Babası Kıbrıslı Türk Olan Minik Hatice İçin Umut Işığı

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen asayiş operasyonu bir aile dramını da ortaya çıkardı. Yaklaşık 5 yıldır ülkemizde kaçak olarak yaşam sürdüren ve asayiş operasyonunda yakalanmasının ardından, Kalkanlılı 57 yaşındaki Mehmet Salih Dedecan’dan bir kız çocuğu dünyaya getirdiği ortaya çıkan 44 yaşındaki Dang Thi May, ülkeden sınır dışı edilecekti.

Babası Kıbrıslı Türk Olan Minik Hatice İçin Umut Işığı
banner23

Minik Hatice için umut ışığı doğdu. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi;

Kamuoyunu Bilgilendirme

Polisin asayiş kontrolleri sırasında tutuklanan, 5 yıldır kayıt dışı olarak ülkede kaldığı ortaya çıkan Vietnam uyruklu Dong Thi May isimli kadının KKTC vatandaşı bir babadan 3 yaşında bir çocuğu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu insani durumun takibi ve küçük çocuğun menfaatlerinin korunması için Sosyal Hizmetler Dairemiz ile istişare edilerek gereken önlemler alınmıştır.

Kıbrıslı Türk bir babadan olan çocuğun önce kaydı yapılacak daha sonra da annenin yargı süreci tamamlandıktan sonra aile bütünlüğü ve çocuğun menfaatleri dikkate alınarak karar üretilecektir. Halihazırda poliste tutukluluğu devam eden Vietnamlı kadın ile ilgili verilmiş sınır dışı kararı yoktur. Bakanlığımız bu konuyu hem yasalar cercevesinde hem de insani boyutuyla ele alacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18