Bakan Çeler'den müteahhitlere göz dağı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Çeler birileri içeri girmeden bu iş düzelmeyecek, insanlar damdan düşen kedi değil, dedi.

Bakan Çeler'den müteahhitlere göz dağı!
banner23

Bakan Çeler, şunları söyledi:

"Gelmeden önce Polis Genel Müdürü ile görüştüm. Raporlarımızı sunduk. Haziran ayının sonundaki ölümlü kaza ve geçtiğimiz haftaki kazanına ardından işyerindeki tedbirsizliklerin var olduğuna ilişkin müfettişlerimizin raporlarını polis sunduk.

Olay günü de inşaatta tedbirlerin alınmadığına dair gerekli söylemleri yapmamıza rağmen orada biraz yanlış icraat yapıldı. Lefkoşa Polis Müdürü'ne tutuklama gerektiğini söylememe rağmen yapılmadı. Bunun peşini bırakacak da değilim. Eli zayıf olanlardan, bir şey yapamayacak olduğunu anladığında bırakacak olanlardan değilim. Konu kesinlikle yargıya taşınacak. Bir ceza davası bir de bizim hukuk davamız var.

"BİRİLERİ İÇERİ GİRMEDEN BU İŞ OLMAYACAK... İNSANLAR DAMDAN DÜŞEN KEDİ DEĞİL"

Bu işin kaçarı yok. Birileri cezasını çekmezse ne yaparsak yapalım birileri içeri girmeden bu iş olmayacak. İnsanlar damdan düşen kedi ya da kuş yavrusu değildir. Ana evladıdır, insandır, candır. Gelen işçiyi eğitmeden sektöre salıyorlar. Biz elimizden geleni yapsak da durmak bitmeyen bir sektördür. Bir protokol hazırladık, ciddi sorumluluklar yüklüyoruz. Hem bazı konuları kolaylaştırıyoruz, ama iş sağlığı güvenliği konusunda maddeler ekliyoruz. Bu denetimleri sadece biz değil kendilerinin de yapıp bu sorumluluğa paydaş olmalarının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım. Ölen kişini rengi, dini, kökeni önemli değildir benim için. Müfettiş sayısı yeterli değil. Biz sadece inşaatlaarı değil işyerlerini de denetliyoruz.

"ASGARİ ÜCRET YETERSİZ... TABAN ÜCRET ÇIKTIĞINDA KİMSE KARŞI KOYAMAYACAK"

Asgari ücret konusunda hem işçi, hem işveren hem de devlet kanadını ikna etmemiz gerekiyordu. İlkinde çok kızmıştım. İkincisinde bu ekonomik krizde bazı sektörlerde kar oranları iyidir ama bunu hiç çalışanına yansıtmıyor. Ama bazı sektörler de gün olur siftah bile etmezler. Bunu dengede tutmamız lazımdı. Lira'nın değer kaybı karşısında verilen asgari ücret yetersizdir. Haksızlık yapan işvereni de bir kenarda düşünerek onun üzerine gitmemiz lazımdı, şimdi de bunu yapıyoruz. Taban ücret çıkarttığımızda buna kimse karşı çıkamayacak.

"SEFERBERLİK DEVAM EDECEK"

Eşit işe eşit ücret diye bağırırken kendimizi başka bir sistemin içinde bulduk. Hükümetin seferberlik çağrısı bu krizin atlatılması için belli bir kesintiye gidilmesi şarttı. Bunu mesailer üzerine yapmayı düşündük, yerine alternatif tam sunulamadı. Bir anda da bilgi kirliliği içinde bir yaygara koptu. Bakandan, milletvekili, cumhurbaşkanından kesintiye gidildi. En üstten başlanıldı. Bu müdürlere, müsteşarlara da uygulansın. Onlar da ellerini taşın altına koysun. Diğer yandan sağlıkçılara yapmıyorsunuz da neden gümrükçüklere yapıyorsunuz dediler. Bunu anlatmakta güçlük çektik. Ortak noktada hareket edilerek bu seferberlik başlatıldı. Bitmiş değildir. Devam edecek. Yeni kararlarla biz toplumu rahatlatma, krize daha hazırlıklı olabilmek adına gerekli adımları atıyoruz. Bizim bakanlığın ciddi çalışmaları var.

"TURİZM ÇALIŞANLARINA 1.000-1.500 TL ARASINDA TEŞVİK GELİYOR"

Belli sektörlerde KKTC vatandaşlarını istihdam ettikleri takdirde sosyal sigorta primlerini devlet karşılıyordu. Yine karşılayacak. Kıbrıslılar tembeldir demem, dedirtmem, diyen olursa da potinlerle girerim. Ama 3 faktör vardır. Birincisi sosyo-kültürel sebepler. Kendilerini orada çalışmaya layık görmez. İkincisi maaşlar... Kimse gidip de 2.500 liraya bir restoranda, otelde çalışma saatleri 8 saatin üzerinde, düzensiz, izinlerini kullanamadığı bir yerde çalışmak istemez. Bunu nasıl engelleyebiliriz? Çalışma saatlerini düzenleyebilmek ve haklarını tam alabilmeleri için bu teşviği yapalım, sigorta ve ihtiyat sandığı primlerini biz ödeyelim ama bunlar da toplu iş sözleşmesi altında olsunlar. Ve bir maaş desteği bizden olsun. İstihdam Destek Merkezi'nde paramız var. Tamamen bu iş için hazırlanan bir fondur. İşleyecek olanlara da destek olmak için karar aldık. 2 hafta içinde sonuçlanacak ve hayata geçireceğiz. Otelde, cafede, restoranda vb. turizm alanındaki sektörlerde çalışanlara ek maaş desteği yapacağız. Rakam vermek çok doğru olmaz. Ama 1000-1.500 TL arasında bir para söz konusu olacak.

Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18