3’lü tarife Kıb-Tek’in açıklarını kapatmak için mi?

Kıb-Tek’in 3’lü tarife adı altında halka yaptığı zam vatandaşlar arasında tepkiye neden oldu . 

3’lü tarife Kıb-Tek’in açıklarını kapatmak için mi?
banner23

Kıb-Tek’in 3’lü tarife adı altında halka yaptığı zam vatandaşlar arasında tepkiye neden oldu . 

Haberal Kıbrıslı Gazetesi bu tarifeyi Kıb-Tek’ e yakın bir kaynağa yorumlattı. 

Kaynağa göre bu tarife değişikliği halka rahatlama getirmeyecek. Kıb-Tek’in açıklarını kapatmak için zammı bu şekilde kamuflaj etti diyen kaynak, “Kıb-Tek yanlış mali yönetimle hem zam yapıp hem de ciddi borçlanmalar neticesinde içinden çıkılmaz bir duruma gelmiştir” dedi.

“Kıb-Tek İçinden Çıkılmaz Bir Duruma Geldi”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan  kaynak “Sayın Özdil Nami aylardır 3’lü tarifeye geçileceğini ve halka bir rahatlama getirileceğini defalarca basında ve meclis kürsüsünde söylemiş ve halka “ müjde “ vermiştir. Geçen gün bu müjdenin halkı rahatlatacak bir  uygulama değil “Müjdenin” Kıb-Tek’in açıklarını kapatmak için bir ” Zam Kamuflajı “olduğu anlaşılmıştır. Kıb-Tek yanlış mali yönetimle hem zam yapıp hem de ciddi borçlanmalar neticesinde içinden çıkılmaz bir duruma gelmiş ve “ borcu “ borçla”  öder bir pozisyona sokulmuştur.Tek gelir kaynağı ise sattığı elektrik olan Kıb-Tek “ Sa

ntralları Ekonomik çalıştırmak “ ve “ masraflarında kısıtlamaya” gitmek yerine ürettiği elektriğe zam yapıp vatandaşın boğazını sıkmayı daha uygun görmüş ve “emekçinin temsilcileri” ve “halkın temsilcileri” olduklarını savunan partilerden oluşan dörtlü hükümet yetkilileri bakanlar kurulunda oturup 3’lü tarife adı altında elektriğe zam yapabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

“Döviz Düştü Elektrik Fiyatı Düşmedi”

Aynı kaynak, “2018 yılı içerisinde iki defa 30% ve 20% olarak yaptıkları zamların vatandaşın cebine verdiği zararı telefi etmek yerine döviz kurlarını ve petrol fiyatlarını sebep göstererek aylardır zam yapmamız gerek diyerek halkı alıştırmaya çalışmışlardır. 2018 yılı döviz kurlarına bakıldığı zaman 4.50 ile 6.30 arasında dolaşan Amerikan doları uzun bir zamandır 4.85 ile 5.30 civarında dolaşmaktadır. Dövizde görülen bu rahatlama karşısında Eylül ayında devlet tarifelerine yapı

lan düzenleme neticesinde maliyeden 170 milyon TL alacak doğmuştur. Maliyenin bu meblağı ödeme kabiliyeti bütçede öyle bir ödenek olmadığı için yoktur. Ocak ayında tekrar devlet tarifesini eski değerine çekip 170 milyon alacak yazılacakken nizamnameye kurlar ve yakıt değerleri konup elektrik fiyatları çalışması yapılınca “indirim” çıkmış ve zamlardan çok zor duruma düşen halka bu indirim yansıtılacağına maliyeye 50 milyon indirim yapıp maliyeden alacağı 120 milyon TL ye düşürmüşlerdir. İşte bizleri yöneten Halkçı ve Emekçi partilerin hükümet etmesi” şeklinde konuştu.

“Kıb-Tek Her Ay Stoklarını Yeniler”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan kaynak, “Sayın Özdil Nami aylardır ne zaman kurlar düştü, petrol düştü neden elektrik fiyatlarında indirim yapmıyorsunuz dendiği zaman “petrol pahalı iken stok yaptık” o yüzden o pahalı yakıt bitene kadar indirim yapamayız dedi. Hayır Sayın Nami petrol çok uzun zamandır 50 dolar seviyelerindedir ve daha önemli konu ise Kıb-Tek her ay yakıt ihtiyacını alır ve stokunu yeniler. Ne Kıb-Tek te öyle bir mali güç nede yıllık ihtiyacını depolayacak bir yakıt depolama kapasitesi vardır . Eğer halka “Kıb-Tek’in mali durumunu düzeltmek”, “yanlış mali yönetimden dolayı” oluşan borcu ödeyebilmek için zam yapıyoruz deseydiniz bu daha doğru bir yaklaşım olurdu. “Size 3’lü tarife ile rahatlama getirdik” deyip halkı yanıltmak  doğru değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18