının çıkış ayıdır ifadelerini kullanan Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, ithal balığın kontrolsüz şekilde gelmesinden dolayı satışlarımızda sıkıntı yaşıyoruz. Bunun gibi olaylardan dolayı da zaman zaman balıklarımız elimizde kalıyor. Balık tüketiminde halkımızın artık iyice bilinçlenmesi bizi de memnun etmektedir.  KKTC kara sularında bulunan Binde 38 tuz oranı balıkların bölge ülkelerine göre daha lezzetli olmasına olanak sağlıyor. Eğer bu sorunları çözebilirsek hem lezzetli, hem kaliteli balığı yurt içinde ve yurt dışında tüketicilere daha kolay ulaştırabiliriz diye konuştu.

“Görüşmeler Bu Hafta Yapılacak”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı Tarım Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Veçhi Cezaroğlu, bu hafta içerisinde Bakanlık ve Balıkçılar Birliği arasındaki görüşmeler gerçekleşecektir. Birlik Başkanı Kemal Atakan ile daha önce yapılan görüşmeler ışığında bu hafta öncelikli olarak Müsteşarımız ve Hayvancılık Dairesi ile bir görüşme gerçekleşecek ve sonrasında  bakanımız ile bir araya gelecekler. Daha öncesinde yapılması planlanan görüşme ise o dönemde Bakanımızın acil bir toplantısı nedeniyle iptal edilmek zorunda kalmıştı diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18