Ajanın tutukluluk süresi 6 gün uzatıldı

Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) ajanı Yorgo takma isimli şahsa göndermek için 16 kez Mağusa Surları’ndan askeri birliğin fotoğrafını çeken Mehmet Besimoğlu’nun tutukluluk süresi uzatıldı. Yorgo’nun Besimoğlu’nu tutuklu olduğu sırada aradığı tespit edildi.

Ajanın tutukluluk süresi 6 gün uzatıldı

Mağusa’da geçtğimiz gün surların üzerinden Mağusa Limanı içindeki askeri birliğin, fotoğrafını çektiği sırada suçüstü yakalanan Mehmet Besimoğlu, ek tutukluluk talebiyle dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Bir süreden beridir polis ekiplerinin takibinde olan Besimoğlu’nun tasarrufunda bulunan askeri birlik,tersane, askeri araç ve askeri personelin fotoğrafları Kıbrıs Rum İstihbarat Teşkilatı (KİP) ajanı Yorgo takma isimli şahsa gönderdiği öğrenildi. Polis yürüttüğü soruşturmada Besimoğlu’nun Ağustos ayı içinde farklı tarihlerde 16 kez, surların üzerinden ve askeri araç sevkiyatlarının gerçekleştiği sırada yoldan toplam 201 fotoğraf çektiğini tespit etti.

Zanlının fotoğrafları verdiği Yorgo takma isimli Rum istihbarat ajanının zanlı Besimoğlu’nu tutuklu bulunduğu süre içinde önceki gün ve dün sabah 09.00’da aradığı tespit edildi.

Polis ekipleri “Casusluk” suçlaması ile ilgili Besimoğlu hakkındaki soruşturmasını sürdürüyor. Devam eden soruşturma kapsamında zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonu ve telefon hatları detaylı şekilde inceleniyor. Lefkoşa Kaza Mahkemesi YargıcıRauf Kürşad, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 6 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

FOTOĞRAFLARI KÖTÜ AMAÇLA ÇEKMEDİĞİNİ İDDİA EDİYOR

Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Löğmen Yücetürk mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı Mehmet Besimoğlu’nun, 28 Ağustos’ta saat 11.00’de, Mağusa Surlariçi’nde bulunan Canbulat Müzesi’nin surlarına çıkıp, dijital fotoğraf makinesiyle Mağusa Limanı’nın içinde bulunan askeri birliğin fotoğraflarını çektiği esnada yakalandığını anımsattı.

Zanlının tasarrufundaki dijital fotoğraf makinesinin içinde, askeri araçların ve personelin fotoğraflarını çektiğine dikkat çeken Yücetürk, zanlının askeri birliğin fotoğraflarını bir Rum’a vermek için çektiğini itiraf edip, gönüllü ifade verdiğini söyledi.

Yücetürk, zanlı hakkında temin edilen 3 günlük tutukluluk süresinde, zanlının 16 farklı tarihte, surların üzerinden toplam 201 fotoğraf çektiğinin belirlendiğini ve fotoğrafların emare alındığını açıkladı.

Yücetürk yine ek tutukluluksüresi talep edilen duruşmada zanlının fotoğrafları verdiği Rum şahsın önceki gün ve dün sabah 09.00’da tutuklu olan zanlıyı aradığını açıkladı.

Zanlının konu ile ilgili polise verdiği ifadesinde söz konusu fotoğrafları kötü birr amaç gütmeden arkadaşı istediği için ve karşılığında bir şey beklemeden çekmediğini iddia ettiği öğrenildi. Geçmiş yıllarda babasının şimdilerde ise oğlunun polis mensubu olduğu, kardeşinin ise emekli Yüksek Mahekeme Yargıcı olduğu edinilen bilgiler arasında. Polis ekipleri zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonlarının içeriklerini ve Türk GSM hatlarının ise görüşme detaylarını incelerken, zanlının sahip olduğu Rum GSM hattı ile de inceleme başlattığı biliniyor.

kaynak:kıbrıs postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18