'4'lü koalisyonun esas odağı sosyal ve ekonomik kalkınma'

'4'lü koalisyonun esas odağı sosyal ve ekonomik kalkınma'
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi 91 milyon 742 bin 200 TL’lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesini görüşüyor.

Toplantıda, bakanlık bütçesiyle ilgili ilk konuşmayı Komite Başkanı CTP Milletvekili Fikri Toros yaptı. Ekonomi ve enerjinin tek çatı altında yer almasının doğal olduğuna işaret eden Toros, ülkenin özel konumu göz önüne alındığında tecrit konumu devam ettiği sürece ekonominin hiçbir zaman siyasetten ayrı değerlendirilemeyeceğini dile getirdi.
Türkiye ile özel ilişkiler olmasaydı ülkenin şu anki refah seviyesine gelmesinin mümkün olamayacağını anlatan Toros, Türkiye’ye, devam eden “cömert” katkıları için teşekkür etti.

Ülkelerin kalkınması açısından üretimin önemine değinen Toros, ekonomik büyüme ve ekonomik kalkınmanın birbirinden farklı olduğunu, kalkınmanın ülkenin hem sosyal hem ekonomik alanda sınıf atlaması anlamına geldiğini söyledi.

“4’lü koalisyonun esas odağı sosyal ve ekonomik kalkınma"

UBP’nin “muhafazakâr” siyasi ekonomik politikalarından sonra oluşan 4’lü koalisyonun esas odağının sosyal ve ekonomik kalkınma olarak belirlendiğini anlatan Toros, tüm koalisyon ortaklarına bu konulara önem verdikleri için teşekkür etti.

Ülkedeki kalkınma stratejisi içerisinde bir taraftan yerel sermayesi yetersiz kalırken diğer taraftan yerli sermayenin yabancı sermayeye karşı korunması gerektiğini anlatan Toros, yatırımları doğru yönlendirmenin önemine değindi.

Ülkede ciddi bir finansman sıkıntısı yaşandığını anlatan Toros, siyasi tecridin de önemli sorun olduğunu belirtti.

Öte yandan bu durumu iyileştirmenin hükümetin öncelikleri arasında olması gerektiğini kaydeden Toros, Özdil Nami’nin Ekonomi ve Enerji Bakanı olmasının değerli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Yatırım ikliminin rekabet edebilirlik sorununu iyileştirmek için ülkede kapsamlı bir vergi ve kamu reformuna ihtiyaç olduğunu dile getiren Toros, bürokrasi konusunda radikal çözümlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanabilmek için enterkonnekte sisteme geçilmeli"

Yatırım iklimi konusunda enerji alanındaki sorunların da çözülmesi gerektiğini dile getiren Toros, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanabilmek için enterkonnekte sisteme geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Güney Kıbrıs’la rekabet edebilmek için finansman maliyetleri konusunda çalışmaya ihtiyaç olduğunu anlatan Toros, bu konuda atılması gereken adımlar olduğunu anlattı.

Dış pazarlara erişim ihtiyacı konusuna da değinen Toros, Türkiye’nin sunduğu kıyı ticaret, menşei ve lojistik imkânlarının daha iyi kullanılması gerektiğini dile getirdi.

“Yurt dışı pazarlarının talep ettiği standartlara ulaşmak önemli"

Toros, yurt dışı pazarlarının talep ettiği standartlara ulaşmanın da önemine işaret etti.

“Sanayi bölgelerinden utanç duymaktayız” diyen Toros, sanayi bölgelerinin bir yönetime ihtiyaç duyduğunu kaydetti.
Bu yönetimin en etkin şekilde sanayi bölgelerinde faaliyet gösterenler tarafından mümkün olabileceğini, devletin bunu işletmesi değil sadece yönetmesi gerektiğini kaydeden Toros, sanayi bölgelerinin işletmelerinin oluşturulacak konsorsiyuma aktarılması gerektiğini dile getirdi.

Hidrokarbon konusuna da değinen Toros, hiçbir ülke rezervinin tek başına ekonomik olamayacağını, rezervlerin bir ağ içinde birleştirilip Kıbrıs’tan Türkiye’ye bir ağ ile yönlendirilmesiyle bir ekonomik değere sahip olabileceğini dile getirdi.

Toros hidrokarbonun hem Kıbrıs hem de bölge açısından önemli bir fırsat olduğunu, konunun bu bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Tatar "Bütçe büyük külfetler içeriyor"

Komite Başkan Vekili, UBP Milletvekili Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yayınladığı raporlara işaret ederek, iş insanlarına ve yatırımcılara umut vermenin önemine değindi.

Bütçenin sıfırdan yazılabilmesi durumunda büyük tasarruflara gidilebileceğini anlatan Tatar, bütçenin büyük külfetler içerdiğini anlattı.

Kamunun etkinliğini artırmak, özel sektörün önünü açmak için kamudan kaynaklanan yükün azaltılması gerektiğini anlatan Tatar, emeklilik yaşının kademeli olarak 60’a çıkması, herkesin sosyal sigorta emeklisi olması gibi önlemlerin büyük önem taşıdığını anlattı.

Kalkınma konusuna da değinen Tatar, ekonomi büyürken çevre dikkate alınmazsa kalkınmanın mümkün olmayacağını söyledi.

“Faiz Yasası'yla ilgili gelişmeleri takip edeceğim"

Faiz Yasası konusunda yaşanacak gelişmeleri ilgiyle takip edeceğini dile getiren Tatar, ekonominin büyümesi açısından bu konunun önem taşıdığını, bu anlamda dengeli hareket etmeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

İhracatın önemli olduğunu, burada hizmet ihracatına önem verilmesi gerektiğini dile getiren Tatar, turizm açısından havayolları eksikliğinin sorun yarattığını söyledi.

Tatar, en azından kağıt üzerinde KTHY benzeri bir şirket kurulması için çalışma yürütmek gerektiğini dile getirdi.
KOBİGEM gibi kuruluşlar yoluyla kredi imkanı yaratılmasının önemine vurgu yapan Tatar, bunun ekonomi açısından gerekli olduğunu vurguladı.

Amcaoğlu "Enerji Dairesi kurulması çalışmaları değerlendirilmeli"

UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu da enerjinin devlet politikası olmasının önemine işaret etti.

Amcaoğlu özellikle Enerji Dairesi kurulması konusunda geçen dönemde yapılan çalışmaların değerlendirilerek, enerji idaresinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Suç gelirlerinin aklanması konusundaki yasanın bir an önce yasalaşarak hayata geçmesi gerektiğini anlatan Amcaoğlu, ekonomi alanında hayata geçmesi beklenen yasaların takipçisi olacağını belirtti.

Sanayi bölgelerinin durumundan utanç duyduklarını kaydeden Amcaoğlu, konuyla ilgili ayrılan kaynakların da kullanılmadığını söyleyerek, bu konuda atılması gereken adımlar olduğunu anlattı.

Elektriği ucuzlatmak ve çevreye duyarlı hale getirmek bakanlığın görevi

Önemli bir konu olan kabloyla elektrik konusunun hükümet programında yer almadığını ifade eden Amcaoğlu, yenilenebilir enerji konusunda yapılması gerekenler olduğunu dile getirdi.

Dizel santrallere filtre takılması ve bunların servislerinin büyük meblağlar gerektiğini söyleyen Amcaoğlu elektriği ucuzlatmanın ve çevreye duyarlı hale getirmenin Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın görevi olduğunu söyledi.

Taçoy "Teşvik sisteminin devam ediyor olması memnuniyet verici"

UBP Milletvekili Hasan Taçoy konuşmasında devletin devamlılığının önemine değindi.

Taçoy teşvik sisteminin devam ediyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifaden etti.

Ülkedeki güven ortamının yatırımcı için oldukça önemli olduğunu anlatan Taçoy, bu konuya önem verilmesini beklediğini anlattı.

Değişik alanlardaki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Taçoy, bilişim alanına ağırlık verilmesi, bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Sanayi bölgeleriyle ilgili adımlar atılması gerektiğini dile getiren Taçoy, mevcut yapının kabul edilebilir olmadığını anlattı.

Kullanılan kaynak arttıkça fiyatın artması mantığını eleştiren Taçoy, üretimi ve arzı olan elektrik su gibi alanlarda fiyat politikasının değişmesi gerektiğini ifade etti.

Taçoy araştıran geliştiren bir yapıyla hareket etmenin önemini vurguladı.

Faiz oranıyla ilgili çalışma yapılmalı"

Piyasadaki faiz oranıyla ilgili çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Taçoy, faizin nasıl aşağı çekileceğinin tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Her ihale kaybedenin Rekabet Kurulu’na başvurduğunu anlatan Taçoy, bu yükün azaltılması için çalışma yürütülmesini istedi.

Sokak aydınlatmaları konusunda efektif bir yaklaşım sergilenmediğini kaydeden Taçoy, bu konuda çalışma yapılmasını rica etti.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18