Akıncı: "Önümüzdeki günlerde kapılar açılacak"

Cumhurbaşkanı Akıncı, Derinya ve Aplıç sınır kapıları ile ilgili siyasi iradenin ortaya konduğunu ve uzlaşıldığını vurgulayarak, “Önümüzdeki günlerde kapılarda açılışları yapabiliriz” dedi.

Akıncı: "Önümüzdeki günlerde kapılar açılacak"
banner23

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Derinya ve Aplıç sınır kapıları ile ilgili konuşarak, konunun New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısında gündeme gelmediğini belirterek, “Fakat burada gündemdedir.

Bu konuyla ilgili siyasi iradeyi 3 yıl önce ortaya koyduk; bu kapıların açılmasını istiyoruz ve açılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

3 yıl önce birtakım sıkıntılar yaşandığını işaret eden Akıncı, ancak sonunda siyasi iradenin ortaya konduğunu ve uzlaşıldığını açıkladı.

“DERİNYA KAPISI AÇILMASI İÇİN SON DÜZENLEMELER YAPILIYOR”

Başbakan Tufan Erhürman ile de bu konuyu konuştuklarını aktaran Mustafa Akıncı, “Şimdi asfaltlanmış olan yol güzergâhında Derinya kapısı açılması için son düzenlemeler yapılıyor” dedi. 

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KAPILARDA AÇILIŞLARI YAPABİLİRİZ”

Konuyla ilgili Birleşmiş Milletler ve ile Rum lider Nikos Anastasiadis ile de temaslarda bulunacağını ifade eden Akıncı, şöyle devam etti: “Siyasi irade anlamında bir eksiklik yoktur. Önümüzdeki günlerde bu açılışları yapabiliriz. Açılıştaki sorun Güneydeki yolun durumundan kaynaklanıyordu. Yol pürüzlüydü ve dağlı bir araziydi. Yolun bitirilmesine çok yaklaşıldı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18