'Aday olacak kişi grup üyesi olmalı'

'Aday olacak kişi grup üyesi olmalı'
“Tüzüğü değiştirmek hukuka uygun değil”

Candan MERT

Avukat Hasan Yücelen, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin Meclis İç tüzüğünün 13(9) maddesini referans göstererek Meclis Başkanı olamayacağını söyledi.

Yücelen, gazetemize yaptığı özel açıklamasında Meclis iç Tüzüğü’nün 13’üncü madddesinin 9’uncu fıkrası gereği Meclis Başkanı veya Meclis Başkan Yardımcısının siyasal parti grubu üyesi olması gerekliliğini savunurken, bu bağlamda aday olacak milletvekillerinin partilerinin 5 milletvekilinin altına düşmemiş olması gerektiğini ifade etti.

Yücelen, TDP'nin gurup kurma sayısına ulaşamadığını ve böylelikle Angolemli'nin Meclis Başkanı olamayacağını, olması için CTP'ye üye olması gerektiğinin altını çizdi.

 “Aday olacak kişi grup üyesi olmalı”

Avukat Hasan Yücelen, 2015 yılında Meclis iç tüzüğünde yapılan değişiklik çerçevesinde 13’üncü maddenin 9’uncu fıkrası gereği Meclis Başkanı veya Meclis Başkan Yardımcısı’nın siyasi parti grubunun grup olma özelliğini kaybettiği takdirde, ilgili Meclis Başkanı veya yardımcısının partisiz sayılacağını dile getirdi. İlgili şahsın grup olma özelliğini kaybetmesinden 10 gün sonra yeni Meclis Başkanı veya yardımcısının seçileceğini aktaran Hasan Yücelen, 13’üncü maddenin 9’uncu fıkrasının bunu düzenlemekte olduğunu ifade etti. Meclis iç tüzüğünde bu tartışılırken, iç tüzüğün 10’uncu maddesinde bulunan partilerin herhangi bir milletvekilini Meclis Başkanlığı’na öneri verirken, adayın grup üyelerinin dışında olan adaylardan gösteremeyeceklerini, bunu yaptıkları takdirde hatalı olacağını kaydederken, bu bağlamda Meclis Başkanı veya yardımcılığına aday olan kişinin grup üyesi olması gerektiğini söyledi.

“Tüzüğü değiştirmek hukuka uygun değil”

Avukat Hasan Yücelen, Meclis iç Tüzüğü’ne göre, Meclis Başkanı olan kişinin eğer grubu ‘grup olmaz’ denilen konuma gelen bir kişi olması, yani bağlı olduğu siyasi parti 5 milletvekilinden aşağı bir noktaya inmesi halinde, onun da o Meclis Başkanlığı’ndan istifa ettiğinin kabul edileceğini kaydetti. Dolayısıyla Meclis Başkanı veya yardımcısının mutlaka grup üyesi olması gerektiğinin altını çizen Hasan Yücelen, bunun herhangi bir Milletvekili olarak yorumlanamayacağını aktardı. Eğer bu siyasi partiler meclis iç tüzüğünü bu nedenle değiştirirse o zaman Meclis Başkan veya Yardımcısının grup üyeleri haricinden biri olabileceğini dile getiren Avukat Hasan Yücelen, o zaman bu durumun ‘hukuku dolaşmak’ ve ‘işlerine geldiği gibi iç tüzüğü dizayn etmeye çalışmak’ olacağını belirtti. Meclis iç Tüzüğü’ndeki bu değişikliğin tüzüğe Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)-Demokrat Parti(DP) döneminde yapıldığını kaydeden Hasan Yücelen, “Hükümet anlaşması ile bu olmuyorsa bunu değiştirmek hukuka uygun olmayan bir tavır olur” ifadelerini kullandı.

 

 
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18