140 işçi maaş alamadı

140 işçi maaş alamadı
banner23

Gazimağusa Belediyesi’nde sular durulmuyor. Belediyede gündelikçi olarak çalışan 140 kişinin maaşlarının ayın 5’i olmasına rağmen ödenmediği öğrenilirken, Belediye Başkanı İsmail Arter’in de pazartesi günü yurt dışına gittiğini ve önümüzdeki pazartesi döneceği bildirildi.

6 AYLIK MESAİLER DE ÖDENMEDİ

Mağusa Türk Genel İş Sendika Başkanı Halil Karagil, gündelik çalışan işçilerin ödenmediğini, bugün (dün) ödenip ödenmeyeceğinin de belli olmadığını söyledi. Karagil, taşeron firmada çalışan 60 kişinin maaşlarının dün ödendiğini belirterek 6 aylık mesailerin de hala ödenmediğini ifade etti.

Sendikalı personelin 1 Eylül’de alması gereken kıyafet parasının da henüz ödenmediğini dile getiren Karagil, Belediye Başkanı İsmail Arter’in pazartesi günü yurt dışına gittiğini ve önümüzdeki pazartesi geleceğini söyledi. Karagil, başkanlığa bir yazı yazdıklarını ifade ederek, sorunlar çözülmezse yine eyleme gidebileceklerini dile getirdi.

Öte yandan, belediyenin önümüzdeki günlerde düzenleyeceği Halk Dansları Festivali’ne 80 bin TL  harcama yapacağını savunan işçiler, Belediye Başkan’ı Arter’in yaptığı bu harcamalara tepki gösterdi.

BAĞIMSIZLIK YOLU’NDAN ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Bu arada Bağımsızlık Yolu da, Gazimağusa Belediyesi’nde kaynakların israf edildiğini ve yasa dışı istihdam yapıldığını öne sürerek, buna karşı ortak mücadele verilmesi gerektiğini savundu. Konuyla ilgili açıklamada, Gazimağusa Belediyesi’nde yaşananların, Cemal Bulutoğulları döneminde Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve Türkiye’deki bazı belediyelerdeki uygulamalarla benzerlikler taşıdığı iddia edildi. Kadrolu, kadrosuz ya da kayıt dışı tüm belediye emekçileriyle ortak bir mücadele yürütülmesi gerektiği belirtilen açıklamada, bu amaçla demokratik kitle örgütleri ve sendikaları da içerecek platform kurulması önerildi.

kaynak:haberci

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18