“Ağaç Yaşken Eğilir”

Salman:" Lüks Arabaları küçük çocuklara boyatma  tehlikeli" 

“Ağaç Yaşken Eğilir”
banner23

Geçtiğimiz gün ülkemizde eğitim veren özel bir okul  23 Nisan etkinliği düzenledi. Etkinlikte çocuklara yüz binlerce TL değerinde son model bir Jeep boyatıldı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi toplumun geniş bir kesiminde tepkiyle karşılanan bu etkinliği Sosyolog Nihan Salman’a sordu. Salman, "Öncelikle okulun nasıl bir açıklama yapacağını çok merak ediyorum. Diğer taraftan bakıyorsunuz ki sınıflardaki çocukların yarısının aileleri boşanmış. Çocuklar sevgisiz olarak büyüyor. Bir de bu çocuklara, aynı zamanda maddi değerlerin ön planda olduğu bir değer sistemi, kişilik sistemi yerleştirirseniz ki bunu da eğitim kurumuyla pekiştirirseniz bizi çok tehlikeli bir gelecek bekliyor demektir.” diye konuştu.


 “Teknolojiye Bağımlı Kaldık”

Sosyolog Nihan Salman "Çok tehlikeli, zaten öyle bir çağda yaşıyoruz ki her şey teknoloji ve çocuklarımız teknoloji içerisinde doğuyor. Gerek cep telefonları, gerekse de televizyon bütün insanlığın bir şekilde bu kapitalist sistemin içerisinde hayatını kolaylaştırdığı gibi, bizi bazı şeylere mecbur kılıyor. Mutsuzluğumuza sebep oluyor. Örneğin daha önce herkesin evinde normal televizyonlar vardı. Şu anda internetli televizyonlar var ve ben uzman olarak evimde internetli televizyon olmamasının sıkıntısını yaşıyorum. Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmasının yanında toplumları kendisine bağımlı kılmıştır." şeklinde konuştu.

"Çok Tehlikeli Bir Durum"

Sosyolog Nihan Salman "Lüks arabalar herkesin hayali fakat herkesin bunlara sahip olma durumu yok. Olmak zorunda da değil. Olma imkânına da sahip olmayabilir. Biz ülke olarak şu an çok depresif bir durumdayız. Boşanma oranlarında dünya ile yarışıyoruz. Değerleri olan bir toplum halinden çıkmış durumdayız. İnanılmaz derecede değer yargılarımız zayıflamıştır buna aldatmaları örnek verebiliriz. İnanılmaz seviyede değer yargısı olmayan bir topluma doğru gidiyoruz. Boşanma oranlarındaki fazlalık bunu gösteriyor. Günümüzdeki çocuklarımız da maalesef bu değerlerden eksik büyüyor. Bir de bunun yanında tabii ki sevgisizlik var. Sınıflarda bir ya da iki çocuğun ailesi boşanmış olurken şu anda boşanmış aileleri olan çocukların sayısı neredeyse yarı yarıyadır. Bakıyorsunuz ki sınıflardaki çocukların yarısının aileleri boşanmış. Bu sağlıklı bir boşanmaysa ne güzel…  Ama çoğu boşanmalar sağlıksız olarak devam ediyor. Çocuklar sevgisiz olarak büyüyor. Bir de bu çocuklara, aynı zamanda maddi değerlerin ön planda olduğu bir değer sistemi, kişilik sistemi yerleştirirseniz ki bunu da eğitim kurumuyla pekiştirirseniz bizi çok tehlikeli bir gelecek bekliyor demektir. Bu okulun yapmış olduğu faaliyetin çok ciddi bir tehlikesi var. Çünkü ülke olarak değer yargıları zayıf olan bir ülkeyiz. Sevgisizliğin yoğun olduğu bir ülkeyiz. Aynı zamanda bir de maddiyata bu kadar önem verirsek… Zaten biz vermesek bile yani biz maddiyata önem vermemeye çalışsak bile bir şekilde teknoloji bizi cezp ediyor." ifadelerini kullandı.

“Ağaç Yaşken Eğilir”

 Salman, "Bir de bunlara ek olarak lüks arabaları küçük çocuklara boyatma çok büyük tehlike oluşturuyor. “Ağaç yaşken eğilir” diye çok önemli ve ciddi bir söz vardır. Pek çok ülke küçük yaştaki çocukları, örneğin Japonya, çalışmak ve okumak için eğitiyor, koşullandırıyor. Çocukları bilinçli şekilde koşullandırıyor." diye konuştu.

"Okulun Açıklamasını Bekliyorum"


Sosyolog Nihan Salman "Öncelikle okulun nasıl bir açıklama yapacağını çok merak ediyorum. Nasıl bir mantık böyle bir eylemi yaptırma girişimine geçirmiş? Nasıl bir psikoloji, nasıl bir bakış açısı çok merak ediyorum. Tabii ki büyük bir art niyet olduğunu düşünmüyorum ama çok tehlikeli bir durum. Bir insana mutluluğun nasıl olduğunu, mutluluğu öğretmekle yükümlüyüz, tek hedefimiz bu olmalı. Böyle yapılarak çocuklar maddiyata bağlı mutsuzluğu öğrenerek büyüyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18