Aşı hakkında bilgilendirme yapılmıyor!

Nöroloji Uzmanı. Dr. İlker İpekdal, AB’den gelen Pfizer-BionNTech aşısının alerji riskine dikkat çekerek, “Aşı çok dikkatli yapılmalı ve iyi takip edilmelidir. Sağlık Bakanlığı organizasyonda yetersiz. Aşıyla ilgili bilgilendirme ve onay formu yok. Sağlık Bakanlığı aşı konusunda çok dikkatli olmalıdır” dedi.

Aşı hakkında bilgilendirme yapılmıyor!
banner23

Nöroloji Uzmanı. Dr. İlker İpekdal, TV2020’de Reşat Akar’ın sunduğu programa telefon bağlantısıyla katılarak, Sağlık Bakanlığı’nın aşı konusunda çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

"BİLGİLENDİRME FORMU YOK"

Aşı olmak için Girne Akçiçek Hastanesi’ne gittiğinde organizasyon ile ilgili sıkıntılar olduğunu gözlemlediğini aktaran Dr. İpekdal, “Sorun personel de değil bakanlıkta. Koronavirüs aşısıyla ilgili bilgilendirme veya onay formu ne okutuluyor ne imzalatılıyor” eleştirisinde bulundu.

Organizasyon sıkıntısının aşılması gerektiğini vurgulayan İpekdal, “Bıçak kemiğe dayandı” dedi.

"PFIZER-BIONTECH AŞISI DEPOLAMA, TRANSFER VE UYGULAMA BAKIMINDAN FARKLI"

“Sağlık Bakanlığı Türkiye’den gelecek 20 bin doz aşıyla ilgili haberdar olmuş olsaydı, bir gün öncesinden davulla zurnayla haberi verirdi. İşte organizasyon eksikliği...” diyen İpekdal, bugün AB’den gelen Pfizer-BioNTech aşılarının Sağlık Bakanlığı tarafından teslim alındığını belirterek şu uyarıyı yaptı:

“Pfizer-BionNTech aşısı gerek depolama, gerek transfer ve uygulama aşamaları bakımından Çin aşısından farklıdır. Bu aşı -70 santigrat derecede (6 ay) veya -20 santigrad derecede özel kutularda (5 gün), kendi özel koruma kaplarında (15 gün), 2-8 santigrad derece arasında (5 gün) saklanmalıdır.”

"AŞI TAKİBİ İYİ YAPILMALI"

Pfizer- BionNTech aşısının alerji riskine dikkat çeken İpekdal, aşı takibinin iyi yapılması gerektiğini söyledi.

İpekdal, aşı yapılan kişilerin olası bir reaksiyona karşı 15 dakika aşı yapılan merkezde bekletilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18