'Asgari ücret 2,057.55 TL net'

'Asgari ücret 2,057.55 TL net'

Bengihan “İnsanca bir yaşam için kesinlikle kabul edilemez”


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), 190 TL artışla 2 bin 365 TL olarak belirlenen asgari ücreti, “insanca bir yaşam için kesinlikle kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, 165 TL’lik net artışla çalışanın eline geçecek olan 2 bin 057.55 TL’lik net ücretin döviz olarak hesaplandığında asgari ücretlinin yaşam standardının her geçen gün geriye gittiğini açıkça gösterdiğini kaydetti.

“Asgari ücrete hayat pahalılığı oranının üzerinde artış yapıldığı” söylemlerinin bu gerçeği ortadan kaldırmadığını ifade eden Bengihan, amaçlanması gerekenin,  çalışanın eline geçen ücretle,  kendisi ve ailesi için insanca bir yaşam olması gerektiğini vurguladı.

Bengihan şöyle devam etti:

“Asgari ücretin belirlenme usulü ülkemizde yıllardır tartışılmaktadır. Bu konuda çok açık olan şudur ki, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda esas temsil edilmesi gereken asgari ücretle çalışanlar yani özel sektör çalışanları temsil edilmemektedir.

Asgari ücretle yaşamanın ne demek olduğunu ancak asgari ücretle çalışanlar anlayabilir. Acilen yapılması gereken, Komisyonun yapısının değiştirilip asgari ücretlinin temsiliyetini sağlayacak yasal düzenleme ve asgari ücret hesaplaması için kullanılan kriterlerin günün koşullarına göre yeniden belirlenmesidir.”
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18