banner38

"Askeri üs İskele'ye kurulacak"

banner32

Türkiye’nin Kıbrıs Adası’nda askeri varlığını güçlendirecek projelerinin  masada olduğu belirtiliyor. Bu çerçevede İskele Bölgesi’nde deniz ve hava üslerinin kurulacağı ileri sürüldü.

"Askeri üs İskele'ye kurulacak"
banner37
banner23

Türkiye’nin Kıbrıs Adası’nda askeri varlığını güçlendirecek projelerinin  masada olduğu belirtiliyor. Bu çerçevede İskele Bölgesi’nde deniz ve hava üslerinin kurulacağı ileri sürüldü. Bu üsler Türkiye’nin adadaki mevcudiyetine ne kazandırır, gerçekten Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı var mı? Sorularını Haberal Kıbrıslı Gazetesi hem Güvenlik ve Terör Uzmanı Abdullah Ağar’a hem de Emekli Büyükelçi Onur Öymen’e sordu. Alanında uzman her iki isimde Doğu Akdeniz’de ki enerji yataklarına dikkat çekti, ileride böyle bir ihtiyacın doğabileceğini belirtti. Gazetemizin ulaştığı güvenilir kaynaklar ise askeri üslere Türkiye’nin yüzde yüz ihtiyacı olduğunu belirtti.

“Askeri Üsse İhtiyaç Vardır”

Güvenlik ve Terör Uzmanı Abdullah Ağar, Kıbrıs Adası’nda böyle bir üsse ihtiyaç vardır. Öyle bir gereklilik görülmüş olabilir. Doğu Akdeniz’de ki enerji yatakları bölgenin önemini artırmıştır. Bundan dolayı da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin böyle bir üsse ihtiyacı vardır diye konuştu.

“Türkiye Olmadan Bölge Düşünülemez”

Emekli Büyükelçi Onur Öymen ise kurulacak böyle bir üs Türkiye’ye bölgede çok şey kazandırır. Ruslar Suriye üzerinden bölgeye yerleşmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ada üzerindeki İngiliz üsleri vasıtasıyla zaten bölgededir. Ayrıca savaş gemileri oradadır. ABD’nin Kıbrıs adası üzerinde üs kurmak istediği de bilinmektedir. Ayrıca Mısır, İsrail ve Yunanistan ile işbirlikleri de ortadadır.  Böyle bir ortamda Türkiye’nin orada olmaması düşünülemez. Onun için böyle bir adımı atmaya ihtiyaç vardır şeklinde konuştu.

“Türk Askeri Kıbrıslı Türklerin Teminatıdır”

Caydırıcılığı diğer ülkeler için mutlaka olacaktır ifadelerini kullanan Öymen, lakin şu an Türkiye’den bizim bildiğimiz kadarıyla resmi bir açıklama gelmedi. Bunun üzerine çok detaylı konuşmadan ziyade, kurulacak bir üssün adada bulunan Türk askerine alternatif olarak görülmemesi önemlidir. Biz adada üs kuralım askerlerimizi çekelim demememiz gerekir. Kıbrıs’ta bulunan Türk askeri adada yaşayan Kıbrıslı Türklerin teminatıdır dedi.

“Bu İhtiyacı En İyi Askerler Bilir”

Bu ihtiyacı en iyi askerler değerlendirir diyen Emekli Büyükelçi Onur Öymen KKTC’de böyle bir ihtiyaç olmasının nedenleri vardır. Okuduğumuz Amerikan kaynaklı makalelerde Türkiye’nin İncirlik Üssü’nde Birleşik Devletler’in hareket alanını kısıtladığı yönünde bilgiler var. ABD’de de Kıbrıs’ta üs kurma fikri yayılıyor. Bölgede çok önemli enerji kaynakları var bundan dolayı caydırıcılık anlamında da bu üs gerekli görülebilir ifadelerini kullandı.

“Yüzde Yüz Gerekli”

Gazetemizin ulaştığı güvenilir kaynaklar ise bu bölgede Türkiye’nin askeri üs kurmasının yüzde yüz ihtiyacı olduğunu belirtti. Kaynaklara göre Doğu Akdeniz’de bulunan zengin enerji yataklarının bulunmasının ardından Türkiye’nin buradaki üs ihtiyacı artmıştır. Bugün olmasa bile gelecekte mutlaka olmalıdır. Sadece enerji yatakları değil daha sonra çıkarılacak olan doğalgazın güvenli şekilde ulaştırılması ve dağıtılması gerekliliği de vardır. Bu bağlamda hem enerjinin çıkarılması hem de dağıtımı konusunda güvenlik konusu birinci öncelik olmalıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özkan Korun
Özkan Korun - 3 yıl Önce

Boğaz’da Harnıp Fabrikasının yanında , 1974 öncesinde Rumların Küçük bir askeri limanı vardı.

banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18