4'lü Koalisyona Afrin Takozu

4'lü Koalisyona Afrin Takozu
banner23

Türkiye Cumhuriyeti’nin Afrin’deki terör örgütlerine yönelik olarak dün başlattığı hava ve kara harekatı sürerken KKTC’de geniş yankı bulan bu gelişmeler oluşturulması yönünde çaba harcanan CTP-HP-TDP-DP koalisyon hükümetine takoz  oldu.


Harekata yönelik olarak önce yerel bir gazetenin olayı74 barış harekatı ile ilişkilendirerek “yeni bir işgal harekatı” benzetmesi yapması bunun ardından CTP milletvekili Doğuş Derya ve Asım Akansoy’un  harekata muhalefet eden sözleri ile ateşlenen fitil, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin Bursa İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada bu eleştirilere verdiği sert tepki ile alevden bir kar topuna dönüştü.


Doğuş Derya konuya ilişkin tweet’inde“Kanla beslenen iktidarlar barış yapmayı beceremez. Savaşa hayır!”


“Korku ve şiddet kültürü sayesinde var olanlar barış ve demokrasi dilinden anlayamaz. Halkların kardeşliği ve barış kültürü için mücadeleye devam” derken


Asım Akansoy kişisel tweet hesabından “Savaşın her türlüsüne karşıyım. Durup dururken ‘girerim-alırım-kalırım’ zihniyetine tamamen karşıyım” diyordu. Afrini eleştiren bu 2 yazı dün sosyal medyada bomba etkisi yarattı. Derya ve Akansoy’a tepkiler çığ gibi büyüdü.


Diğer Gelişmeler Şöyleydi


KKTC’den bu konuda açık ifadeyle destek beklediklerini belirten Erdoğan’ın konuşmasının hemen ardından Başbakan Özgürgün, Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay yaptıkları açıklamalarla Türkiye’nin başlattığı harekata destek anlamında ifadeler kullanırken, gözler 4’lü koalisyonun büyük ortağı CTP ve Müstakbel Başbakan Tufan Erhürman ile diğer ortak Toplumcu Demokrası Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit’e çevrildi. Erhürman’dan Afrin Harekatı ve Doğuş Derya’nın açıklamaları konusunda dün akşam saatlerine kadar açıklama gelmezken Genel Sekreter Erdoğan Sorakın ‘ konu hakkında kişisel görüş belirtmeyeceğini ancak partisinin bugün yetkili kurullarda bir durum değerlendirmesi yaparak kamuoyuna bu yönde açıklama verebileceğini ifade etti.


CTP de durum böyleyken TDP de Genel Başkan Cemal Özyiğit’den “ ne şiş yansın ne kebap” benzeri bir açıklama geldi. Özyiğit  sorunların savaş yolu ile değil müzakere yolu ile çözümlenmesi gerektiğinden söz ederek Atatürk’ün “ yurtta sulh cihanda sulh” özdeyişine gönderme yaptı.


Koalisyon Protokolü ve Hükümet Programı Ne Durumda ??


Dünün Arfin’le başlayan sıcak gelişmeleri bugün hatta bu hafta boyunca devam edecek gibi dururken gözler 4’lü koalisyon denemesine girişen partilerin protokol ve hükümet programında uzlaşacağı diğer bir deyişle Kıbrıs Sorunu ve Dış Politik Gelişmelerde nasıl bir uzlaşma sağlanabileceğine çevrildi.


Daha bir yıl önce AB Evinde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada “ Askersiz Bir Kıbrıs’ı” savunan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve bu görüşü yıllardır “partinin olmazsa olmazı” gibi kabul eden CTP ile bunun tam tersi görüşleri savunan Halkın Partisi lideri Kudret Özersay ve Demokrat Parti lideri Serdar Denktaş Kıbrıs Sorunu ve Dış Politikanın TC ile uyum içinde yürütülmesi konusunda ortaklarıyla uzlaşabilecekler mi ? Kısaca  Afrin Harekatı ile ilk darbeyi alan 4’lü koalisyon oluşturulması bakanlık paylaşımı ve hükümet proğramı ile yerle bir olur mu ? Yoksa bugünden başlayarak  4’lü koalisyon yerine UBP – HP ve DP gibi sayısal anlamda da güçlü bir koalisyon seçeneğine başvurulur mu ?


Her koşulda somut olarak ortada duran bir gerçek var o da “ KKTC’de yaşayabilir bir hükümet için TC ile dış ve iç konularda mutlak uyum  sağlanması” bunu sağlayabilecek bir hükümetin istikrarlı olarak yürüyebilmesi öngörülüyor…

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18