5+1 gayrı-resmi zirve, Mart başı New York, Greentree'de yapılacak

5+1 gayrı-resmi zirve, Mart başı New York, Greentree'de yapılacak
banner23

Kıbrıs Postası'nın diplomatik çevrelerden edindiği bilgilere göre, zirvenin Mart ayı başında New York'ta yapılacağı öğrenilirken, Rum Başmüzakereci Andreas Mavroyanis, dün akşam bir yıldır sürdürdüğü BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrılırken yaptığı konuşmada, zirvenin New York-Greentree'de yapılacağını söyledi. Genel Sekreter Antonio Guterres'in zirve ile özel olarak ilgilendiği ve bu konuda yoğun bir çaba içerisinde olduğu da gelen bilgiler arasında. 

Böylece daha önce, Eroğlu-Hristofiyas görüşmelerinde iki kez zirveye ev sahipliği yapan Greentree, bir kez daha Kıbrıs zirvesine ev sahipliği yapacak.

Öte yandan, Rum Lider Nikos Anastasiadis'in isteği üzerine, BM'de sürdürdüğü temsilcilik görevinden ayrılarak, yeniden adaya dönen Mavoyanis, Kıbrıs sorununun çözülmesi için çok önemli bir fırsat penceresi açıldığını ifade ederek, bunun Türkiye'nin tutumuna bağlı olduğunu söyledi. Mavroyanis "gerçek bir şans olup olmadığını zirvede anlayacağız" diye konuşurken, ortada bazı belirsizlikler bulunduğuna da işaret ederek, bunlardan bir tanesinin Biden'ın göreve gelmesiyle birlikte ortaya çıkan Türkiye-ABD ilişkileri olduğuna dikkat çekti. Mavroyanis'in yerine ise Andreas Hadjichrysanthou atandı.

Greentree, daha önce 2011 ve 2012 yıllarında da iki kez Kıbrıs zirvesine ev sahipliği yapmıştır. Zamanın KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile merhum Rum Lider Dimitris Hristofiyas arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz tamamlanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18