'Angolemli Meclis Başkanı olabilir'

'Angolemli Meclis Başkanı olabilir'

Boysan Boyra “Yasa bağlamında hiçbir aykırılık yok”


Candan MERT


Avukat Boysan Boyra, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin Meclis iç Tüzüğü’nün 13’üncü maddesinin 9’uncu fıkrası gereği siyasi parti grubu üyesi olmadığının görülmesinden dolayı Meclis başkanı olamayacağı ifadelerine yanıt vererek, yasaya aykırı hiçbir durumun olmadığını ve Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin Angolemli’yi önermesi halinde Angolemli’nin Meclis Başkanı olabileceğini ifade etti.

“Angolemli Meclis Başkanı olabilir”

Avukat Boysan Boyra, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Hüseyin Angolemli’nin Meclis Başkanı olabileceğini dile getirirken, grubu bulunan Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin önerisinin kabul edilmesi halinde Angolemli’nin seçilme hakkının olacağını kaydetti.

 

Konu bağlamında anayasaya, yasalara ve Meclis iç Tüzüğü’ne aykırı bulunan bir durumun olmadığının altını çizen Avukat Boysan Boyra, bu gibi konular ile uğraşılmaması gerektiğini belirtti.

 

Konunun anayasaya götürülmesi hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Boysan Boyra, anayasaya götürülmesi halinde başarı elde edilebilme ihtimalinin olmadığını düşündüğünü dile getirdi.

“Yasa bağlamında hiçbir aykırılık yok”

Gerek anayasa, gerekse de Meclis iç Tüzüğü’ne göre parlamentoda grubu olan bir partinin önerisi üzerine herhangi bir kişinin Meclis Başkanı olabileceğini kaydeden Avukat Boysan Boyra, bu durumun ne anayasaya ne de Meclis iç Tüzüğü’ne aykırı olmadığını ifade etti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) yerine Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP)’nin önermesi ile yapılması gerektiği konusuna değinen Avukat Boysan Boyra, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve kendilerinin kendilerini öneremeyeceğini aktarırken, ya Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) ya da Halkın Partisi(HP)’nin önerisi ile Hüseyin Angolemli’nin Meclis Başkanı olabileceğini söyledi. Konu hakkında gerekli tüm araştırmaların net olarak yapıldığını dile getiren Avukat Boyra, araştırmaları sonucunda konu bağlamında anayasa ve tüzük çerçevesinde hiçbir aykırılığın bulunmadığının altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18