banner38

ATALAY:' BAYRAM NAMAZLARINI NASIL KILDIRACAĞIMIZI DÜŞÜNMEKTEYİZ'

banner32

ATALAY:' BAYRAM NAMAZLARINI NASIL KILDIRACAĞIMIZI DÜŞÜNMEKTEYİZ'
banner41
banner37
banner23
Birçok camide imam yok!

 

“KKTC vatandaşlarının istihdamı önemli”

Candan MERT

Camilerde imam açığı gittikçe büyüyor. KKTC’deki camilerde görev yapan 10 imamın emekliye ayrılması 40 imamın ise Türkiye’ye geri dönmesi nedeniyle büyük problemler yaşanmaya başladı. Sıkıntı o kadar büyüdü ki bazı camilerde imam olmamasından dolayı cenaze namazını kıldıracak görevliler başka merkezlerden gönderilmeye başlandı. Ayrıca, diğer birçok kurumda münhaller açılırken bu konuya önem verilmediği vurgulanıyor.

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Din Görevlileri Sendikası(Din Gör-Sen) Başkanı Süleyman Çakır ile KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, camilerde imamların emekliye ayrılmasının ardından görevli alınmamasını değerlendirirken, TC-KKTC arasındaki anlaşmalar nedeniyle adadaki fakülte mezunu vatandaşlarının işsiz oluşu bağlamında hükümetin yapması gerekenler olduğunu kaydetti.

Çakır: Kadro var, personel alımı yapılmıyor

Din Görevlileri Sendikası(Din Gör-Sen) Başkanı Süleyman Çakır, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında konu çerçevesinde yetkililere bir türlü seslerini duyuramadıklarını aktarırken, bazı merkezlerde imam olmamasından dolayı camilerin fiilen kapandığını ifade etti. Başkan Çakır, başta Karaağaç, Ilgaz, Esenköy olmak üzere toplam 6 yerleşim yerinde de caminin olmadığını dile getirdi. Yasanın geçmesine ve 346 kadro verilmesine rağmen bu problemin hükümet tarafından bir türlü çözüme kavuşturulamadığını kaydeden Başkan Süleyman Çakır, “220 imamız vardı, bunlardan 10 tanesi emekli oldu. Ayrıca 110 tane Türkiye’den gelen imamlardan 40 tanesi geri döndü ve şu ana kadar yerlerine atama yapılmadı. Bize söylenen bilgi gidenlerin yerine sadece 10 imamın geleceği yönünde.” ifadelerini kullandı.

“Konu Başbakanlığın bilgisinde”

Din Görevlileri Sendikası(Din Gör-Sen) Başkanı Süleyman Çakır, durumun vahametini Başbakanlık Müşteşarı Hasan Alicik’e anlattıklarını ve camilerde imam sıkıntısının had safhada olduğunun bilgisini verdiklerini aktarırken, buna rağmen alımlar konusunda şu ana kadar bir gelişmenin olmadığını dile getirdi. Camilerde yeterli görevli olmamasından dolayı ezanların merkezi sistemden okunduğunu ancak namazların kılınamadığını ifade eden Süleyman Çakır, cenaze namazlarını kıldırmak için bile başka merkezlerden imam olmayan camilere görevli tayin ettiklerini belirtirken, “Türkiye Cumhuriyeti’nden ve ülkemizden beklentimiz halkımızın en temel hakkı olan din hizmetlerini tam almasıdır.” dedi. Adadaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri hakkında konuşan Başkan Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan öğretmen sayısının yalnızca 4 olduğunu aktarırken, zorunlu ders olmasına rağmen bu eğitimin yeterince verilemediğini ve bu iki önemli konunun bir an önce gündeme alınarak çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Atalay: Birçok camide görevlimiz yok

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında camilerde emekli olan imamların yerine yeni görevli alınmaması hususunu değerlendirirken, Girne-Mağusa ve Başkent Lefkoşa’daki birçok camide görevli imamın bulunmadığını ve bu durumun ciddi bir sorun olarak karşılarında durduğunu ifade etti. Şubat ayında ada genelinde 42 din görevlisine ihtiyacımız vardı. Türkiye’den gelen görevlilerin bir kısmının görev süreleri bittiği için geri döndüğünü ve dönüşlerin devam ettiğini belirten Başkan Atalay, bugün görevli ihtiyacının 80’i bulduğunu, önümüzdeki bayramda mevcut durumdaki görevli açığının biraz daha fazla olacağını dile getirirken, “Bayram namazlarını bile nasıl kıldıracağımızı düşünmekteyiz, şu anda Cuma namazlarını dışarıdan, namaz kıldırabilecek kişilerden destek alarak kıldırıyoruz; Yani İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş, ancak işe girememiş olan kişiler varsa, onlardan faydalanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Açık mutlaka kapatılmalı”

Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cenk Musaoğulları ile konuyu istişare ettiklerini ve ellerinden geleni yapacaklarına dair söz aldıklarını aktaran Başkan Talip Atalay, mevcut konumda kritik bir süreçten geçildiğini ve önümüzdeki günlerde din görevlisi alımına yönelik adım atılacağını düşündüğünü belirtti. Camilere görevli alımı yapılmamasının kasıtlı olarak yapıldığını düşünmediğini dile getiren Prof. Dr. Talip Atalay, ekonomik girdiler ile ilgili bir sıkıntının olduğunu düşündüğünü ifade etti. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden görevlilerin geldiğini ancak Türkiye’nin birçok yere görevli göndermesinden dolayı eskisi kadar gelmediğini belirten Başkan Atalay, gelen görevliler nedeniyle açığın fazla görünür olmadığını dile getirirken, Şubat ayında Türkiye’den 42 görevli taleplerinin bulunduğunu ve bugünlerde görevlilerin geleceğini ancak açık olan sayının tamamının Türkiye’den gönderilmesinin mümkün olmadığını aktardı. Türkiye’den talep edilen sayıda din görevlisi gönderilmemesi halinde yine sıkıntıların yaşanacağını söyleyen Prof. Dr. Talip Atalay, “Şimdiye kadar ihtiyacımızı Türkiye’den gelen görevlilerle bir şekilde telafi ediyorduk ancak mevcut durumda, Türkiye’den gelenler ile de kapatılamayacak bir açığımız var, bu açık mutlaka görevli alınarak kapatılmalı” dedi.

“KKTC vatandaşlarının istihdamı önemli”

Hükümetlerin KKTC’de sürekli değişmesinden dolayı da yaşanan sıkıntıların olduğunu kaydeden Başkan Talip Atalay, çalışmalara başlandığını ancak sonuca varılamadan hükümetin değişmesinden dolayı tekrardan başa dönüldüğünü ve bu şekilde konunun yarıda kaldığını dile getirdi. Atalay, genel düşüncesinin konuyu mevcut hükümetin ele alıp değerlendireceği yönünde olduğunu aktardı. TC-KKTC anlaşmalarına göre adadaki İlahiyat Fakültesi mezunu vatandaşların işsiz oluşu bağlamında konuşan Prof. Dr. Talip Atalay, sadece din alanında değil, diğer birçok alandaki gelen öğretmenler çerçevesinde Türkiye desteği olmadan işleri yürütemeyeceklerini ve bundan dolayı Türkiye’ye müteşekkir olduklarını dile getirirken, “Fakat arzumuz buradaki çocuklarımızın istihdamının çoğaltılmasıdır. Türkiye’deki yetkililer ile de konu bağlamında görüştüğümüzde KKTC vatandaşlarının istihdamını desteklediklerini belirtiyorlar, hem imamların, hem de öğretmenlerin KKTC vatandaşı olması önemli bir durum. Fakat süreç ekonomik sebeplerden dolayı da birdenbire tamamlanamayabilir, sürecin tamamlanması birkaç yılı alabileceği için okullar, camiler boş kalmasın diye Türkiye’den talepte bulunmak durumundayız” ifadelerini kullandı.

“Çözüm, kendi kaynaklarımızı kullanmamızdır”

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, önceden bu gibi alanlarda istihdam edilecek yeterli mezunun bulunmadığını ancak mevcut konumda bu sayının arttığını kaydederken, Din İşleri Başkanlığı’na müracaat edip beklemede olan kadın-erkek 100 civarında bir sayının bulunduğunu dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihtiyaçların büyük bir kısmının bu müracaatlar ile karşılanabileceğini aktaran Başkan Talip Atalay, “Bizim açımızdan bakıldığında ise Türkiye’den daha az görevli talep edeceğimiz biçimde başvurusu bekleyen vatandaşlarımızı istihdam edersek, ihtiyacımız büyük ölçüde giderilecektir” dedi. Bir önceki hükümet döneminde gerekli istişarelerde bulunduklarını ve KKTC vatandaşı 26 erkek, 8 kadının alınması için seçim öncesinde karar çıktığını belirten Prof. Dr. Atalay, Yönetim Kurulu kararı çıkmasına rağmen seçimler nedeniyle göreve başlatılamayan grubun kendi bölümlerindeki grup olduğunu dile getirirken, konuşmasında “Bunun yegane sebebi kaynak bulunamamasıdır, konu çerçevesinde çözüm üretme hususunda çalışıyoruz; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri MEB alanındadır ancak içerideki istihdam edilebilecek çocuklarımızı hem Din İşleri’nde, hem de MEB’e alana yönelik eğitimden geçirerek istihdam etmemiz gerekir. Çözüm, kendi kaynaklarımızı kullanmamızdır, ihtiyacın tamamen giderilmesi amaçlanan bu süreçte Türkiye’nin desteğine de ihtiyacımız bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3