174 kişinin vatandaşlığı iade edildi

174 kişinin vatandaşlığı iade edildi
banner23

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde 'hukuka ve yasaya aykırı' olduğu görüşüyle, Bakanlar Kurulu kararınca vatandaşlıkları iptal edilen 174 kişi ile ilgili Yüksek İdare Mahkemesi, “alınan iptal kararının ‘iptali’ yönünde” karar üretti.

Söz konusu kararı, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk duyurdu.

'İPTAL' KARARI İPTAL EDİLDİ…

Kıbrıs Postası’na konuşan Öztürk, 174 kişiden 95’inin konuyu yargıya taşıdığını, Yüksek İdare Mahkemesi’nin bugün kararı okuduğunu ve “iptal kararının iptali” yönünde karar ürettiğini belirtti.

KARAR “2’YE 1, OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI”

Öztürk, söz konusu kararın “2’ye 1, oy çokluğu ile” alındığını da belirtti.

Kararın emsal teşkil ettiğini belirten Öztürk, geri kalan 79 kişinin de dava açması halinde, vatandaşlık haklarını geri alabileceklerini kaydetti.

“EĞER DAHA ÖNCE OY VERMİŞLERSE, PAZAR GÜNÜ SANDIĞA GİDEBİLİRLER”

Vatandaşlık haklarını yeniden elde eden kişilerin, Pazar günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oy kullanıp kullanamayacağına ilişkin soru üzerine Öztürk, “Seçmen kütükleri önceden belirlenir ve askıya alınır. Eğer daha önce herhangi bir seçimde oy kullanmışlarsa, Pazar gün de sandığa gidebilirler. Ancak kütükte isimleri yoksa Pazar gün oy kullanamazlar” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Mayıs 2018’de; CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümeti, 174 kişinin vatandaşlığını 'hukuka ve yasaya aykırı' bulduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

Kıbrıs postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18