banner38

'Arz-talep dengesi ile fiyatlar düşecek'

banner32

'Arz-talep dengesi ile fiyatlar düşecek'
banner37
banner33
 “Havayolları yaz-bahar tarifeleri yapıyor”

“Konuyu Ankara’da görüşeceğiz”

Candan MERT

Atlas Global'in KKTC pazarından çekildiğine dair özellikle internet sitelerinde bazı haberler yayınlanmasının ardından işin aslının, ‘şirketin haftalık 32 olan sefer sayısını haftalık 24’e düşürdüğü ve 25 Nisan 2018 itibariyle de yeni tarife saatlerini uygulamaya koyacağı’ olduğu belirtildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Atlas Global'in KKTC pazarından çekildiğine dair internet sitelerinde araştırmadan yapılan ve ‘yanlış’ olarak kamuoyuna sunulan haberleri sert bir dille eleştirdi. Atakan, bu dönemlerde bütün havayolları şirketlerinin yaz ve bahar tarifelerini açıkladıklarını aktarırken, Türk Hava Yolları(THY) ve Pegasus Havayolları şirketlerinin bu düzenlemeyi 1 ay önce yaptığını ve AtlasGlobal şirketinin de önümüzdeki haftadan itibaren bu değişikliğe gideceklerini kaydetti.

“Yanlış haberler yapmayın!”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında yanlış olarak kamuoyuna sunulan haberleri sert bir dille eleştirerek, bilgiye bu derece kolay ulaşılabildiği noktada bu tip haberlerin araştırmadan yapılmaması gerektiğinin altını çizdi. Haber sitelerin ‘hızlı olma çabası ile’ yanlışı duyurma durumunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Bakan Atakan, “Bu durum gerçekten çok kötü bir durumdur. Medya-basın sektörlerinin bunu nasıl çözümleyeceklerini bilmiyorum ancak toparlanılması şart” dedi.

“Havayolları yaz-bahar tarifeleri yapıyor”

Atlas Global şirketinin ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu kaydeden Bakan Tolga Atakan, buna mukabil olarak KKTC ile birlikte birçok ülkede de uçuşların ya durdurulduğunu, ya da azaltıldığını ifade etti. Atakan, AtlasGlobal’in KKTC’de haftalık 32 olan sefer sayısının 24’e indirdiklerini dile getirirken, bununla bağlantılı olarak bir tarife değişikliğine gidileceğini belirtti. Bu dönemlerde bütün havayolları şirketlerinin yaz ve bahar tarifelerini açıkladıklarını aktaran Bakan Atakan, Türk Hava Yolları(THY) ve Pegasus Havayolları şirketlerinin de bu düzenlemeyi 1 ay önce yaptığını ve AtlasGlobal şirketinin de önümüzdeki haftadan itibaren bu değişikliğe gideceklerini kaydetti.

“Konuyu Ankara’da görüşeceğiz”

Bu çerçevede arzda bir düşüşün yaşanacağını ifade eden Tolga Atakan, bunun nasıl ikâme ettirileceği bağlamında geçtiğimiz hafta Türkiye’de bulunan muhataplar ile bir görüşmenin yapıldığını ve bu Perşembe(12 Nisan) Ankara’da görüşmek üzere geri dönüş aldıklarını belirtirken, orada da bu konunun gündeme getirileceğini dile getirdi. Özellikle Türkiye’deki devletin havayolu olan Türk Hava Yolları ve onun alt markaları olan SunExpress, AnadoluJet gibi şirketler çerçevesinde yeni destinasyonların katılması ve KKTC’ye uygulanan frekansların arttırılması hususunda taleplerinin olacağını kaydeden Bakan Tolga Atakan, bununla ilgili yaptıkları çalışmaların Ankara’daki görüşmede muhataplara sunulacağını ifade etti. Tolga Atakan, KKTC’den uçan diğer havayolları ile ilgili çalışmaların da tamamlandığını aktarırken, buradaki temsilciler ile de görüşülerek takibinin yapılacağını belirtti.

“Arz-talep dengesi ile fiyatlar düşecek”

Frekans artırımı ve arzın arttırılması ile talebin dengeleneceğine dikkat çeken Bakan Atakan, mevcut konumda talebin yüksek, arzın kısıtlı olmasından dolayı bilet fiyatlarının yüksek olduğunu kaydederken, “Bilet fiyatlarını dengelemenin yolu da alternatifleri çoğaltmaktır, çabamız da bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

 
Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3